<
 • Главная
Статьи

Interbase / Firebird Development Studio

Вже не раз на сторінках "КВ" я розповідав про засоби, які можуть стати в нагоді при роботі з базами даних. І, тим не менш, сьогодні ця розповідь продовжу, оскільки різноманітних СУБД, як і засобів для роботи з ними, в світі безліч.

Interbase і її клон Firebird, а також ще один клон, нині вже майже мертвий Yaffil, дуже популярні в нашій країні. Багато в чому ця популярність пояснюється популярністю Delphi, за допомогою якої пишеться левова частка програм, які працюють з Interbase, а багато в чому і можливостями самої СУБД і безкоштовністю її клонів. Загалом, як би там не було, Interbase в будь-якій своїй іпостасі не обділена увагою розробників прикладних програм, і, значить, варто розповісти про інструменти, за допомогою яких можна адмініструвати бази даних в форматі цієї СУБД.

Одним з кращих засобів для розробки і адміністрування баз даних Interbase я вважаю середу, назва якої винесено в заголовок статті. Крім того, що цей інструмент дуже потужний і універсальний, він ще й безкоштовний для жителів СНД. Знайти Interbase / Firebird Development Studio в інтернеті можна за адресою www.sqlly.com .

Interbase / Firebird Development Studio - інструмент комплексний, відповідний як для розробки структури нової бази, так і для управління вже існуючими і для адміністрування сервера СУБД. Всього у складі Interbase / Firebird Development Studio сім окремих додатків, які вирішують окремі завдання розробки і адміністрування баз даних. Дизайнер дозволяє легко і наочно уявити структуру нової бази даних у вигляді діаграм, редактор баз даних дозволить редагувати SQL-запити і заповнювати таблиці даними. Аналізатор запитів служить для аналізу продуктивності та налагодження складних запитів до бази, а аналізатор бази дозволить проаналізувати продуктивність роботи всього сервера, в цілому. Є ще спеціальний інструмент для порівняння вмісту двох різних БД. Консоль адміністратора служить для управління правами користувачів, а також для збору статистики і перевірки цілісності БД; інструмент управління сервісами, щоб виконувати завдання з вбудованим в Interbase / Firebird Development Studio планувальником. Ну а зараз про всі ці інструментах - докладніше.

Дизайнер дозволяє представляти об'єкти, що містяться в базі (таблиці, тригери, генератори і т.п.) у вигляді ER-діаграм. Що це означає? Все стане зрозуміло, якщо подивитися на скріншот.

Все стане зрозуміло, якщо подивитися на скріншот

ER-діаграми - спосіб графічного представлення об'єктів і залежностей між ними. Об'єкти - квадратики, між ними стрілочками - залежності. ER-діаграми зайвий раз доводять, що все геніальне просто: що може бути простіше і зрозуміліше такого візуального представлення? При цьому є вбудований редактор SQL-скриптів, можна редагувати структуру таблиць в базі і експортувати структури вже існуючих БД. Оскільки проекти дизайнера зберігаються не в самій БД, а в окремих файлах, легко здійснювати контроль версій за допомогою вбудованих можливостей самої програми. Правда, для створення бази даних з проекту потрібно потім деякий час, але зате якщо проект сформований з якимись помилками, сама база від цього аж ніяк не постраждає. Проекти дизайнера дуже просто синхронізувати з базою, тому насправді той факт, що програма не працює з базою безпосередньо - тільки плюс, але ніяк не мінус. До всього іншого, в програмі є абсолютно чудова можливість - генерація HTML-документації по заданому проекту. Це дійсно зручно при командній роботі .

Наступний інструмент названий розробниками Interbase / Firebird Development Studio редактором баз даних. В общем-то, хоча й невигадливо, зате відразу зрозуміло, що малося на увазі. Вибираєте базу даних, вказуєте сервер, вводите логін і пароль - і будь ласка, редагуйте на здоров'я. Можна відкрити відразу декілька баз в різних вікнах, якщо в цьому є необхідність. Редактор дозволяє редагувати як метадані, що визначають структуру бази, так і дані, заради яких вона, власне кажучи, і створюється. Метадані (таблиці, домени, тригери і т.п.) редагуються у вигляді SQL-скриптів, причому редактор підтримує багато речей, необхідні в професійних редакторах коду: підсвічування синтаксису, автодоповнення коду, рефакторинг і підкреслення синтаксично невірних конструкцій. У більшості інших редакторів SQL (а особливо в безкоштовних!) Такі можливості геть відсутні. У редактор вбудований монітор SQL-запитів, також для зручності редагування можна записувати прості макроси. Є також вбудований To-Do List - список завдань, який заноситься в проект, щоб в поспіху чогось не забути. Загалом, редактор баз даних досить непоганий.

Далі за списком у нас з вами йде така цікава і корисна річ, як аналізатор запитів. Саме її присутність говорить про те, що Interbase / Firebird Development Studio - цілком професійне рішення для розробників, які використовують Interbase або Firebird. Ця програма також має вбудований редактор запитів, що має всі ті ж можливості, що і редактор з редактора (даруйте за тавтологію). Однак аналізатор призначений для того, щоб запити виконувати, тому в ньому присутня можливість перегляду результатів запиту; Тобто, до того ж, перегляд статистики вибірки, відновлення, вставки і видалення. Статистика дозволяє дізнатися не тільки час виконання запиту, але і кількість прочитаних і записаних СУБД сторінок і буферів. Корисна особливість програми - наявність сховища (сховища, або, як назвали його автори програми, збірника) запитів. Причому окремо існує загальний репозиторій запитів для всіх БД і окремо - для однієї конкретної бази. Крім того, завдяки зручним навігаторів по базі і запитам в великих запитах стає не так вже й складно орієнтуватися.

Інструмент для порівняння двох баз так докладно описувати навряд чи варто, оскільки суть у нього досить проста: зіставити і сказати, в чому бази схожі, а чим відрізняються. Порівнювати можна не тільки самі бази, але і запити, які здійснюються до них клієнтським додатком. При бажанні бази можна синхронізувати. Ось, власне, і все з приводу даного інструменту.

Аналізатор продуктивності сервера - річ набагато цікавіша. І хоча Interbase / Firebird рідко отримує таке навантаження, як MS SQL Server або, тим більше, Oracle, проте, продуктивність все одно залишається важливим моментом. Працювати з аналізатором продуктивності просто: потрібно вибрати базу, підключитися до неї і натиснути кнопку "Моніторити". Далі можна продовжувати працювати з базою: програма тим часом буде збирати інформацію про різні параметри підключення. До них відносяться розмір використовуваної пам'яті, кількості читань і записів буферів і сторінок, кількість використовуваних буферів і кількість підключених користувачів. Причому для Interbase 7.0 і вище можна отримати більш точну та детальну інформацію, оскільки її збирає в процесі роботи сама СУБД. Всі повідомлення і попередження, що видаються сервером, програма заносить в спеціальний журнал (його можна потім експортувати в формат CSV і читати в Excel'е або Calc'е). Але, звичайно, сама за вас роботу бази програма, на жаль, не оптимізує ...

Консоль адміністратора потрібна вже більше не розробникам, які створюють бази даних і інструменти для роботи з ними, а адміністраторам, які потім мають справу з творами розробників. Працювати в консолі можна з окремими базами або з усім сервером цілком. Для баз можна отримувати статистику, максимально повну і різноманітну. В ході збору статистики програма вкаже на порожні таблиці й марні індекси, а також вкаже, які з таблиць найбільш заповнені і який відсоток унікальності кожного з індексів. Всі ці дані потім можна отримати в текстовій формі. Також базу можна перевірити на наявність помилок, зробити її резервну копію або, навпаки, відновити за допомогою цієї резервної копії. За сервера теж можна зібрати статистику, правда, набагато менш докладну. А ще можна подивитися журнал роботи сервера і роздати права користувачам. Ну, або не роздано, а забрати. Користувачів можна заводити на сервері, а роздавати їм права для кожної конкретної бази або навіть для кожного конкретного її елемента. Причому не просто до таблиці, а до окремих її полях. Наприклад, можна заборонити Івану Івановичу читати домашні адреси і телефони незаміжніх співробітниць.

Остання з програм, що входять в комплект Interbase / Firebird Development Studio, як я вже говорив, призначена для роботи з планувальником Time To Backup. Однак сам Time To Backup потрібно завантажити окремо з сайту розробників. Він працює під Windows як сервіс, а під Linux - як демон, який займається резервним копіюванням або відновленням БД. При цьому керувати ним можна віддалено, що і робиться з успіхом за допомогою вбудованого в Interbase / Firebird Development Studio кошти. Планувальник вміє відсилати повідомлення про власні успіхи і невдачі по електронній пошті, виробляти стиснення файлів резервної копії, перевірку цілісності бази перед копіюванням та перевірку самої резервної копії.

Ще пару моментів, про які я забув згадати. Весь інтерфейс Interbase / Firebird Development Studio переведений цілком на російську мову, однак його потрібно вибрати ще під час установки, потім вже переключити не вийде. Особливо гостро це, якщо врахувати той факт, що встановлювати у програмі - ціле море. І ще - для запуску всіх додатків використовується єдина стартова панель, яка вміє зручно згортатися в трей і за допомогою якої в будь-який момент можна запустити будь-який з інструментів пакета.

Тепер давайте підведемо підсумок всьому сказаному. Я розумію, що дуже важко скласти уявлення про програму по одному тільки словесному опису. Саме тому я рекомендую всім, хто працює з Interbase / Firebird, скачати Interbase / Firebird Development Studio і подивитися на цей продукт на власні очі. Звичайно, якщо у вас вже є потужний і куплений за свої кревні інструмент для роботи з базами Interbase, то сенсу в цьому не так вже й багато. Але якщо ще немає, то придивіться до Interbase / Firebird Development Studio. По-перше, вам не треба буде платити за нього гроші, а по-друге, він досить надійний і при цьому має російськомовний інтерфейс. Документація до Interbase / Firebird Development Studio вельми докладна, так що навіть якщо питання і виникнуть, їх в більшості випадків буде не так вже й складно вирішити. Втім, якщо ви - противник рішень "все в одному", то, звичайно, навряд чи скористаєтеся цією програмою в силу ідеологічних причин. Але тут, як то кажуть, про смаки не сперечаються. Об'єктивних причин гидувати використанням ISDF немає, і я рекомендую самостійно в цьому переконатися.

Вадим СТАНКЕВИЧ

Що це означає?
ER-діаграми зайвий раз доводять, що все геніальне просто: що може бути простіше і зрозуміліше такого візуального представлення?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью