<
 • Главная
Статьи

огляд DesktopBSD

 1. проект DesktopBSD
 2. Дивимося в роботі
 3. Установка на жорсткий диск

Стаття з журналу в продовженні розпочатого огляду DesktopBSD 1.6

За останні кілька років Linux з ОС призначеної для фахівців, потихеньку просунувся на десктопи. І не тільки завдяки потужній рекламі підтримуваної деякими компаніями. Тут є все, що потрібно користувачеві. І в першу чергу зручна і зрозуміла програма установки і наступного доведення системи. Те ось за * BSD міцно закріпилося місце тільки на серверах. Але очевидно скоро нас чекають зміни.

Взагалі можна зробити висновок, що крига скресла з появою проекту BSD Installer розробники якого поставили собі за мету створити зрозумілий інструмент для інсталяції та налаштування ОС сімейства BSD. Причому його кодова база розділена. І як результат може бути використана будь-яка надбудова з будь-яким інтерфейсом від текстового до графічного. До цього, навіть найближчу до користувача FreeBSD, новачкові вдавалося встановити далеко не з першого разу, а аскетичний sysinstall навряд чи припаде до вподоби не фахівцеві. Я вже не кажу про Open і NetBSD. Крім того, при першому знайомстві виникає і плутанина в найменуванні і призначення розділів файлової системи. Якщо в Linux взагалі, то прийнятий підхід аналогічний Windows, а з відмінностями розібратися легко. Те слайси і розділи в BSD вимагають спеціального вивчення, з ходу розібратися нелегко.

проект DesktopBSD

Ідея створення нового дистрибутива побудованого на базі FreeBSD виникла у двох австрійських студентів, які використовували цю систему постійно. Так вже вийшло, що проект DesktopBSD стартував на рік раніше PC-BSD, а перший реліз 1.0 вийшов пізніше в березні 2006 року. Тому дуже часто можна зустріти інформацію, про те, що другий послужив натхненням для розробників. Цілком можливо, що справа йшла зовсім навпаки. Але нам в принципі головне результат.

Основні цілі проектів схожі - створення настільної операційної системи, легкої у використанні, але володіє всією тією потужністю і стабільністю властивою BSD систем. В ідеалі в майбутньому така система повинна задовольняти потреби большінтсва користувачів. На відміну від DragonFly BSD це не черговий форк FreeBSD. А на відміну від PC-BSD в DesktopBSD немає кардинального відходу від основної ідеї і характеристик FreeBSD. Всі оригінальні напрацювання використовуються для спрощення роботи з системою і прискорення розгортання, це всього лише надбудови над системними утилітами, плюс заздалегідь сконфигурированная середовище KDE. Якщо згадати, то в PC-BSD використовується своя пакетна система, а в DesktopBSD повністю покладаються на величезну систему портів FreeBSD, а запропоновані графічні утиліти це всього лише зручна надбудова.

Також в DesktopBSD останньої на момент написання цих рядків версії 1.6 від 9 січня 2008 року, працює на ядрі FreeBSD 6.3, використані напрацювання проекту FreeSBIE (Free System Burned In Economy,. Цей проект, підтримуваний італійської FreeBSD User Group пропонує LiveCD версію FreeBSD працює прямо з приводу. Тому в DesktopBSD реалізований аналогічний режим роботи. Причому якщо в PC-BSD LiveCD це fluxbox + вікно терміналу, то тут це повноцінна робоча середовище KDE з величезним набором додатків.

Дивимося в роботі

Для роботи буде потрібно комп'ютер з i386-, AMD64- або EM64T сумісним процесором, що має 256 Мб ОЗУ і в разі установки на жорсткий диск близько 6 Гб вільного місця. Список сумісного обладнання можна отримати в FreeBSD Hardware Notes на сайті FreeBSD. Окремо повідомляється про можливість роботи DesktopBSD на ноутбуках, список лаптопов на які була успішно встановлена ​​ця система, наведено в документі FLCL.

На сторінці закачки доступні DVD образи для i386 і 64-bit PC (amd64), розміром 1,5 Гб. Є і CD варіант, в ньому природно відсутня частина додатків, засоби локалізації і дерево портів FreeBSD. Для спрощення локалізації окремо йде CD диск з потрібними пакетами. Хоча в робочій системі при наявності Інтернет, простіше використовувати порти, ніж качати ще 188 Мб. Доступні і тижневі зрізи дерева розробки, за работособность яких правда ніхто не ручається.

Для завантаження я вибрав i386 DVD, тестова конфігурація Athlon x2 64, 1 Гб ОЗУ, Radeon X850, SATA диск. Хоча додатково система виключалася на більш слабкому обладнанні і під віртуальними машинами VirtualBox і VMWare.

Після ініціалізації вас зустріне текстове меню пропонує вибрати режим завантаження. У більшості випадків достатньо натиснути Enter і продовжити завантаження. При виявленні проблем можна вибрати варіант без ACPI, Safe або одного користувача режим. Наступний крок настройка графічної підсистеми, на деякий час екран як би зависне (на слабкому комп'ютері хвилини на 2), потім з'явиться повідомлення з проханням підтвердити налаштування. Якщо нічого цього немає, тиснемо Ctrl + Alt + Backspace, будуть запропоновані альтернативні настройки. Якщо зовсім нічого не допомагає, раджу перевантажитися і спробувати Safe Mode.

Коли настройки Х закінчені, вказуємо расскладку клавіатури. У порівнянні з попередніми версіями DesktopBSD список великий і в ньому знайшлося місце російському. Далі вибираємо, ніж власне плануємо займатися. Варіанта три: Live System (робота в Live), Installation і Restart. Без попереднього тестування ставити нову систему було б дуже необачно, тому я вибрав поки Live System. Що з'явилося повідомлення попередило, що в Live будуть доступні не всі функції. Через деякий час завантажиться робочий стіл з KDE 3.5.6. У спливаючому вікні вас привітають в новій системі. Крім цього у мене після завантаження вискочило повідомлення від Mount Control пропонує клацанням по ньому отримати доступ до розділів жорсткого диска і змінним пристроїв. Це одна з розробок команди DesktopBSD, з його допомогою також можна змонтувати / демонтувати розділи і змінні пристрої. Робочий стіл виконаний в приємній для очей колірній схемі, не надто модерною лякаючою новачка, як наприклад в Sabayon Linux , Але і не класичної KDE. Значки виконані в стилі Mac OS X / Vista, але тут теж розробники не перестаралися. Нормальна робоча середу.

Перше що кидається в очі відсутність ярлика консолі на робочому столі. Тут тільки два ярлика кошика і Install Now, плюс кілька аплетів (Klipper, KOrganizer, і доступу до пристроїв). Причому Network Control також відноситься до оригінальних розробок проекту. З його допомогою можна налаштувати мережу, в тому числі і WiFi, тут же вказуються параметри PPTP і PPPoE.

Нічого не скажеш. Звичайний юзерский дистрибутив. Якщо вже так пішло діло, то ніякої консолі далі. Гуляти так гуляти. Дивимося, що виявила система. Вибираємо System - KinfoCenter і переміщаючись по вкладках переглядаємо, знайдене обладнання.

Альтернативний шлях Setting - Peripherals. Перевірка показала, що DesktopBSD вперто не хоче бачити другий жорсткий диск великого обсягу (250 Гб), перший набагато менше розміром визначився без проблем. Розділ NTFS монтується, але тільки в режимі для читання. Розділ з FAT (в одній з конфігурацій) чомусь навідріз відмовився монтуватися, в ось з ReiserFS проблем не було. В Settings - Peripherals - Partition, знайшлася ще одна з розробок проекту, що дозволяє створювати, видаляти і форматувати розділи жорсткого диска. Другий модуль власної розробки знаходиться в Settings - Security & Privacy - User Management, з його допомогою можна легко додати або видалити системного користувача. Для кожного облікового запису можна виставити одну з категорій доступу: User, Extended Device Access або System Administrator.

У LiveDVD варіанті доступний тільки англійська, локалізувати систему можна тільки після установки на диск. Меню KDE виконано в класичному стилі, всі програми розбиті по групах, все знаходиш там, де шукаєш. Єдина неув'язочка - присутність аж двох пунктів Setting. Перший відкриває доступ до деяких системних утиліт, другий до пунктів Control Center.

Природно на DVD помістилося велику кількість додатків на всі випадки життя. Тут є і утиліти для програмістів, веб-майстрів, для роботи з мультимедіа, освітні програми, більше 30 ігор і багато іншого. Охоплено весь спектр повсякденній діяльності користувача. Додатків, який дублюють функції один одного, практично немає. Так, і проблем з програванням MP3 і відео «з коробки» немає.

Установка на жорсткий диск

Як говорилося вище, встановити DesktopBSD можна вибравши потрібний пункт в меню при завантаженні. Інший варіант установка з Live системи. В обох випадках вас зустріне один і той же, дуже простий майстер, заснований на BSD Installer. При чому відмінностей від PC-BSD в цьому процесі практично немає. Спочатку буде запропоновано вибрати мову установки, після чого всі повідомлення будуть виводитися на ньому. У списках є російська, так що розбиратися з настройками буде легше. Далі буде представлений список знайдених пристроїв, якщо ви вже дослідили це питання, можете не затримуватися, і сміливо йти далі. Після цього буде запропоновано оновити систему або почати нову установку. Зручно також, що перший варіант може бути використаний і для відновлення системи. Далі слід вибрати жорсткий диск, на який буде встановлений DesktopBSD і потім варіант використання завантажувача. Пропонується вибрати один з трьох пунктів: кілька систем, одна система і не встановлювати завантажувач. І переходимо до самого відповідального етапу розмітці диска. Цю операцію можна зробити вручну або доручити вся справа майстру. У першому випадку натискаємо на кнопку Нова розбиття, відповідаємо Так / Ні на питання про використання всього місця на обраному розділі. У другому випадку вказуємо у вікні новий розмір.

Після натискання на ОК, новий розділ будуть позначений як UFS, але поки не натиснута кнопка «Установка в цей розділ» можна скасувати будь-яку операцію, наприклад натиснувши «Скасувати всі«. Натискання на «Взяти весь диск» дозволить розмітити весь диск автоматично. Після розмітки, автоматично почнеться копіювання системних файлів на жорсткий диск. Після закінчення вас привітають з успішною установки системи на жорсткий диск і запросять на російськомовний форум www.allunix.ru. Вибравши одну з двох кнопок, перевантажуємося або залишаємося працювати в Live варіанті.

Після перезавантаження вас зустріне майстер Початковою конфігурації, який допоможе налаштувати систему. Перший крок установка додаткових мов. Для цього знадобиться DVD або CD2. Погоджуємося, і в наступному вікні відзначаємо потрібну мову. Далі вводимо ім'я комп'ютера, додаємо нового користувача і створюємо пароль системи (користувача root). При бажанні на останньому кроці можете відправити інформацію про конфігурацію свого заліза розробникам системи. А ось далі несподіванка - маленька презентація особливостей DesktopBSD, раджу переглянути. Зареєструватися як root в системі не можна, тому для входу використовуємо обліковий запис щойно створеного додаткового користувача.

Робочий стіл у встановленій системі доповнився кількома ярликами. Причому відразу ж з'явився KMix, запрошуючи налаштувати звук. Меню та інші системні повідомлення вже виводяться російською мовою.

Система установки портів викликається по System - Software Management (dbsd-pkgmgr), що є надбудовою над portsnap, відразу ж запросить завантаження списку додатків (тобто оновити дерево портів). Після цього будь-який додаток встановлюється або віддаляється буквально одним клацанням мишки, користувач навіть не буде вникати в особливості роботи з портами.

Не дивлячись на деякі шорсткості, DesktopBSD справив в цілому тільки хороше враження. Користувач, вперше зіткнувся з цією системою, навряд чи буде наляканий великим кількість ручної роботи. Дистрибутив цілком можна рекомендувати тим, хто збирається вивчати FreeBSD, ви отримуєте зручне середовище для робочого столу в якій можна повноцінно займатися повсякденною роботою і потихеньку розбиратися в нутрощах.Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью