<
 • Главная
Статьи

«Українська реклама часто суперечить законам дизайну» - Євген Садко, Rentafont

 1. - Як прийшла ідея створити сервіс оренди шрифтів? Це авторська розробка або аналогія якогось закордонного...
 2. - Rentafont орієнтований тільки на український ринок?
 3. - Стартап вирішує і проблему пошуку шрифтів, і питання авторських прав на них?
 4. - Хотілося б дізнатися докладніше про технічну сторону Rentafont
 5. - Які особливості використання шрифтів характерні для різних галузей в Україні?
 6. - Які ще «фішки» пропонуєте клієнтам?
 7. - Після такого докладної розповіді хотілося б дізнатися конкретні показники проекту
 8. - Робота над таким нестандартним стартапом напевно пов'язана з цікавими історіями ...
 9. - Крім запуску україномовної версії, що ще в планах на 2016-й?
 10. - Хто зараз працює над Rentafont, кроме Вас?
 11. - Ваша думка як дизайнера і підприємця: як рядовим українським користувачам перейти на цивілізоване...

Українські користувачі неохоче розлучаються зі звичкою використання піратського ПЗ і сервісів з безкоштовним контентом, що порушують всі мислимі і немислимі авторські права . Але є і ті, хто не боїться популяризувати продажу якісного продукту і привчати співвітчизників до звички платити за чужу роботу.

Rentafont - сервіс оренди шрифтів, який допомагає дизайнерам створювати не просто хороші, а й повністю легальні роботи. CEO проекту Євген Садко розповів нам про те, як відрізнити європейський дизайн від «пострадянського», чому авторський шрифт складно захистити і як Rentafont пропагує відповідальне використання чужих розробок:

- Як прийшла ідея створити сервіс оренди шрифтів? Це авторська розробка або аналогія якогось закордонного проекту?

Ідея створити шрифтової сервіс відвідала мене в дорозі. Я їхав в метро, ​​серед моторошної реклами і думав, які шрифти підійдуть для мого замовлення і де їх взяти. Це була серйозна проблема. Я, як і всі наші дизайнери, не міг купувати всі необхідні шрифти, а використовувати піратські не хотів. Незадовго до цього, в 2008 році, вийшов у продаж мій перший шрифт, так що я думав про шрифтах і як користувач, і як виробник. Але інтереси цих груп не перетиналися.

Тоді 99% всіх шрифтів в СНД використовувалися нелегально. Через це шрифтові дизайнери були змушені робити шрифти у вільний від роботи час. Мені набридло з цим миритися і я вирішив використовувати тільки легальні шрифти, залишалося придумати спосіб як це зробити. Потрібно було створити новий, цивілізований ринок.

Плата за час роботи зі шрифтами і була моєю ідеєю і найбільш логічним рішенням проблем. Але схожих сервісів, на диво, не було, так що я орієнтувався на приклади з інших галузей. Помістили ж музику, ігри, документи в «хмари». І зі шрифтами треба вчинити так само. SaaS ( «software as a service», продаж розробленого ПО, - прим. Ред.) Тоді було новим гарячим трендом.

Придумав найочевидніше назва - Rentafont (Від англ. «Орендувати шрифт»), адже це те, чого я завжди хотів для роботи. Я хотів дешево, зручно і законно орендувати, скажімо, 50 шрифтів на годину, щоб як слід розглянути, потім визначити 5-6 фаворитів і експериментувати з ними пару днів, а коли все затверджено замовником - працювати з парою 100% відповідних шрифтів будь-яке потрібне час . Коли шрифти перевірені в макеті, можна говорити замовнику, що купити для його логотипу.

Разом з орендою я хотів поліпшити шрифтової пошук. Шрифт можна було знайти тільки за специфічними запитами на англійській мові, тому часто доводилося відповідати друзям на запитання на кшталт: «Підкажи жіночий шрифт, без зарубок або рукописний, але акуратний, з відкритими" С ", щоб було хоча б два накреслення». Я говорив назви, зазвичай це були платні шрифти. Їх використовували, але не купували.

А я хотів, щоб для дизайнерів витрати на шрифти можна було порівняти з платним аккаунтом на фріланс-біржі або з мобільним зв'язком. Тому Rentafont називається шрифтовим оператором і наш логотип нагадує SIM-карту.

- Rentafont орієнтований тільки на український ринок?

Спочатку я робив шрифтової сервіс для себе і тих, кого я знаю і розумію, для одиночних дизайнерів і невеликих команд з СНД. Одночасно з цим я створював новий ринок для Тайпей-дизайнерів і шрифтових студій.

Цільова аудиторія будь-якого шрифтового сервісу схожа на аудиторію фотостоков . Покупці фотографій і векторних ілюстрацій, так чи інакше, використовують шрифти. Картинки і шрифти - кров і плоть візуальної комунікації 🙂

За час хардкорних роботи над захистом шрифтів на стороні клієнта ми додали безліч функцій, які роблять проект корисним не тільки для дизайнерів, а й для всіх, хто з ними працює. Наприклад, для веб-розробників у нас є сервер веб-шрифтів. Так що сьогодні наша аудиторія навіть ширше, ніж у фотостоков.

Ми не дбали про український ринок, як на окремий, а працювали з усіма регіонами, що використовують кирилицю. Нашим першим постачальником шрифтів стала компанія «ПараТайп» - найбільший в світі виробник кириличних шрифтів, а першим великим клієнтом став видавничий дім Look At Me. Коли ми в 2013 році відкривали публічний доступ до сервісу, рунет показував зростання, там розвивалися стартапи. А потім, як ми знаємо, РФ пішла своїм особливим шляхом , Рунет перестав рости - і багатьом довелося переорієнтуватися на західний ринок. У нас спочатку був такий план, але довелося робити це в більш суворих умовах.

- Стартап вирішує і проблему пошуку шрифтів, і питання авторських прав на них?

З шрифтами завжди було багато проблем і у дизайнерів, і у замовників. Ринок цифрових шрифтів консервативний, складний і далекий від простого користувача. Одні роблять шрифти, інші їх крадуть і викладають в інтернет, треті використовують те, що доступніше і від цього важко захиститися навіть юридично. У більшості країн шрифт не входить до переліку об'єктів, що потрапляють під правовий захист, тому захистити його важче, ніж музику.

Шрифт - це одночасно набір букв і програма, яка допомагає будувати з букв красивий рівний текст. Дизайнерам і іншим Creative Industries потрібні швидше файли .ttf і .otf, тобто програми для макетів. А решті бізнесу потрібні літери: написи на упаковках, логотипи, заголовки. Одним повинен мати дозвіл на вибору і роботи, а іншим - право на поширення написів і текстів.

Незважаючи на відмінність потреб, переважна більшість шрифтів все ще продається у вигляді довічних ліцензій на окремі шрифти, що дозволяють і працювати з файлом, і поширювати зображення букв, але з певними обмеженнями. Наприклад, в ліцензії зазначено, що шрифт можна встановити на 1-5 комп'ютерів, від цієї кількості залежить ціна, але відстежити це неможливо без шрифтової платформи. Різні шрифти мають різні умови, які дуже просто порушити навіть випадково.

Ціни на шрифти - ще одна проблема. Одне накреслення коштує в середньому $ 30. Шрифти мають прямі, похилі, жирні і світлі накреслення, зазвичай цей набір ми і називаємо шрифтом, або гарнітурою. У рекламі, журналі, упаковці використовується кілька накреслень з декількох гарнітур. І це результат вибору з десятків варіантів. Хто буде купувати шрифтів на $ 600, щоб зробити замовлення за $ 300? А все замовлення різні, тому дизайнерові потрібен вибір з сотень і навіть тисяч шрифтів.

Шрифти - це одяг для інформації, навіть більше. Люди можуть бути голими, а голого тексту не буває. Дизайнер створює зовнішність інформації, як костюмер одягає персонажа. На шрифти теж впливає мода, тому завжди будуть потрібні нові рішення для кожної нової технології. наприклад, Retina-дисплеї викликали шалений попит на тонкі накреслення. Купити всі потрібні шрифти і закрити тему не вийде.

А замовнику зазвичай потрібен один або кілька шрифтів для багаторічного використання і вони можуть собі дозволити їх купити. $ 100 за унікальне обличчя своєї торгової марки - доступна ціна. Але як замовник зрозуміє, який шрифт йому потрібен, якщо дизайнер не може спробувати різні шрифти в конкретній роботі?

Ще одна проблема - це пошук і управління шрифтами. Навіть якщо на вашому комп'ютері є всі існуючі шрифти, буде непросто з ними працювати. Будь-яка сортування шрифтів по папках зазвичай нагадує класифікацію тварин з оповідання Борхеса, тому що шрифти не піддаються єдиної класифікації. Тому зберігання шрифтів на комп'ютері - не найкраще рішення. Для шрифтів потрібна клієнт-серверна платформа з пошуком, управлінням, орендою, установкою на сайти і покупкою ліцензій зі зрозумілими умовами.

Саме таку платформу пропонує Rentafont. Шрифти надійно захищені від копіювання, мають однакові умови і єдину ціну часу роботи з будь-яким з них. У нас дизайнери орендують будь шрифти з величезної колекції за пару центів на годину і роблять макети. Потім їх замовники купують права на потрібні шрифти, наприклад, для використання в логотипі.

Також на Rentafont є професійний пошук і управління шрифтами, користувачі люблять його найбільше! Тільки на Rentafont можна знайти шрифти будь-яким способом, від самих специфічних описів (спенсеріанскій, дуктального, італо-французька антіква) до обивательських (няшная, хіпстерскій, олдскульний, весільний). У нас є візуальний, асоціативний, функціональний та історичний пошук. Кожне зображення шрифту має в середньому 250 тегів опису з 48 категорій на трьох мовах.

Кожне зображення шрифту має в середньому 250 тегів опису з 48 категорій на трьох мовах

Rentafont робить комерційні шрифти доступними для дизайнерів і оптимізує всю роботу зі шрифтами, від пошуку до ліцензування. Це допомагає вивести з тіні тих, хто не може купувати шрифти, а орендувати - може. Більше немає причин користуватися шрифтами нелегально.

- Хотілося б дізнатися докладніше про технічну сторону Rentafont

Rentafont це складна історія, схожа на iTunes. Перш ніж отримати працюючий прототип нам довелося більше трьох років експериментувати з двадцятьма програмістами з різних країн. Шрифтове програмування - одне з найрідкісніших в світі. На всьому пострадянському просторі працюють всього 2-3 хороших шрифтових програміста.

Ми використовуємо дві технології:

 • Font Agent - це унікальна клієнт-серверна програма для авторизованого доступу до шрифтів для роботи на PC і Mac;
 • друга технологія заснована на @ font-face скрипті з нашими доробками. Вона дозволяє вбудовувати шрифти в сайти користувачів і вести точний облік їх показу на сторінках.

Шрифти Rentafont зберігаються тільки на сервері і надійно захищені, тому з ними можна працювати, але неможливо скопіювати, випадково або навмисно.

- Які особливості використання шрифтів характерні для різних галузей в Україні?

Про особливості різних галузей можна говорити годинами, так що я краще розповім про ставлення до дизайну взагалі і до шрифтів зокрема в Україні та за кордоном.

За шрифтів можна багато чого зрозуміти про суспільство. Вони, як застереження За Фрейдом. З шрифтами у нас так само, як з дорогами, медициною, освітою. Я зіткнувся з цим, коли вперше побував в Європі. Їх звичайні вулиці, метро, ​​реклама, навіть номера на будинках - просто музей витончених мистецтв і торжество здорового глузду, в порівнянні з нашими.

Століття боротьби за людську гідність дають європейцям, в тому числі, і право сприймати інформацію в зручній і поважній формі. Швидко чи повільно, елегантно або офіційно, але завжди адекватно ситуації. Дизайн може зробити великий і складний світ доброзичливим для людини. На заході дизайнери займаються саме цим.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

У нас же з передачею інформації завжди було важко. Сучасну кирилицю «цивільний шрифт» робили дилетанти і не по громадському запиту, а за наказом «царя». Чи не краще було і з правами. У радянський період не було права не те що на зручну інформацію, а навіть на власність. Пам'ятайте радянські забобони? «Підприємець - обманщик», «продавати - соромно», «жити в комфорті - міщанство». В таких умовах просто немає місця дизайну.

Графічний дизайн робиться з шрифтів і картинок, розміщених по законам композиції з урахуванням особливостей інформації, цільової аудиторії і технологій. Варто прибрати один компонент і дизайн перестане працювати, бізнесу стане важче спілкуватися зі споживачем і економіка буде менш ефективною.

По композиції в нашій вуличній рекламі видно, що ми всіляко уникаємо вільного простору, простоти і нехтуємо простими правилами. Поспішаємо прокричати про себе голосно і по-чудернацьки, тому що не знаємо, що буде завтра, раптом бізнес відберуть? І багато наших споживачі, за звичкою, вважають таке красивим:

Нижче приклад дизайну, який, по ідеї, повинен бути зручним і зрозумілим. Або про зручність питання взагалі не стояло?

Напис не читається? І так зійде!

Фото: Вікіпедія

Зробити таку букву Ж і таке межбуквенное відстань - як викинути папірець з вікна. Ніхто не помітить. Але звичка безвідповідальності, шкодить всьому суспільству, зміцниться.

А ось, наприклад, звичайна станція метро в Берліні:

А ось, наприклад, звичайна станція метро в Берліні:

Фото: Вікіпедія

Немає ніякого свята, прикрас, немає навіть гордості, що наша велика країна побудувала метро. Але зате завжди зрозуміло, куди і звідки їхати, чого у нас майже не буває.

Таке ж недбале ставлення і до інтелектуальної власності. В Україні більшість шрифтів досі використовується нелегально, навіть в мережевих рекламних агентствах. 25 років незалежності не багато для подолання таких проблем, але на щастя, нове покоління українців, яке не знало совка, вже почало змінювати країну. Ознакою незворотних змін, особисто для мене, був дизайн часів Майдану. Наприклад, плакати спільноти «Страйкплакат» або волонтерська газета «Хроніка поточних Подій - розкажи сусідам правду»:

Порівняйте їх з плакатами прихильників колишньої влади:

Це різний тон розмови, різне ставлення до людини. З радянськими масами розмовляли через тиск і авторитет. Формально це виражалося великими літерами, жирним закритими шрифтами, що стоять «по стійці смирно». А громадянське суспільство говорить між собою на рівних. Це видно по простим написів, впевненим, але не тиснуть на глядача. Крім плакатів, з'явилося багато хорошої інфографіки про соціологію протесту, про корупцію, а потім і про армію.

Якщо прості люди навчилися робити грамотний дизайн, значить суспільство змінилося. Ми зробили європейський вибір, проявили повагу один до одного і довели серйозність намірів навіть композицією і типографікою.

- Які ще «фішки» пропонуєте клієнтам?

Крім самої оренди шрифтів під Mac і PC у нас є все, що пропонують шрифтові магазини, але краще і дешевше. Наш унікальний каталог шрифтів можна використовувати навіть в пізнавальних цілях, щоб дізнатися більше про шрифтах. сьогодні на Rentafont близько 2 тис. накреслень від 77 авторів з різних країн і ця цифра постійно зростає. Це одна з найбільших в світі колекцій шрифтів, що підтримують крім основних європейських мов, також і російський, український, білоруський.

А навесні 2016 роки ми випустимо україномовну версію Rentafont. Це корисно для всього українського мови, такого ще ніхто не робив. Ми працюємо з живим словником типографических термінів, який тільки починає складатися. Досвід українських експертів шрифтового справи і простих користувачів допомагає формувати професійний лексикон дизайнера.

- Після такого докладної розповіді хотілося б дізнатися конкретні показники проекту

Ще не було жодного періоду в нашій роботі, схожого на попередній. За 2 роки ми пройшли альфа-версію і бета-версію, випробували сервіс реальними користувачами перед запуском в «великому» інтернеті. За цей час ми запустили: шрифтової пошук і управління шрифтами, сервіс веб-шрифтів, оренду десктоп-шрифтів для Windows, а потім і для Mac OS. Все це охоплює трохи різні аудиторії.

Сьогодні у нас є більше 2 тис. Зареєстрованих користувачів, що вельми непогано, з урахуванням того, що ми займаємося переважно розробкою продукту, а не його розкручуванням.

- Робота над таким нестандартним стартапом напевно пов'язана з цікавими історіями ...

Цікава історія відбувається кожного разу, коли я говорю людям про свою роботу. Дизайнери мене розуміють, вітають оренду шрифтів і дають поради, як зробити сервіс ще краще. Але всім іншим просто неможливо коротко описати, чим я займаюся.

Точну відповідь: «Я роблю веб-сервіс для дизайнерів, що дозволяє орендувати шрифти» звучить як інопланетне лайка. Навіть слово «дизайнер» викликає питання. У такі моменти я згадую слова Метью Картера з фільму «Helvetica»:

«-Де-небудь в літаку або в поїзді ви сидите поруч з яким-небудь милою людиною і він запитує, чим ви займаєтеся. І коли ви відповідаєте «художник-шрифтовик» ця людина зазвичай сильно блідне. Трапляється, що деяким, як не дивно, знаком термін, але пізніше вони говорять: "Я думав, вони всі померли!" »

Хотів би я, щоб в українських поїздах зустрічалися люди, які знають шрифтарів, хоча б з минулого. А я - навіть не художник-шрифтовик. Я допомагаю авторам і користувачам шрифтів, тому я зазвичай кажу, що роблю сайт для дизайнерів.

- Крім запуску україномовної версії, що ще в планах на 2016-й?

В цьому році ми виведемо працює на місцевому ринку веб-сервіс в англомовний сегмент. Зробимо оптимізацію безкоштовних можливостей і спростимо платні. Додамо сервіс підписки з фіксованою оплатою за місяць доступу до шрифтів. Оновимо пошук і клієнтську програму для оренди і збільшимо базу шрифтів. Також додамо нові інструменти просування шрифтів для авторів і корисні дизайнерські інструменти.

Ці плани вимагають багато нових співробітників і експертизи, для чого знадобляться інвестиції, але стадію інкубаторів ми вже пройшли. Сьогодні ми досить результативно спілкуємося з українськими бізнес-акселераторами, приватними інвесторами і з іншими гравцями ринку контенту і сервісів, пов'язаних з дизайном.

- Хто зараз працює над Rentafont, кроме Вас?

Проект почався з мене и моїх друзів. Спочатку ми просто відточувалі ідею, ставили завдання, спілкуваліся з авторами шріфтів и заробляй гроші на прототип. У пошуках кращих варіантів програми для оренди я познайомився з багатьма програмістами з різних країн. У підсумку в команду увійшов чоловік зі своїми кодерами в Черкасах. Вони зібрали воєдино всі вдалі розробки і зараз двоє з них працюють у нас на постійній основі.

Останнім часом у розвитку Rentafont активно беруть участь 3 співзасновника. Це я - автор ідеї, CEO, весь свій час присвячую проекту. Леонід Коваленко - досвідчений багатопрофільний тімліда з командою кодеров. Михайло Скоробогатов - бізнесмен з досвідом побудови виробництва і продажів по всьому світу. Основний бізнес Міші так само специфічний, як і шрифти, - вони роблять одяг і аксесуари для театрів і кіно. А в Rentafont Миша допомагає з фінансовими і корпоративними питаннями в США.

Також є друзі, які підтримали Rentafont на самій ранній стадії. Вони допомагали і продовжують допомагати зі специфічним програмуванням, з відео, дають корисні поради і беруть участь в тестуванні. Без них Rentafont так і залишився б ідеєю.

Мені дуже пощастило з командою. Я не обіцяв їм великих прибутків за короткий час і шрифти були справою всього їхнього життя. Але ось уже кілька років їх приваблює те, що ми робимо інноваційний сервіс для цікавих людей.

- Ваша думка як дизайнера і підприємця: як рядовим українським користувачам перейти на цивілізоване дотримання авторських прав?

Всім, хто розділяє європейський вибір України я раджу підтримувати прості звички, що ведуть до успіху суспільства. Це повага до себе та інших, дотримання законів і уважне ставлення до навколишнього середовища.

Той, хто має повагу до людей не вкраде картинку або шрифт і не замовить дизайн дилетанту. Ваш споживач має право отримати інформацію зручно і красиво, а ваш продукт гідний оптимального шрифту, як і ви гідні одягу вашого розміру і фасону. Той, хто дотримується цивільні закони, не стане порушувати правила композиції і закони сприйняття. А повага до навколишнього середовища дозволить вчасно зупинитися, щоб не заповнити своєю рекламою весь вільний простір.

Коли ви наступного разу не встигнете на літак, що не потрапите під поїзд і не пропустіть потрібний поворот, згадайте, що в цьому є заслуга дизайнера, який розмістив відповідний шрифт потрібного розміру на потрібному фоні. Хороші шрифти, як чисте повітря і вода, можна звикнути і не помітити, але вони сильно впливають на якість життя.

Як прийшла ідея створити сервіс оренди шрифтів?
Rentafont орієнтований тільки на український ринок?
Стартап вирішує і проблему пошуку шрифтів, і питання авторських прав на них?
Які ще «фішки» пропонуєте клієнтам?
Крім запуску україномовної версії, що ще в планах на 2016-й?
Хто зараз працює над Rentafont, кроме Вас?
Це авторська розробка або аналогія якогось закордонного проекту?
Rentafont орієнтований тільки на український ринок?
Стартап вирішує і проблему пошуку шрифтів, і питання авторських прав на них?
Хто буде купувати шрифтів на $ 600, щоб зробити замовлення за $ 300?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью