<
 • Главная
Статьи

Що таке BIOS і як в ньому налаштувати порядок завантаження комп'ютера?

 1. Як завантажити деякі комп'ютери з диска / флешки без входу в BIOS!
 2. Як увійти в BIOS!
 3. Налаштування BIOS на завантаження з USB або інших пристроїв крім стандартного жорсткого диска!
 4. Як захистити настройки BIOS і можливість завантаження з жорсткого диска паролем!
 5. Включення пароля для входу в настройки BIOS.
 6. Включення пароля на завантаження з жорсткого диска.

У комп'ютерних термінах багато з вас напевно чули поняття «BIOS комп'ютера» або просто «БІОС». Що ж це таке, яку роль в комп'ютері виконує і чи може бути нам чимось корисно покопатися в Біос? У сьогоднішній статті я постараюся розкрити найважливіші моменти з цієї теми, які обов'язково рано чи пізно стануть в нагоді кожному освоює комп'ютер користувача.

Найпоширеніше, для чого простим користувачам може знадобитися BIOS - настройка комп'ютера на завантаження з диска / флешки / інших пристроїв (крім основного жорсткого диска), перевірка температури пристроїв і деяких характеристик заліза комп'ютера. У биосе завантаження з флешки налаштовується аналогічно завантаженню з CD / DVD диска і цей процес не складний. Ви зможете самі в цьому переконатися, адже в даній статті вам буде представлена ​​невелика інструкція BIOS тієї версії, яка на сьогоднішній день часто зустрічається на сучасних комп'ютерах!

Дана тема «просилася» на цей блог вже досить давно - з тих пір, як я почав розповідати про різні завантажувальних програмах, які запускаються не як нам звично з Windows, а ще до її завантаження.

Наприклад, в попередній своїй статті я розповідав, як створити завантажувальний флешку з декількома різними програмами:

Як створити завантажувальну флешку з декількох програм і Windows!

І для того щоб з цієї флешки завантажити комп'ютер, нерідко доводиться ворушити BIOS, налаштовуючи завантаження з USB пристрою, замість HDD з якого звично запускається Windows. Теж саме стосується і завантаження з CD / DVD дисків, адже на сьогоднішній день їх єдина, на мій погляд, корисна особливість - запис завантажувальних програм . Для інших функцій зараз простіше використовувати флешку або знімний HDD великого обсягу.

Що ж являє собою система BIOS? Це окрема підсистема вводу-виводу, в якій містяться настройки обладнання комп'ютера, і яка виконує його тестування, а також відповідає за порядок і послідовність завантаження комп'ютера. Для новачків такого опису без жодних складних подробиць, вважаю, буде достатньо. BIOS дуже часто відрізняються один від одного і залежить це від моделі материнських плат і самої версії BIOS на ній. У даній статті я буду розглядати настройки на прикладі однієї версії для ноутбука - AMI BIOS. В інших системах bios ви все одно зможете знайти ті ж самі настройки, але ймовірно під іншими назвами і в інших розділах. А описувати всі налаштування на прикладі різних версій БІОС не має сенсу, так як усіх версій не перелічити все одно ...

Розбір основних налаштувань биоса почну, мабуть, з можливості вибору завантажувального пристрою, оскільки це найбільш часто використовувана функція :)

У деяких комп'ютерах, якщо вставити в дисковод завантажувальний диск з якою-небудь програмою (або флешку), після його перезавантаження почне автоматично проводитися завантаження з цього підключеного пристрою. Але так далеко не у всіх! З власного досвіду можу сказати, що за замовчуванням у більшості користувачів завантаження завжди йде з жорсткого диска і завантажується Windows, навіть якщо в дисковод був вставлений потрібний CD / DVD диск або підключена флешка.

Варто відзначити, що деякі комп'ютери (немає різниці, ноутбук або настільний комп'ютер) на сьогоднішній день мають BIOS, який дозволяє без жодних додаткових налаштувань вибрати пристрій, з якого хочемо завантажитися, наприклад - диск CD або флешка. Розглянемо як це зробити ...

Як завантажити деякі комп'ютери з диска / флешки без входу в BIOS!

Що значить «деякі комп'ютери»? Справа в тому, що зараз в більшості нових комп'ютерів встановлюються BIOS, які за умовчанням не дають можливості завантажуватися ні з яких пристроїв, крім жорсткого диска зі встановленою Windows. Новачкам це ускладнює завдання, тому що для завантаження з флешки наприклад, доведеться відключити / включити кілька функцій і тільки після цього налаштовувати пристрій, з якого будемо завантажуватися.

Але в деяких старіших версіях БІОС (в основному на комп'ютерах, випущених понад рік тому) є можливість швидко завантажитися з потрібного пристрою, навіть не заходячи в самі настройки. Для цього достатньо відразу ж при включенні комп'ютера з кнопки (або як тільки його перезавантажили) натискати багато разів одну й ту ж саму кнопку.

У кожного комп'ютера (в залежності від встановленої материнської плати) для цього може використовуватися своя клавіша, але в основному це або F12, або ESC, або F8.

Отже, щоб вибрати пристрій для завантаження на комп'ютерах з більш старою версією BIOS, виконайте ось ці кроки:

 1. Включити (або перезавантажити) комп'ютер і відразу ж натискати швидко і багаторазово одну з клавіш (почніть з клавіші ESC);

 2. Якщо ви натискали вірну кнопку, то з'явиться вікно з варіантами завантаження подібне ось такому:  Вам залишиться лише стрілками на клавіатурі «вниз» / «вгору» вибрати потрібний пристрій для завантаження і натиснути клавішу «Enter», після чого почнеться завантаження з обраного вами пристрою (наприклад, з диска або флешки). На скріншоті вище найперший пункт - завантаження Windows з жорсткого диска, другий пункт - завантаження з CD / DVD, 3-й пункт - завантаження з підключеного USB жорсткого диска і 4-й пункт - завантаження по мережі (якщо це правильно налаштований).

 3. Якщо ви швидко і багаторазово натискали кнопку, але вікна не з'явилося, то вимкніть і увімкніть комп'ютер знову (або перезавантажте), після чого пробуйте також натискати тільки іншу вже клавішу і так далі. Якщо все 3 клавіші, які я перерахував вище не спрацьовують, то можливо виробник зарезервував ще якусь іншу клавішу з розряду F (або навіть поєднання клавіш) для цього дії. Або може бути так, що ви просто не встигаєте натискати потрібну клавішу, оскільки на це дається всього 2-4 секунди на найпершому етапі включення комп'ютера.

  Але ще більш ймовірним є те, що ваш BIOS не дає за замовчуванням можливості завантажитися звідкись крім жорсткого диска з Windows і тоді нічого не залишиться, крім як зайти в bios і ворушити його налаштування.

  Але про це ми вже поговоримо з вами нижче ...

Як увійти в BIOS!

Якщо завантажитися з підключеною флешки або вставленого завантажувального диска не вдається по описаних вище кроків, то вам доведеться читати нижче, як налаштувати біос для установки порядку завантаження ... Втім, BIOS потрібен не тільки для вибору завантажувального пристрою, але ця функція використовується найчастіше, а всі інші можуть і взагалі ніколи не застосовуватися. І для новачків ходіння по BIOS і його налаштування може здатися складним завданням, хоча насправді це лише страшні слова :) В реальності складність лише в тому, що BIOS на різних комп'ютерах можуть відрізнятися. Але це не повинно ні для кого стати проблемою, тому що відмінність лише в розташуванні пунктів меню і деяких додаткових функціях. Основні функції, такі як, завантаження з інших пристроїв, перевірка температури, характеристик заліза, присутні обов'язково в будь-якої версії біоса!

Завантаження bios, в залежності від вашого комп'ютера може здійснюватися різними клавішами. Найпоширеніші - Del або F2. Одну з цих клавіш на клавіатурі потрібно натискати дуже швидко і багаторазово в момент включення комп'ютера! (За принципом описаного вище ). Перезавантажте комп'ютер або включите його (якщо вимкнений) і відразу ж в момент запуску дуже швидко натискаєте одну з вище зазначених кнопок на клавіатурі. Якщо ви натискали швидко клавішу Del, але нічого не змінилося і комп'ютер почав завантаження Windows, то знову перезавантажуйтеся і пробуйте іншу клавішу - F2. Іноді при включенні комп'ютера на пару секунд на самому початку з'являється вікно з логотипом виробника материнської плати і внизу вказана кнопка, яку потрібно в вашому випадку натиснути для входу в BIOS. Але на сучасних комп'ютерах найчастіше ніяких підказок вже не показується.

Якщо завантаження биос так і не виконалася, тобто вам не вдалося в нього увійти, то найімовірніше ви не встигаєте натиснути потрібну кнопку!

Коли ви ввійдете в BIOS, то побачите приблизно ось такий екран:


Коли ви ввійдете в BIOS, то побачите приблизно ось такий екран:

Приблизно так виглядає биос сучасних ноутбуків і стаціонарних комп'ютерів. Вгорі ви бачите декілька вкладок - розділів.

Сторінка, на яку ми потрапляємо при вході в BIOS називається «Main». На ній можна побачити основні характеристики вашого комп'ютера, такі як модель процесора і його частоту, кількість встановленої оперативної пам'яті, версію BIOS. Також в цьому розділі зазвичай можна налаштувати системні дату і час, але ці опції повинні бути спочатку виставлені правильно автоматично і нічого налаштовувати в 99.9% випадків не доведеться! А якщо у вас постійно збивається дата і час, то швидше за все вийшла з ладу батарейка, яка зберігає настройки BIOS.

В першу чергу нас цікавить в биосе завантаження з флешки. Розглянемо як це зробити.

Налаштування BIOS на завантаження з USB або інших пристроїв крім стандартного жорсткого диска!

Для цього в BIOS, як правило, призначена вкладка «Boot». Для переходу між опціями биос на одній сторінки і між вкладками, використовуються звичайні стрілки на клавіатурі. Мишка в Біос працювати не буде! Якщо конкретно пункту «Boot» у вас немає, то пошукайте схожий розділ. Він обов'язково буде присутній.

Якщо на вкладці «Boot» ви бачите підрозділ «Boot Option Priorities» і в ньому лише єдиний рядок: «Windows Boot Manage», то значить у вас якраз-таки одна з сучасних версій BIOS, де не можна стандартними вибрати як завантажувальний пристрій щось крім жорсткого диска зі встановленою системою Windows. Ось як це виглядає:


Ось як це виглядає:

В такому випадку, щоб включити нормальне завантажувальний меню, доведеться трохи налаштувати біос. Для початку відключимо захист меню завантаження. Переходимо на вкладку «Security» і в самому ніжу вибираємо опцію «Secure Boot Control», натиснувши «Enter». У віконці, що з'явилося вибираємо «Disabled» (тобто «вимкнено»):


У віконці, що з'явилося вибираємо «Disabled» (тобто «вимкнено»):

Тепер повертаємося на вкладку «Boot» і відключаємо швидке завантаження. Для цього вибираємо в самому верху пункт «Fast Boot», натискаємо Enter і у вікні вибираємо «Disabled»:


Для цього вибираємо в самому верху пункт «Fast Boot», натискаємо Enter і у вікні вибираємо «Disabled»:

Щоб з'явилося завантажувальний меню, залишилося включити 2 опції, але вони будуть доступні тільки після перезавантаження.

Зараз нам потрібно зберегти всі внесені зміни і вийти з BIOS. Натискаємо клавішу F10 і вибираємо «Yes» у вікні:Комп'ютер перезавантажиться і вам потрібно заново увійти в BIOS, після чого повернутися на вкладку «Boot». Вгорі вибираємо опцію «Launch CSM» і активуємо її, вибравши «Enabled»:І тепер з'явиться остання опція, яку ми теж включимо - «Launch PXE OpROM»:Усе! Ми активували завантажувальний меню і тепер перед тим як налаштовувати далі, збережемо всі налаштування. Натискаємо F10 і вибираємо «Yes».

Тепер у вас вже має працювати звичайне завантажувальний меню, яке викликається найчастіше однією з клавіш: F12, F8, Esc. Спробуйте відкрити завантажувальний меню за інструкцією вище . Якщо раптом меню відкривається, то тоді доведеться далі копатися в Біос :)

Переходимо відразу до випадку, якщо просте завантажувальний вікно відкрити не вдається. В такому випадку перезавантажуємо комп'ютер і знову входимо в BIOS. Повертаємося на все тугіше вкладку «Boot». Тепер ця вкладка буде виглядати трохи інакше:Підрозділ «Boot Option Priorities» тепер складається з декількох пунктів, а не одного єдиного, як це було раніше. А це означає, що тепер ми можемо поставити вручну порядок завантаження комп'ютера. Те що ви бачите під номерами # 1, # 2, # 3 і далі - пристрої, з яких може спробувати завантажитися ваш комп'ютер.

Принцип завантаження такий: спочатку комп'ютер пробує завантажитися з самого першого пристрою зі списку (в моєму випадку це «Windows Boot Manage» - тобто жорсткий диск з встановленою Windows). Якщо Ваш пристрій не знайдено в комп'ютері або на ньому немає програми, яку можна завантажити, то комп'ютер переходить до спроби завантажитися з другого по списку пристрої (в моєму прикладі це «Seagate» - зовнішній USB жорсткий диск). У разі якщо з мого USB жорсткого диска немає можливості завантажитися, то далі буде спроба завантажитися з вставленого в дисковод CD / DVD диска (пункт «P2: MATSHITADVD-RAM» в моєму прикладі). І так далі до тих пір, поки не знайдеться пристрій, з якого в даний момент можна завантажитися і відбудеться завантаження з нього. Якщо ж раптом ні з одного з пристроїв комп'ютер завантажитися не може (наприклад, відключений стандартний жорсткий диск, на USB диску немає нічого звідки можна було б завантажитися, а в дисководі не вставлено диск), то комп'ютер просто покаже помилку «disk boot failure» або подібну.

Нам потрібно зробити так, щоб першим в списку стояло то пристрій, з якого ми хочемо завантажитися. Припустимо, що хочемо завантажитися з вставленого USB жорсткого диска або флешки. Для цього вибираємо стрілками на клавіатурі перший пункт і натискаємо клавішу Enter. У вікні вибираємо потрібний пристрій. У мене в якості USB підключений зовнішній жорсткий диск Seagate, тому його і вибираю, натиснувши «Enter»:Тепер на першій сходинці ви побачите нове вбрання тільки що пристрій:В такому випадку, виходить, що комп'ютер при включенні на початку намагатиметься завантажитися з USB жорсткого диска, а тільки потім вже (якщо завантажитися з нього не вдасться з якоїсь причини) з 2-го по списку пристрою. Точно також ви можете виставити і завантаження з CD / DVD диска.

Не забудьте тільки зберегти настройки, для того щоб побачити зміни в порядку завантаження комп'ютера.

Ось таким ось, погодьтеся, не особливо складним чином налаштовується в биосе завантаження з флешки (та й взагалі будь-якого USB накопичувача), CD / DVD диска. Думаю, цей момент тепер вам ясний :)

А тепер продемонструю ще одну функцію БІОС, яка може комусь бути корисною - можливість установки пароля на вхід в настройки біоса і на завантаження з жорсткого диска.

Як захистити настройки BIOS і можливість завантаження з жорсткого диска паролем!

Система BIOS будь-якого комп'ютера дозволяє запароліть як самі настройки, так і можливість завантажитися з жорсткого диска. Це може знадобитися для захисту доступу до комп'ютера, адже не знаючи пароля, ніхто не зможе потрапити в налаштування BIOS (наприклад, навіть випадково) і щось там накоїти, а також завантажити операційну систему не вийде навіть до вікна входу авторизації (входу в систему).

Розглянемо можливості установки пароля на тій же версії БІОС, яку ви бачили на зображеннях вище.

За установку паролів, в BIOS відповідає розділ «Security» і в ньому ми бачимо 2 підрозділи:У першому підрозділі є 2 активних пункту: Administrator Password і User Password. Все це відповідає за захист самих налаштувань BIOS.

А нижче бачимо ще один підрозділ - «HDD Password Status». У ньому 2 активних пункту і відповідають вони за можливість установки пароля на завантаження самої системи з жорсткого диска. Тобто встановивши пароль в цьому підрозділі, ніхто в результаті не зможе завантажитися систему, що знаходиться на жорсткому диску, поки не введе правильний пароль.

Доступ налаштовується дуже просто, і я покажу це на прикладі.

Включення пароля для входу в настройки BIOS.

Щоб створити пароль для захисту налаштувань BIOS, необхідно на вкладці безпеки біоса (Security) вказати 2 пароля - Адміністраторський і користувача (тобто Administrator і User). Якщо користувач потім введе пароль користувача, то він зможе увійти в налаштування BIOS, але не зможе нічого там змінити крім свого пароля користувача. Тобто, простіше кажучи, увійде в BIOS в режимі перегляду / читання. А якщо ж користувач введе пароль адміністратора, то він отримає доступ до всіх налаштувань BIOS, тобто - повний доступ.

Щоб включити пароль вибираємо (за допомогою стрілок «вниз / вгору» на клавіатурі) «Administrator Password» і натискаємо «Enter»:


Щоб включити пароль вибираємо (за допомогою стрілок «вниз / вгору» на клавіатурі) «Administrator Password» і натискаємо «Enter»:

З'явиться маленьке вікно з полем для введення нового пароля. Придумайте і введіть пароль адміністратора, після чого натисніть «Enter»:


Придумайте і введіть пароль адміністратора, після чого натисніть «Enter»:

Обмежень на введення пароля немає, він може бути навіть найпростішим.

Далі з'явиться напис «Confirm New Password», що означає «Підтвердження нового пароля». Це означає, що вам потрібно просто повторити введений пароль ще раз і натиснути «Enter»:

Ви отримаєте повідомлення про те, що пароль встановлено:Тепер відкрийте пункт «User Password» і повторивши кроки вище, встановіть пароль з призначеним для користувача доступом.

Тепер можна перевірити результат, а для цього потрібно вийти з BIOS зі збереженням налаштувань (клавіша F10 і відповідь «Yes») і знову спробувати увійти в BIOS.

Тепер просто так завантаження биос вже не виконається, оскільки з'явиться ось таке вікно:

Як бачимо, необхідно отримати пароль! У це вікно можна ввести або User пароль, або Administrator і в залежності від цього отримати або просто доступ в режимі читання, або повний контроль налаштувань.

Тепер подивимося як встановити пароль на завантаження з жорсткого диска.

Включення пароля на завантаження з жорсткого диска.

Принцип установки пароля на жорсткий диск цілком аналогічний, з відзнакою лише в назвах самих пунктів налаштувань :) В цьому випадку нам теж потрібно буде встановити 2 пароля: «Master Password» і «User Password». Знаходяться ці пункти під заголовком «HDD Password Status».

Для початку встановлюємо Master пароль, а потім User:


Для початку встановлюємо Master пароль, а потім User:

Вам потрібно буде придумати і ввести пароль, після чого підтвердити його. Загалом все також, як я описував вище .

Після того, як пароль буде встановлений, навпроти напису «HDD Password Status» буде стояти «INSTALLED»:Зберігаємо налаштування, виходимо з системи BIOS і перевіряємо що ж у нас вийшло ...

Отже, після того як комп'ютер з збереженими настройками BIOS перезавантажиться, система завантажитися не зможе і замість звичної завантаження ми побачимо ось таке вікно або подібне йому:

Отже, після того як комп'ютер з збереженими настройками BIOS перезавантажиться, система завантажитися не зможе і замість звичної завантаження ми побачимо ось таке вікно або подібне йому:

Заголовок вікна «HDD Password» означає, що завантаження з жорсткого диска можлива тільки по паролю. Поки ви не введете пароль User або Master, систему завантажити буде неможливо!

Однак, спосіб скинути пароль звичайно ж є, як без цього :) Але зробити це додумаються, повірте, далеко не всі, а іноді це і зовсім дуже вже складно. Для скидання пароля BIOS на деяких материнських платах досить вийняти батарейку. Вона у вигляді таблетки, розташована на материнській платі. Ось наприклад:Потримавши батарейку секунд 10-15 в руці і вставивши назад, налаштування будуть скинуті. Але не на всіх платах це працює. Іноді потрібно ще на платі переставити перемичку CMOS.

А в ноутбуках скинути пароль взагалі проблема, оскільки розібрати будь-який ноутбук зовсім не просто для новачка :) Та й професіонал провозиться за цією справою півгодинки :) І все це заради скидання пароля, чи варто того? Системний блок звичайного стаціонарного комп'ютера розібрати куди легше, і то мало хто додумається ...

А в цілому, функція установки паролів може комусь і стане в нагоді.

Ну ось ми розглянули ті функції, які можуть стати в нагоді пересічним користувачам комп'ютера. Основне - настройка порядку завантаження. Я сам особисто, по більшій частині, заходив в BIOS лише для того щоб виставити завантаження з диска або флешки.

Нагадаю, що всі версії BIOS мають однаковий набір найнеобхідніших функцій і вся відмінність впирається лише в інтерфейс і називання опцій. Зайшовши в інший BIOS, ви вже, принаймні, будете не бездумно лазити з налагодження, а з певною метою - знайти, наприклад, де виставляється порядок завантаження.

Буду радий, якщо моя інструкція BIOS виявиться корисною :)

Всім гарного дня і до зустрічі в наступних моїх статтях! ;)

Що ж це таке, яку роль в комп'ютері виконує і чи може бути нам чимось корисно покопатися в Біос?
Що ж являє собою система BIOS?
Що значить «деякі комп'ютери»?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью