<
 • Главная
Статьи

Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server

 1. Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server Операційка для домашнього сервера - Windows...
 2. Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server

Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server

Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server

Загальна комп'ютеризація породила нові проблеми Загальна комп'ютеризація породила нові проблеми. Якщо раніше в будинку, як правило, був всього один комп'ютер, за який домашні билися смертним боєм, то в епоху бурхливого розвитку всієї цієї техніки і при наявності можливості придбати старий комп'ютер за якісь копійки кількість персоналок і інших гаджетів в будинках користувачів збільшується з лякаючою швидкістю.

І ось тут перед домашнім користувачем в якийсь момент з лякаючою невідворотністю постає питання про правильну організацію домашньої мережі, а головне - про створення спільного для всіх комп'ютерів файлового сховища, бо вже неможливо тримати дика кількість перехресних посилань на папки різних комп'ютерів в локальній мережі, а головне - в цьому бардаку потім зовсім неможливо нічого знайти. Не кажучи вже про те, що всі ці гуляння на комп'ютери один одного - вони несекьюрни за визначенням.

Потрібно все зробити по розуму, нарешті розуміє такий користувач, а по уму - означає той факт, що в будинку повинен з'явитися нормальний сервер.

Як раніше вирішувалася подібна проблема? Користувач збирав з всякого барахла ще один комп'ютер, напихав туди побільше жорстких дисків, потім довго чаклував з установкою і налаштуванням софта, після чого новоявлений сервер вступав в дію, а вже як він там далі працював, сильно залежало від рівня зносу обладнання і кваліфікації користувача, який сміливо призначав себе адміністратором мережі.

У такому підході, зрозуміло, були певні мінуси. По-перше, від користувача потрібна немаленька кваліфікація для того, щоб встановити і налаштувати найрізноманітніші сервіси. По-друге, коли сервер збирається з всякого барахла, він за визначенням не може вважатися надійним пристроєм. По-третє, Windows XP, яка зазвичай встановлюється домашніми користувачами на такі залізяки (варіанти з Linux та іншими операційними системами ми зараз навмисно не розглядаємо), не є серверної операційної системою, і це теж створює певні проблеми: до сервера, щоб його налаштувати або підлаштувати, потрібно підключати свої монітор-клаву-миша, а це дуже незручно.

З залізяччям питання в принципі можна вирішити - зараз все більше і більше виробників пропонують свої варіанти домашніх серверів: це Acer Aspire easyStore , HP MediaSmart Server , російська серія серверів EPI і так далі.

Так що один з головних питань, яке в даному випадку виникає, стосується операційної системи для цих серверів. Всякі Windows Server і навіть Windows Small Business Server - корпоративні рішення, які дуже дорогі і занадто складні для домашнього застосування. Тому в Microsoft на базі Windows Server 2003 випустили спеціальну операційну систему під назвою Windows Home Server.

Сторінка Windows Home Server
Сторінка Windows Home Server

Вона, як заявляє виробник, проста в управлінні, тому що призначена для звичайних користувачів, а не мережевих адміністраторів, але одночасно надає досить широку функціональність. А головне - система спеціально заточена саме під серверні завдання і дистанційне керування.

Ліцензія на один сервер обходиться користувачам приблизно в 120 доларів, і, якщо врахувати, що такий сервер може обслуговувати до десяти комп'ютерів, що в умовах домашньої мережі більш ніж достатньо, потрібно сказати, що подібна ціна виглядає цілком привабливою.

У мене з'явилася можливість як слід познайомитися з цією системою, так що я готовий поділитися з вами своїми враженнями.

Але спочатку - кілька теоретичних моментів і пікантних подробиць ...

Як вже говорилося, ця операційна система побудована на основі Windows Server 2003.

Windows Home Server (зазвичай її скорочено називають WHS, і я в подальшому в статті буду використовувати цю абревіатуру) призначена для використання на домашніх серверах, причому інтерактивний доступ до неї не потрібно взагалі - сам сервер може навіть не мати порту для монітора. WHS управляється через спеціальну віддалену консоль, яку можна встановити на будь-які комп'ютери домашньої мережі.

Спосіб організації зберігання даних - одна з головних особливостей WHS. Ця система свої накопичувачі позначає, як і у всіх інших Windows, буквами, проте з точки зору користувача всі ці накопичувачі представляються у вигляді єдиного пулу загальної ємності. При додаванні нових накопичувачів (внутрішніх або зовнішніх) їх можна додати до цього пулу, збільшивши його ємність. Цим пулом WHS управляє самостійно, розділяючи його між незначними потребами самої системи, загальними папками, персональними папками і страхувальним дублюванням інформації.

Такий спосіб організації дозволяє з легкістю видаляти якісь накопичувачі або замінювати їх на більш місткі. Єдине, що тут потрібно, - мати достатньо вільного простору на інших накопичувачах в разі заміни заповненого диска.

Віддалений доступ. Ще одна важлива особливість цієї операційної системи. WHS надає віддалений доступ до самого домашнього сервера і до підключеним до нього комп'ютерів через Інтернет. Віддалений доступ здійснюється через зручний веб-інтерфейс і підтримується за допомогою безкоштовних користувальницьких доменів homeserver.com облікового запису в Windows Live (Ім'я сервера буде щось на зразок user.homeserver.com).

Якщо на комп'ютерах домашньої мережі встановлено Windows XP Professional, Windows XP Media Center Edition 2005, Windows XP Tablet PC Edition 2005 SP2, Windows Vista Business, Enterprise або Ultimate, то через WHS можна підключатися і до них, використовуючи браузер цих комп'ютерів як віддалений інтерфейс. Інші популярні версії Windows на кшталт Windows XP Home і Windows Vista Home Premium не підтримуються, так як вони не включають функціональність Remote Desktop.

Ну а тепер давайте подивимося, як це все працює наживо ...

Сервер з встановленої WHS я підключив до домашньої гигабитной мережі і запустив. На домашньому комп'ютері встановив з додається до сервера диска забезпечення консолі WHS. (Якщо диска немає, то відповідне забезпечення можна встановити прямо з сервера, зайшовши на нього через браузер за посиланням http: // server: 55000.)

Після установки програмного забезпечення в системній області повідомлень з'явився спеціальний значок, який, по-перше, демонструє статус сервера (підключений, не підключений, є проблеми в конфігурації), викликає консоль Windows Home Server, показує розшарені папки, запускає бекап і так далі.

Значок клієнта і меню
Значок клієнта і меню

Консоль Windows Home Server

При вході в консоль від вас вимагають введення пароля. За замовчуванням встановлено пароль "Server2009", який, зрозуміло, можна поміняти.

Базових сервісів у WHS, як видно по консолі, негусто.

Стартова сторінка консолі
Стартова сторінка консолі

Ви можете задати режими бекапірованія різних комп'ютерів мережі, додавати і редагувати користувачів, яким дозволений доступ до тих чи інших сервісів, працювати з встановленими дисками, редагувати розшарені папки, отримувати різні дані про мережевому сховище, спостерігати за статусом мережі і сервера.

Давайте коротко пробіжимося по цих можливостей.

Комп'ютери та бекапірованіе

Бекапірованіе - одна з головних задач сервера: хоч домашнього, хоч корпоративного. Користувачі мережі не повинні турбуватися про своїх даних, які вони традиційно ніколи не дублюють, а потім починають рвати на собі волосся, якщо локальний диск раптом гавкнув відразу і назавжди. При наявності домашнього сервера на те й існує WHS, щоб створювати архіви.

У WHS процес бекапірованія реалізований так, щоб у користувачів зовсім не боліла голова з цього приводу: фактично всі бекапірованіе проводиться на повному автоматі.

Функціонує це все наступним чином. Як тільки на якийсь комп'ютер встановлюється консоль WHS, все диски цього комп'ютера включаються до розкладу автоматичного бекапа, який за замовчуванням проводиться з години до шостої ранку. Перший бекап проводиться цілком і повністю (всякі проміжні файли і вміст кошика виключаються автоматично), подальші бекапи робляться інкрементного, тобто до архіву додаються тільки змінені файли.

З одного боку, не дуже зрозуміло, навіщо бекапіровать відразу все диски, але тут ідея в наступному: якщо на комп'ютері користувача відбудеться якийсь дізастер (віруси пожерли, жорсткий диск накрився, кішка пострибала по клавіатурі) і вся інформація накриється одним цікавим кластером, то можна поставити новий жорсткий диск (якщо диск вимагає заміни), завантажитися на комп'ютері за допомогою WHS Restore CD і відновити як систему, так і всі встановлені програми плюс дані. Загалом, погодьтеся, певна сермяга в цьому є. Навіть для домашнього адміна можливість з легкістю підняти на комп'ютері з померлим жорстким диском систему, всі дані користувача і всі його налаштування - це прекрасна можливість. Тут навіть не шкода витратити якісь гігабайти серверного простору, як я вважаю.

Якщо ви не вважаєте за необхідне зберігати копію всіх дисків комп'ютера (у мене на робочому комп'ютері три терабайтних диска - сервер б з глузду з'їхав це все бекапіровать, та й особливого сенсу в цьому немає), то за допомогою спеціального майстра конфігурації параметрів бекапу можна відзначити диски, які потрібно архівувати, а також явно задати папки, які можна виключити з процесу бекапа.

Виняток папок з бекапу
Виняток папок з бекапу

Єдина претензія тут - мені не зрозуміло, чому розробники інтерфейсу так дивно надійшли з режимом вибору папок. Здавалося б, чого простіше вивести стандартне вікно з чекбоксами і двома кнопками "Відзначити все", "Зняти відмітку з усіх". Далі просто клацай мишкою по потрібних папках, щоб підпапки автоматом або виділялися, або, відповідно, з них знімалася позначка, - та й по всьому. А тут потрібно задати виключаються папки, причому строго по одній. Ось весело, коли на диску в корені дві тисячі папок, з яких бекап потрібно одну. Дивне рішення, дуже дивне.

Зате з відновленням інформації все зроблено досить зручно. Ви в консолі вибираєте комп'ютер, натискаєте на кнопку перегляду останнього бекапу, після чого збережені дані вам будуть показані у вікні Explorer як звичайні папки нового змонтованого томи (в даному випадку - том V), звідки ви можете відновлювати потрібні дані хоч цілими папками (структурою папок ), хоч окремими файлами.

Відновлення архівуються даних
Відновлення архівуються даних

По кожному із спостережуваних комп'ютерів (на яких встановлена ​​консоль WHS) можна викликати звіт про бекап.

Звіт про бекап
Звіт про бекап

У цих настройках можна вибирати тільки вид обробки бекапу: вручну видаляти, зберігати завжди, видаляти після успішного наступного бекапу.

У загальних настройках Home Server можна налаштовувати такі параметри бекапірованія: міняти діапазон запуску бекапу, задавати терміни зберігання місячних, тижневих і щоденних архівів. Процедура очищення застарілих резервних копій виконується по неділях.

параметри бекапірованія
параметри бекапірованія

Я досить ретельно потестувати роботу бекапу і подивився, як це все функціонує. Нарікань на кшталт не виявилося ніяких. Що в ручному режимі, що в автоматичному бекапірованіе проводиться в фоновому режимі, сам комп'ютер при цьому навантажується несильно. Мені не сподобалися тільки дві речі. Перше - вже згадуване рішення з налаштуванням бекапу. Друге - неможливість скорегувати розклад бекапа. Архівування робиться щодня - і крапка. А якщо мені ця щоденність не потрібна або ж одні папки потрібно бекап щодня, а інші - раз на тиждень або місяць, то я це налаштувати не можу. Бекап щодня - і крапка. Слухайте, панове, свої "Валянки" і не бекапьтесь даремно.

акаунти користувачів

З настройками користувачів в WHS все вирішили досить просто. Вони порахували - зауважу, абсолютно справедливо, - що тут явно ні до чого забивати собі голову доменами і контролерами доменів, тому що замість доменів використовуються звичайні звичні робочі групи, які просто підняті на трохи вищий рівень.

При створенні користувача для нього задаються параметри доступу до Розшарені папках, також для нього автоматом створюється персональна папка, доступ до якої за замовчуванням є тільки у нього.

доступ користувача
доступ користувача

Якщо в користувачів WHS дотримуватися тих же логінів, які користувачі використовують на своїх комп'ютерах, то їм потім для доступу до WHS не доведеться заново вводити логін і пароль. (Якщо логін однаковий, а паролі різні, WHS при першому вході такого користувача запропонує синхронізувати паролі.)

Як бачите, ніби все дуже просто, але в цій простоті - головна принада. Навіщо для домашньої мережі городити домени? Ні до чого це! Потрібно завести користувача, вказати для нього види доступів до расшаренним ресурсів. Усе. Тут це робиться швидко і зручно.

налаштування дисків

Тут демонструється статус встановлених і підключених дисків, можна підключати і налаштовувати нові диски (в тому числі зовнішні), задавати вайрфрейми і так далі. Якщо до сервера підключаються нові пристрої, то WHS пропонує їх приєднати до загального пулу - в цьому випадку вся інформація на пристрої буде втрачена. (Це просте знання коштувало мені приблизно п'ятисот гігабайт інформації на зовнішньому диску - виключно від неуважності, тому що WHS про все чесно попереджає. З іншого боку, там все одно була записана тільки порнуха стаття про політональні наложениях у Бетховена, так що як би і рис з нею.)

Робота з диском
Робота з диском

Наскільки я зрозумів, на відміну від NAS, до якого можна приєднати зовнішній диск з даними і ці дані розшарити для інших комп'ютерів, тут таке неможливо. USB-порти служать для підключення накопичувачів, які спочатку реєструються і підключаються до загального пулу, і тільки потім на них можна записувати якусь інформацію. Та й то - коли і що туди буде записуватися, визначає сама WHS, у якій реалізований досить складний і інтелектуальний алгоритм заповнення носіїв. На приєднані по USB флешки з даними WHS взагалі ніяк не реагує. Ну, воно насправді і правильно - флешку завжди можна підключити до звичайного комп'ютера.

папки сервера

Налаштування расшаренних папок сервера і видів доступу користувачів. Плюс всяка корисна статистика по цих папок.

папки сервера
папки сервера

Тут же для відповідних папок можна включити так зване дублювання. Це дуже цікава можливість. Якщо дублювання включено, то WHS інформацію з відповідної папки автоматично дублює на іншому фізичному носії. Таким чином, якщо якийсь диск раптом помре, то, навіть якщо на нього писалися важливі дані, їх можна буде відновити після заміни диска. Такий спосіб зберігання, зрозуміло, значно підвищує надійність.

сховище сервера

Параметри сховища сервера і всяка статистика: скільки місця займають бекапи, система, скільки вільно і так далі.

сховище сервера
сховище сервера

Network Healthy

Стан мережі і сервера: установка антивіруса, помилки в бекапірованіі і так далі.

Стан мережі і сервера
Стан мережі і сервера

Віддалене управління

Це дуже цікава можливість. Якщо у вас є постійний IP, то за допомогою WHS можна організувати віддалений доступ до консолі управління сервером, до Розшарені папках і навіть до ресурсів комп'ютерів внутрішньої мережі. Доменне ім'я для доступу можна отримати безкоштовно за допомогою облікового запису Windows Live. Домен буде виду ваше_названіе.homeserver.com.

Налаштування віддаленого доступу
Налаштування віддаленого доступу

Якщо ви використовуєте роутер і він підтримує UPnP, то WHS автоматично налаштує кидок потрібних портів (по крайней мере, спробує це зробити). Якщо ж автоматом налаштувати роутер не вдасться, тоді в його настройках потрібно буде вручну прописати форвардного портів 80, 443 і 4125 на IP сервера з WHS. Після цього, якщо все налаштовано правильно, при введенні в браузері будь-якого комп'ютера, підключеного до Інтернету, зареєстрованого доменного імені на homeserver.com перед вами буде з'являтися стартова сторінка WHS. Там потрібно ввести логін і пароль, після чого ви отримаєте доступ до тих ресурсів, які відкриті зовні для даного користувача: комп'ютери мережі, розшарені папки і сервіси сервера і розшарені папки і сервіси комп'ютера. (Нагадую, що до ресурсів комп'ютерів локальної мережі можна буде віддалено підключатися тільки в тому випадку, якщо там встановлені версії операційних систем зі службою Remote Desktop.)

Стартова сторінка віддаленого доступу
Стартова сторінка віддаленого доступу

Папки сервера з віддаленого доступу
Папки сервера з віддаленого доступу

Якщо користувачеві це дозволено, то він може підключатися до консолі управління WHS з віддаленого доступу практично точно так же, як і з комп'ютера локальної мережі.

Консоль WHS з віддаленого доступу
Консоль WHS з віддаленого доступу

Ось, власне, і все, що за замовчуванням пропонується в клієнті Windows Home Server. "Як це все? - можете запитати ви. - А де параметри роботи сервера - температура процесора, материнської плати і жорстких дисків, де торрент-клієнт, де нормальне бекапірованіе, де управління режимом" засипання ", де? .." Запитувати, власне , можна до нескінченності, тому що кожен користувач від сервера вимагає своє.

Однак не поспішайте ставити хрест на можливості WHS. Її функціональність можна дуже серйозно розширити за рахунок доповнень (Add-Ins), які створюють найрізноманітніші розробники. Доповнення ці, за рідкісним винятком, безкоштовні, і їх можна скачати на сайті Windows Home Server Plus за адресою www.whsplus.com.

Головна сторінка Windows Home Server Plus
Головна сторінка Windows Home Server Plus

ДОПОВНЕННЯ там, на жаль, чи не сотні, но десятки. Не всі доповнення однаково корисні і надійні, але якщо як слід попорпатися, то можна знайти чимало цілком функціональних утиліт.

Встановлюються вони просто: викачане додаток з розширенням MSI потрібно помістити в папку \ ServerSoftwareAdd-Ins, після чого в розділі Settings консолі WHS заходите в "Додатки" і клацаєте по закладці "Доступні". Вибрані доповнення після цього виникають в закладці "Встановлені", а крім того, в верхньому меню консолі з'являються відповідні піктограми управління.

Нові піктограми управління
Нові піктограми управління

Що я там знайшов цікавого? Ну, в принципі, чимало. Нижче - про деякі з цих розширень.

Розширена адмінських консоль

Advanced Admin Console - консоль, що дає доступ практично до всіх ресурсів операційної системи сервера: панель управління, принтери, адмінських утиліти, "Мій комп'ютер", корзина і так далі аж до віддаленого робочого столу.

Розширена адмінських консоль
Розширена адмінських консоль

uTorrent

uTorrent - вкрай корисний плагін для дуже багатьох користувачів. Основна біда багатьох NAS - крива робота торрент-клієнтів. Однак, якщо у користувача немає окремого комп'ютера для торрентів і інших завдань, йому дуже важливо покласти це завдання на сервер, причому клієнт повинен працювати так само, як і на локальному комп'ютері. Для WHS це завдання вирішується. Правда, не дуже просто, але потрібно трохи пострибати з бубном, після чого все запрацює без проблем.

uTorrent-плагін в даному випадку - це, звичайно, не повнофункціональний клієнт, а інтерфейс для консолі, що використовує uTorrent WebGUI. Тобто спочатку вам потрібно буде через віддалений робочий стіл встановити на Windows Home Server звичайний клієнт uTorrent, потім налаштувати в ньому веб-інтерфейс, після чого даний плагін дозволить управляти цим клієнтом з консолі Windows Home Server.

плагін uTorrent
плагін uTorrent

Asoft AutoExit

Asoft AutoExit - невелика утиліта, за допомогою якої можна задати різні дії з сервером: перезавантажити, вимкнути, відправити в сплячий режим, разлогініться і так далі.

Меню Asoft AutoExit
Меню Asoft AutoExit

Download Manager

Download Manager - менеджер закачувань з HTTP і FTP. Також підтримує вільний і преміум-акаунти Rapidshare.

Download Manager
Download Manager

Duplication Info

Duplication Info - пошук дублікатів в расшаренних папках. Дуже корисно, коли зберігається багато музики і фотографій.

LightsOut

LightsOut - менеджер управління сервером: догляду в сплячий режим, включення за розкладом і так далі. Також малює діаграми статистики роботи сервера і бекап-системи.

діаграми LightsOut
діаграми LightsOut

PhotoSync

PhotoSync - автоматична синхронізація вмісту фотораздела на сервері з сервісом Flickr .

WebRadio

WebRadio - трансляція різних західних радіостанцій через Інтернет.

DVD Manager

DVD Manager - цікаве розширення, що дозволяє знімати образ з DVD. Причому серед форматів призначення - і AVI (мабуть, DivX або XViD), і H.264, і iPod. На жаль, я не зміг перевірити роботу цього розширення, так як у мого сервера не було DVD.

Меню менеджера
Меню менеджера

Ось, мабуть, і всі додатки, які мені були цікаві. Але я думаю, що, якщо як слід попорпатися на Whsplus.com, можна знайти ще чимало корисних утиліт. Тут головне - сам принцип. WHS дозволяє легко і просто встановлювати під неї найрізноманітніші доповнення, які пишуть будь-які розробники, так що в самих додатках нестачі, судячи з усього, не буде.

Робота Windows Home Server

Я приблизно місяць поганяв сервер з WHS в робочому режимі: бекапірованіе, використання расшаренних папок, додаткові сервіси, зовнішній доступ і так далі. Функціонує це все стійко, проблем в адмініструванні не викликає. Власне, туди і лазити, як правило, не треба: один раз все налаштував, далі сервер стоїть де-небудь під столом, тихенько шарудить дисками і робить все те, для чого призначений. Один-єдиний раз у мене зависла консоль управління так, що сервер довелося перезавантажувати (точніше, я просто не став довго чекати, коли воно розвісити саме), але це було тоді, коли я поставив якесь мутне доповнення роботи з роутером. Однак зрозуміло, що криве додаток може створювати якісь проблеми, так само як і небезпечні маніпуляції з віддаленим десктопом також можуть призводити до різних неприємностей (наприклад, з Disk Management на сервері потрібно звертатися дуже обережно, так як досить складна організація структури розділів). Але якщо використовувати перевірені Add-Ins і не давати волі пустотливим ручкам, все буде працювати як годинник.

Також порадувала продуктивність при перекачуванні файлів. NAS тут, звичайно, залишається далеко позаду. Я тестував кілька NAS на гигабитной мережі. Так ось, у NAS це відома проблема - дуже низька швидкість перекачування в порівнянні зі звичайними комп'ютерами (процесора не вистачає). Наприклад, на стомегабітной мережі NAS показують 2-4 мегабайта в секунду (при тому, що нормальна швидкість передачі файлів для такої мережі - близько 8-12 мегабайт в секунду), а на гигабитной мережі максимум, що можна було витягнути з NAS, - це десь то 12-15 мегабайт в секунду.

Так ось, сервер на WHS на гигабитной мережі показував до 60 мегабайт в секунду. Звичайно, не завжди і не у всіх випадках (швидкість копіювання залежить від дуже багатьох чинників), але 30-60 мегабайт на гігабайтних файлах я отримував достатньо часто. З NAS такої швидкості не отримати за визначенням.

Копіювання файлу розміром в 1,77 Гб
Копіювання файлу розміром в 1,77 Гб

Висновки

Загалом, Windows Home Server мені швидше сподобалася, що не сподобалася. З одного боку, звичайно, хотілося б більшої гнучкості в налаштуванні бекапів і більшої кількості базових сервісів, але з іншого - ця система спеціально робилася дуже простий (і, зауважу, гранично недорогий), а якщо комусь потрібно розширювати її функціональність - будь ласка, користуйтеся безкоштовними Add-Ins. Так що я нею задоволений і вже подумую над тим, щоб переходити з NAS на повноцінний сервер з WHS.

Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server

Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server

Загальна комп'ютеризація породила нові проблеми Загальна комп'ютеризація породила нові проблеми. Якщо раніше в будинку, як правило, був всього один комп'ютер, за який домашні билися смертним боєм, то в епоху бурхливого розвитку всієї цієї техніки і при наявності можливості придбати старий комп'ютер за якісь копійки кількість персоналок і інших гаджетів в будинках користувачів збільшується з лякаючою швидкістю.

І ось тут перед домашнім користувачем в якийсь момент з лякаючою невідворотністю постає питання про правильну організацію домашньої мережі, а головне - про створення спільного для всіх комп'ютерів файлового сховища, бо вже неможливо тримати дика кількість перехресних посилань на папки різних комп'ютерів в локальній мережі, а головне - в цьому бардаку потім зовсім неможливо нічого знайти. Не кажучи вже про те, що всі ці гуляння на комп'ютери один одного - вони несекьюрни за визначенням.

Потрібно все зробити по розуму, нарешті розуміє такий користувач, а по уму - означає той факт, що в будинку повинен з'явитися нормальний сервер.

Як раніше вирішувалася подібна проблема? Користувач збирав з всякого барахла ще один комп'ютер, напихав туди побільше жорстких дисків, потім довго чаклував з установкою і налаштуванням софта, після чого новоявлений сервер вступав в дію, а вже як він там далі працював, сильно залежало від рівня зносу обладнання і кваліфікації користувача, який сміливо призначав себе адміністратором мережі.

У такому підході, зрозуміло, були певні мінуси. По-перше, від користувача потрібна немаленька кваліфікація для того, щоб встановити і налаштувати найрізноманітніші сервіси. По-друге, коли сервер збирається з всякого барахла, він за визначенням не може вважатися надійним пристроєм. По-третє, Windows XP, яка зазвичай встановлюється домашніми користувачами на такі залізяки (варіанти з Linux та іншими операційними системами ми зараз навмисно не розглядаємо), не є серверної операційної системою, і це теж створює певні проблеми: до сервера, щоб його налаштувати або підлаштувати, потрібно підключати свої монітор-клаву-миша, а це дуже незручно.

З залізяччям питання в принципі можна вирішити - зараз все більше і більше виробників пропонують свої варіанти домашніх серверів: це Acer Aspire easyStore , HP MediaSmart Server , російська серія серверів EPI і так далі.

Так що один з головних питань, яке в даному випадку виникає, стосується операційної системи для цих серверів. Всякі Windows Server і навіть Windows Small Business Server - корпоративні рішення, які дуже дорогі і занадто складні для домашнього застосування. Тому в Microsoft на базі Windows Server 2003 випустили спеціальну операційну систему під назвою Windows Home Server.

Сторінка Windows Home Server
Сторінка Windows Home Server

Вона, як заявляє виробник, проста в управлінні, тому що призначена для звичайних користувачів, а не мережевих адміністраторів, але одночасно надає досить широку функціональність. А головне - система спеціально заточена саме під серверні завдання і дистанційне керування.

Ліцензія на один сервер обходиться користувачам приблизно в 120 доларів, і, якщо врахувати, що такий сервер може обслуговувати до десяти комп'ютерів, що в умовах домашньої мережі більш ніж достатньо, потрібно сказати, що подібна ціна виглядає цілком привабливою.

У мене з'явилася можливість як слід познайомитися з цією системою, так що я готовий поділитися з вами своїми враженнями.

Але спочатку - кілька теоретичних моментів і пікантних подробиць ...

Як вже говорилося, ця операційна система побудована на основі Windows Server 2003.

Windows Home Server (зазвичай її скорочено називають WHS, і я в подальшому в статті буду використовувати цю абревіатуру) призначена для використання на домашніх серверах, причому інтерактивний доступ до неї не потрібно взагалі - сам сервер може навіть не мати порту для монітора. WHS управляється через спеціальну віддалену консоль, яку можна встановити на будь-які комп'ютери домашньої мережі.

Спосіб організації зберігання даних - одна з головних особливостей WHS. Ця система свої накопичувачі позначає, як і у всіх інших Windows, буквами, проте з точки зору користувача всі ці накопичувачі представляються у вигляді єдиного пулу загальної ємності. При додаванні нових накопичувачів (внутрішніх або зовнішніх) їх можна додати до цього пулу, збільшивши його ємність. Цим пулом WHS управляє самостійно, розділяючи його між незначними потребами самої системи, загальними папками, персональними папками і страхувальним дублюванням інформації.

Такий спосіб організації дозволяє з легкістю видаляти якісь накопичувачі або замінювати їх на більш місткі. Єдине, що тут потрібно, - мати достатньо вільного простору на інших накопичувачах в разі заміни заповненого диска.

Віддалений доступ. Ще одна важлива особливість цієї операційної системи. WHS надає віддалений доступ до самого домашнього сервера і до підключеним до нього комп'ютерів через Інтернет. Віддалений доступ здійснюється через зручний веб-інтерфейс і підтримується за допомогою безкоштовних користувальницьких доменів homeserver.com облікового запису в Windows Live (Ім'я сервера буде щось на зразок user.homeserver.com).

Якщо на комп'ютерах домашньої мережі встановлено Windows XP Professional, Windows XP Media Center Edition 2005, Windows XP Tablet PC Edition 2005 SP2, Windows Vista Business, Enterprise або Ultimate, то через WHS можна підключатися і до них, використовуючи браузер цих комп'ютерів як віддалений інтерфейс. Інші популярні версії Windows на кшталт Windows XP Home і Windows Vista Home Premium не підтримуються, так як вони не включають функціональність Remote Desktop.

Ну а тепер давайте подивимося, як це все працює наживо ...

Сервер з встановленої WHS я підключив до домашньої гигабитной мережі і запустив. На домашньому комп'ютері встановив з додається до сервера диска забезпечення консолі WHS. (Якщо диска немає, то відповідне забезпечення можна встановити прямо з сервера, зайшовши на нього через браузер за посиланням http: // server: 55000.)

Після установки програмного забезпечення в системній області повідомлень з'явився спеціальний значок, який, по-перше, демонструє статус сервера (підключений, не підключений, є проблеми в конфігурації), викликає консоль Windows Home Server, показує розшарені папки, запускає бекап і так далі.

Значок клієнта і меню
Значок клієнта і меню

Консоль Windows Home Server

При вході в консоль від вас вимагають введення пароля. За замовчуванням встановлено пароль "Server2009", який, зрозуміло, можна поміняти.

Базових сервісів у WHS, як видно по консолі, негусто.

Стартова сторінка консолі
Стартова сторінка консолі

Ви можете задати режими бекапірованія різних комп'ютерів мережі, додавати і редагувати користувачів, яким дозволений доступ до тих чи інших сервісів, працювати з встановленими дисками, редагувати розшарені папки, отримувати різні дані про мережевому сховище, спостерігати за статусом мережі і сервера.

Давайте коротко пробіжимося по цих можливостей.

Комп'ютери та бекапірованіе

Бекапірованіе - одна з головних задач сервера: хоч домашнього, хоч корпоративного. Користувачі мережі не повинні турбуватися про своїх даних, які вони традиційно ніколи не дублюють, а потім починають рвати на собі волосся, якщо локальний диск раптом гавкнув відразу і назавжди. При наявності домашнього сервера на те й існує WHS, щоб створювати архіви.

У WHS процес бекапірованія реалізований так, щоб у користувачів зовсім не боліла голова з цього приводу: фактично всі бекапірованіе проводиться на повному автоматі.

Функціонує це все наступним чином. Як тільки на якийсь комп'ютер встановлюється консоль WHS, все диски цього комп'ютера включаються до розкладу автоматичного бекапа, який за замовчуванням проводиться з години до шостої ранку. Перший бекап проводиться цілком і повністю (всякі проміжні файли і вміст кошика виключаються автоматично), подальші бекапи робляться інкрементного, тобто до архіву додаються тільки змінені файли.

З одного боку, не дуже зрозуміло, навіщо бекапіровать відразу все диски, але тут ідея в наступному: якщо на комп'ютері користувача відбудеться якийсь дізастер (віруси пожерли, жорсткий диск накрився, кішка пострибала по клавіатурі) і вся інформація накриється одним цікавим кластером, то можна поставити новий жорсткий диск (якщо диск вимагає заміни), завантажитися на комп'ютері за допомогою WHS Restore CD і відновити як систему, так і всі встановлені програми плюс дані. Загалом, погодьтеся, певна сермяга в цьому є. Навіть для домашнього адміна можливість з легкістю підняти на комп'ютері з померлим жорстким диском систему, всі дані користувача і всі його налаштування - це прекрасна можливість. Тут навіть не шкода витратити якісь гігабайти серверного простору, як я вважаю.

Якщо ви не вважаєте за необхідне зберігати копію всіх дисків комп'ютера (у мене на робочому комп'ютері три терабайтних диска - сервер б з глузду з'їхав це все бекапіровать, та й особливого сенсу в цьому немає), то за допомогою спеціального майстра конфігурації параметрів бекапу можна відзначити диски, які потрібно архівувати, а також явно задати папки, які можна виключити з процесу бекапа.

Виняток папок з бекапу
Виняток папок з бекапу

Єдина претензія тут - мені не зрозуміло, чому розробники інтерфейсу так дивно надійшли з режимом вибору папок. Здавалося б, чого простіше вивести стандартне вікно з чекбоксами і двома кнопками "Відзначити все", "Зняти відмітку з усіх". Далі просто клацай мишкою по потрібних папках, щоб підпапки автоматом або виділялися, або, відповідно, з них знімалася позначка, - та й по всьому. А тут потрібно задати виключаються папки, причому строго по одній. Ось весело, коли на диску в корені дві тисячі папок, з яких бекап потрібно одну. Дивне рішення, дуже дивне.

Зате з відновленням інформації все зроблено досить зручно. Ви в консолі вибираєте комп'ютер, натискаєте на кнопку перегляду останнього бекапу, після чого збережені дані вам будуть показані у вікні Explorer як звичайні папки нового змонтованого томи (в даному випадку - том V), звідки ви можете відновлювати потрібні дані хоч цілими папками (структурою папок ), хоч окремими файлами.

Відновлення архівуються даних
Відновлення архівуються даних

По кожному із спостережуваних комп'ютерів (на яких встановлена ​​консоль WHS) можна викликати звіт про бекап.

Звіт про бекап
Звіт про бекап

У цих настройках можна вибирати тільки вид обробки бекапу: вручну видаляти, зберігати завжди, видаляти після успішного наступного бекапу.

У загальних настройках Home Server можна налаштовувати такі параметри бекапірованія: міняти діапазон запуску бекапу, задавати терміни зберігання місячних, тижневих і щоденних архівів. Процедура очищення застарілих резервних копій виконується по неділях.

параметри бекапірованія
параметри бекапірованія

Я досить ретельно потестувати роботу бекапу і подивився, як це все функціонує. Нарікань на кшталт не виявилося ніяких. Що в ручному режимі, що в автоматичному бекапірованіе проводиться в фоновому режимі, сам комп'ютер при цьому навантажується несильно. Мені не сподобалися тільки дві речі. Перше - вже згадуване рішення з налаштуванням бекапу. Друге - неможливість скорегувати розклад бекапа. Архівування робиться щодня - і крапка. А якщо мені ця щоденність не потрібна або ж одні папки потрібно бекап щодня, а інші - раз на тиждень або місяць, то я це налаштувати не можу. Бекап щодня - і крапка. Слухайте, панове, свої "Валянки" і не бекапьтесь даремно.

акаунти користувачів

З настройками користувачів в WHS все вирішили досить просто. Вони порахували - зауважу, абсолютно справедливо, - що тут явно ні до чого забивати собі голову доменами і контролерами доменів, тому що замість доменів використовуються звичайні звичні робочі групи, які просто підняті на трохи вищий рівень.

При створенні користувача для нього задаються параметри доступу до Розшарені папках, також для нього автоматом створюється персональна папка, доступ до якої за замовчуванням є тільки у нього.

доступ користувача
доступ користувача

Якщо в користувачів WHS дотримуватися тих же логінів, які користувачі використовують на своїх комп'ютерах, то їм потім для доступу до WHS не доведеться заново вводити логін і пароль. (Якщо логін однаковий, а паролі різні, WHS при першому вході такого користувача запропонує синхронізувати паролі.)

Як бачите, ніби все дуже просто, але в цій простоті - головна принада. Навіщо для домашньої мережі городити домени? Ні до чого це! Потрібно завести користувача, вказати для нього види доступів до расшаренним ресурсів. Всі. Тут це робиться швидко і зручно.

налаштування дисків

Тут демонструється статус встановлених і підключених дисків, можна підключати і налаштовувати нові диски (в тому числі зовнішні), задавати вайрфрейми і так далі. Якщо до сервера підключаються нові пристрої, то WHS пропонує їх приєднати до загального пулу - в цьому випадку вся інформація на пристрої буде втрачена. (Це просте знання коштувало мені приблизно п'ятисот гігабайт інформації на зовнішньому диску - виключно від неуважності, тому що WHS про все чесно попереджає. З іншого боку, там все одно була записана тільки порнуха стаття про політональні наложениях у Бетховена, так що як би і рис з нею.)

Робота з диском
Робота з диском

Наскільки я зрозумів, на відміну від NAS, до якого можна приєднати зовнішній диск з даними і ці дані розшарити для інших комп'ютерів, тут таке неможливо. USB-порти служать для підключення накопичувачів, які спочатку реєструються і підключаються до загального пулу, і тільки потім на них можна записувати якусь інформацію. Та й то - коли і що туди буде записуватися, визначає сама WHS, у якій реалізований досить складний і інтелектуальний алгоритм заповнення носіїв. На приєднані по USB флешки з даними WHS взагалі ніяк не реагує. Ну, воно насправді і правильно - флешку завжди можна підключити до звичайного комп'ютера.

папки сервера

Налаштування расшаренних папок сервера і видів доступу користувачів. Плюс всяка корисна статистика по цих папок.

папки сервера
папки сервера

Тут же для відповідних папок можна включити так зване дублювання. Це дуже цікава можливість. Якщо дублювання включено, то WHS інформацію з відповідної папки автоматично дублює на іншому фізичному носії. Таким чином, якщо якийсь диск раптом помре, то, навіть якщо на нього писалися важливі дані, їх можна буде відновити після заміни диска. Такий спосіб зберігання, зрозуміло, значно підвищує надійність.

сховище сервера

Параметри сховища сервера і всяка статистика: скільки місця займають бекапи, система, скільки вільно і так далі.

сховище сервера
сховище сервера

Network Healthy

Стан мережі і сервера: установка антивіруса, помилки в бекапірованіі і так далі.

Стан мережі і сервера
Стан мережі і сервера

Віддалене управління

Це дуже цікава можливість. Якщо у вас є постійний IP, то за допомогою WHS можна організувати віддалений доступ до консолі управління сервером, до Розшарені папках і навіть до ресурсів комп'ютерів внутрішньої мережі. Доменне ім'я для доступу можна отримати безкоштовно за допомогою облікового запису Windows Live. Домен буде виду ваше_названіе.homeserver.com.

Налаштування віддаленого доступу
Налаштування віддаленого доступу

Якщо ви використовуєте роутер і він підтримує UPnP, то WHS автоматично налаштує кидок потрібних портів (по крайней мере, спробує це зробити). Якщо ж автоматом налаштувати роутер не вдасться, тоді в його настройках потрібно буде вручну прописати форвардного портів 80, 443 і 4125 на IP сервера з WHS. Після цього, якщо все налаштовано правильно, при введенні в браузері будь-якого комп'ютера, підключеного до Інтернету, зареєстрованого доменного імені на homeserver.com перед вами буде з'являтися стартова сторінка WHS. Там потрібно ввести логін і пароль, після чого ви отримаєте доступ до тих ресурсів, які відкриті зовні для даного користувача: комп'ютери мережі, розшарені папки і сервіси сервера і розшарені папки і сервіси комп'ютера. (Нагадую, що до ресурсів комп'ютерів локальної мережі можна буде віддалено підключатися тільки в тому випадку, якщо там встановлені версії операційних систем зі службою Remote Desktop.)

Стартова сторінка віддаленого доступу
Стартова сторінка віддаленого доступу

Папки сервера з віддаленого доступу
Папки сервера з віддаленого доступу

Якщо користувачеві це дозволено, то він може підключатися до консолі управління WHS з віддаленого доступу практично точно так же, як і з комп'ютера локальної мережі.

Консоль WHS з віддаленого доступу
Консоль WHS з віддаленого доступу

Ось, власне, і все, що за замовчуванням пропонується в клієнті Windows Home Server. "Як це все? - можете запитати ви. - А де параметри роботи сервера - температура процесора, материнської плати і жорстких дисків, де торрент-клієнт, де нормальне бекапірованіе, де управління режимом" засипання ", де? .." Запитувати, власне , можна до нескінченності, тому що кожен користувач від сервера вимагає своє.

Однак не поспішайте ставити хрест на можливості WHS. Її функціональність можна дуже серйозно розширити за рахунок доповнень (Add-Ins), які створюють найрізноманітніші розробники. Доповнення ці, за рідкісним винятком, безкоштовні, і їх можна скачати на сайті Windows Home Server Plus за адресою www.whsplus.com.

Головна сторінка Windows Home Server Plus
Головна сторінка Windows Home Server Plus

Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server

Операційка для домашнього сервера - Windows Home Server

Загальна комп'ютеризація породила нові проблеми Загальна комп'ютеризація породила нові проблеми. Якщо раніше в будинку, як правило, був всього один комп'ютер, за який домашні билися смертним боєм, то в епоху бурхливого розвитку всієї цієї техніки і при наявності можливості придбати старий комп'ютер за якісь копійки кількість персоналок і інших гаджетів в будинках користувачів збільшується з лякаючою швидкістю.

І ось тут перед домашнім користувачем в якийсь момент з лякаючою невідворотністю постає питання про правильну організацію домашньої мережі, а головне - про створення спільного для всіх комп'ютерів файлового сховища, бо вже неможливо тримати дика кількість перехресних посилань на папки різних комп'ютерів в локальній мережі, а головне - в цьому бардаку потім зовсім неможливо нічого знайти. Не кажучи вже про те, що всі ці гуляння на комп'ютери один одного - вони несекьюрни за визначенням.

Потрібно все зробити по розуму, нарешті розуміє такий користувач, а по уму - означає той факт, що в будинку повинен з'явитися нормальний сервер.

Як раніше вирішувалася подібна проблема? Користувач збирав з всякого барахла ще один комп'ютер, напихав туди побільше жорстких дисків, потім довго чаклував з установкою і налаштуванням софта, після чого новоявлений сервер вступав в дію, а вже як він там далі працював, сильно залежало від рівня зносу обладнання і кваліфікації користувача, який сміливо призначав себе адміністратором мережі.

У такому підході, зрозуміло, були певні мінуси. По-перше, від користувача потрібна немаленька кваліфікація для того, щоб встановити і налаштувати найрізноманітніші сервіси. По-друге, коли сервер збирається з всякого барахла, він за визначенням не може вважатися надійним пристроєм. По-третє, Windows XP, яка зазвичай встановлюється домашніми користувачами на такі залізяки (варіанти з Linux та іншими операційними системами ми зараз навмисно не розглядаємо), не є серверної операційної системою, і це теж створює певні проблеми: до сервера, щоб його налаштувати або підлаштувати, потрібно підключати свої монітор-клаву-миша, а це дуже незручно.

З залізяччям питання в принципі можна вирішити - зараз все більше і більше виробників пропонують свої варіанти домашніх серверів: це Acer Aspire easyStore , HP MediaSmart Server , російська серія серверів EPI і так далі.

Так що один з головних питань, яке в даному випадку виникає, стосується операційної системи для цих серверів. Всякі Windows Server і навіть Windows Small Business Server - корпоративні рішення, які дуже дорогі і занадто складні для домашнього застосування. Тому в Microsoft на базі Windows Server 2003 випустили спеціальну операційну систему під назвою Windows Home Server.

Сторінка Windows Home Server
Сторінка Windows Home Server

Вона, як заявляє виробник, проста в управлінні, тому що призначена для звичайних користувачів, а не мережевих адміністраторів, але одночасно надає досить широку функціональність. А головне - система спеціально заточена саме під серверні завдання і дистанційне керування.

Ліцензія на один сервер обходиться користувачам приблизно в 120 доларів, і, якщо врахувати, що такий сервер може обслуговувати до десяти комп'ютерів, що в умовах домашньої мережі більш ніж достатньо, потрібно сказати, що подібна ціна виглядає цілком привабливою.

У мене з'явилася можливість як слід познайомитися з цією системою, так що я готовий поділитися з вами своїми враженнями.

Але спочатку - кілька теоретичних моментів і пікантних подробиць ...

Як вже говорилося, ця операційна система побудована на основі Windows Server 2003.

Windows Home Server (зазвичай її скорочено називають WHS, і я в подальшому в статті буду використовувати цю абревіатуру) призначена для використання на домашніх серверах, причому інтерактивний доступ до неї не потрібно взагалі - сам сервер може навіть не мати порту для монітора. WHS управляється через спеціальну віддалену консоль, яку можна встановити на будь-які комп'ютери домашньої мережі.

Спосіб організації зберігання даних - одна з головних особливостей WHS. Ця система свої накопичувачі позначає, як і у всіх інших Windows, буквами, проте з точки зору користувача всі ці накопичувачі представляються у вигляді єдиного пулу загальної ємності. При додаванні нових накопичувачів (внутрішніх або зовнішніх) їх можна додати до цього пулу, збільшивши його ємність. Цим пулом WHS управляє самостійно, розділяючи його між незначними потребами самої системи, загальними папками, персональними папками і страхувальним дублюванням інформації.

Такий спосіб організації дозволяє з легкістю видаляти якісь накопичувачі або замінювати їх на більш місткі. Єдине, що тут потрібно, - мати достатньо вільного простору на інших накопичувачах в разі заміни заповненого диска.

Віддалений доступ. Ще одна важлива особливість цієї операційної системи. WHS надає віддалений доступ до самого домашнього сервера і до підключеним до нього комп'ютерів через Інтернет. Віддалений доступ здійснюється через зручний веб-інтерфейс і підтримується за допомогою безкоштовних користувальницьких доменів homeserver.com облікового запису в Windows Live (Ім'я сервера буде щось на зразок user.homeserver.com).

Якщо на комп'ютерах домашньої мережі встановлено Windows XP Professional, Windows XP Media Center Edition 2005, Windows XP Tablet PC Edition 2005 SP2, Windows Vista Business, Enterprise або Ultimate, то через WHS можна підключатися і до них, використовуючи браузер цих комп'ютерів як віддалений інтерфейс. Інші популярні версії Windows на кшталт Windows XP Home і Windows Vista Home Premium не підтримуються, так як вони не включають функціональність Remote Desktop.

Ну а тепер давайте подивимося, як це все працює наживо ...

Сервер з встановленої WHS я підключив до домашньої гигабитной мережі і запустив. На домашньому комп'ютері встановив з додається до сервера диска забезпечення консолі WHS. (Якщо диска немає, то відповідне забезпечення можна встановити прямо з сервера, зайшовши на нього через браузер за посиланням http: // server: 55000.)

Після установки програмного забезпечення в системній області повідомлень з'явився спеціальний значок, який, по-перше, демонструє статус сервера (підключений, не підключений, є проблеми в конфігурації), викликає консоль Windows Home Server, показує розшарені папки, запускає бекап і так далі.

Значок клієнта і меню
Значок клієнта і меню

Консоль Windows Home Server

При вході в консоль від вас вимагають введення пароля. За замовчуванням встановлено пароль "Server2009", який, зрозуміло, можна поміняти.

Базових сервісів у WHS, як видно по консолі, негусто.

Стартова сторінка консолі
Стартова сторінка консолі

Ви можете задати режими бекапірованія різних комп'ютерів мережі, додавати і редагувати користувачів, яким дозволений доступ до тих чи інших сервісів, працювати з встановленими дисками, редагувати розшарені папки, отримувати різні дані про мережевому сховище, спостерігати за статусом мережі і сервера.

Давайте коротко пробіжимося по цих можливостей.

Комп'ютери та бекапірованіе

Бекапірованіе - одна з головних задач сервера: хоч домашнього, хоч корпоративного. Користувачі мережі не повинні турбуватися про своїх даних, які вони традиційно ніколи не дублюють, а потім починають рвати на собі волосся, якщо локальний диск раптом гавкнув відразу і назавжди. При наявності домашнього сервера на те й існує WHS, щоб створювати архіви.

У WHS процес бекапірованія реалізований так, щоб у користувачів зовсім не боліла голова з цього приводу: фактично всі бекапірованіе проводиться на повному автоматі.

Функціонує це все наступним чином. Як тільки на якийсь комп'ютер встановлюється консоль WHS, все диски цього комп'ютера включаються до розкладу автоматичного бекапа, який за замовчуванням проводиться з години до шостої ранку. Перший бекап проводиться цілком і повністю (всякі проміжні файли і вміст кошика виключаються автоматично), подальші бекапи робляться інкрементного, тобто до архіву додаються тільки змінені файли.

З одного боку, не дуже зрозуміло, навіщо бекапіровать відразу все диски, але тут ідея в наступному: якщо на комп'ютері користувача відбудеться якийсь дізастер (віруси пожерли, жорсткий диск накрився, кішка пострибала по клавіатурі) і вся інформація накриється одним цікавим кластером, то можна поставити новий жорсткий диск (якщо диск вимагає заміни), завантажитися на комп'ютері за допомогою WHS Restore CD і відновити як систему, так і всі встановлені програми плюс дані. Загалом, погодьтеся, певна сермяга в цьому є. Навіть для домашнього адміна можливість з легкістю підняти на комп'ютері з померлим жорстким диском систему, всі дані користувача і всі його налаштування - це прекрасна можливість. Тут навіть не шкода витратити якісь гігабайти серверного простору, як я вважаю.

Якщо ви не вважаєте за необхідне зберігати копію всіх дисків комп'ютера (у мене на робочому комп'ютері три терабайтних диска - сервер б з глузду з'їхав це все бекапіровать, та й особливого сенсу в цьому немає), то за допомогою спеціального майстра конфігурації параметрів бекапу можна відзначити диски, які потрібно архівувати, а також явно задати папки, які можна виключити з процесу бекапа.

Виняток папок з бекапу
Виняток папок з бекапу

Єдина претензія тут - мені не зрозуміло, чому розробники інтерфейсу так дивно надійшли з режимом вибору папок. Здавалося б, чого простіше вивести стандартне вікно з чекбоксами і двома кнопками "Відзначити все", "Зняти відмітку з усіх". Далі просто клацай мишкою по потрібних папках, щоб підпапки автоматом або виділялися, або, відповідно, з них знімалася позначка, - та й по всьому. А тут потрібно задати виключаються папки, причому строго по одній. Ось весело, коли на диску в корені дві тисячі папок, з яких бекап потрібно одну. Дивне рішення, дуже дивне.

Зате з відновленням інформації все зроблено досить зручно. Ви в консолі вибираєте комп'ютер, натискаєте на кнопку перегляду останнього бекапу, після чого збережені дані вам будуть показані у вікні Explorer як звичайні папки нового змонтованого томи (в даному випадку - том V), звідки ви можете відновлювати потрібні дані хоч цілими папками (структурою папок ), хоч окремими файлами.

Відновлення архівуються даних
Відновлення архівуються даних

По кожному із спостережуваних комп'ютерів (на яких встановлена ​​консоль WHS) можна викликати звіт про бекап.

Звіт про бекап
Звіт про бекап

У цих настройках можна вибирати тільки вид обробки бекапу: вручну видаляти, зберігати завжди, видаляти після успішного наступного бекапу.

У загальних настройках Home Server можна налаштовувати такі параметри бекапірованія: міняти діапазон запуску бекапу, задавати терміни зберігання місячних, тижневих і щоденних архівів. Процедура очищення застарілих резервних копій виконується по неділях.

параметри бекапірованія
параметри бекапірованія

Я досить ретельно потестувати роботу бекапу і подивився, як це все функціонує. Нарікань на кшталт не виявилося ніяких. Що в ручному режимі, що в автоматичному бекапірованіе проводиться в фоновому режимі, сам комп'ютер при цьому навантажується несильно. Мені не сподобалися тільки дві речі. Перше - вже згадуване рішення з налаштуванням бекапу. Друге - неможливість скорегувати розклад бекапа. Архівування робиться щодня - і крапка. А якщо мені ця щоденність не потрібна або ж одні папки потрібно бекап щодня, а інші - раз на тиждень або місяць, то я це налаштувати не можу. Бекап щодня - і крапка. Слухайте, панове, свої "Валянки" і не бекапьтесь даремно.

акаунти користувачів

З настройками користувачів в WHS все вирішили досить просто. Вони порахували - зауважу, абсолютно справедливо, - що тут явно ні до чого забивати собі голову доменами і контролерами доменів, тому що замість доменів використовуються звичайні звичні робочі групи, які просто підняті на трохи вищий рівень.

При створенні користувача для нього задаються параметри доступу до Розшарені папках, також для нього автоматом створюється персональна папка, доступ до якої за замовчуванням є тільки у нього.

доступ користувача
доступ користувача

Якщо в користувачів WHS дотримуватися тих же логінів, які користувачі використовують на своїх комп'ютерах, то їм потім для доступу до WHS не доведеться заново вводити логін і пароль. (Якщо логін однаковий, а паролі різні, WHS при першому вході такого користувача запропонує синхронізувати паролі.)

Як бачите, ніби все дуже просто, але в цій простоті - головна принада. Навіщо для домашньої мережі городити домени? Ні до чого це! Потрібно завести користувача, вказати для нього види доступів до расшаренним ресурсів. Всі. Тут це робиться швидко і зручно.

налаштування дисків

Тут демонструється статус встановлених і підключених дисків, можна підключати і налаштовувати нові диски (в тому числі зовнішні), задавати вайрфрейми і так далі. Якщо до сервера підключаються нові пристрої, то WHS пропонує їх приєднати до загального пулу - в цьому випадку вся інформація на пристрої буде втрачена. (Це просте знання коштувало мені приблизно п'ятисот гігабайт інформації на зовнішньому диску - виключно від неуважності, тому що WHS про все чесно попереджає. З іншого боку, там все одно була записана тільки порнуха стаття про політональні наложениях у Бетховена, так що як би і рис з нею.)

Робота з диском
Робота з диском

Наскільки я зрозумів, на відміну від NAS, до якого можна приєднати зовнішній диск з даними і ці дані розшарити для інших комп'ютерів, тут таке неможливо. USB-порти служать для підключення накопичувачів, які спочатку реєструються і підключаються до загального пулу, і тільки потім на них можна записувати якусь інформацію. Та й то - коли і що туди буде записуватися, визначає сама WHS, у якій реалізований досить складний і інтелектуальний алгоритм заповнення носіїв. На приєднані по USB флешки з даними WHS взагалі ніяк не реагує. Ну, воно насправді і правильно - флешку завжди можна підключити до звичайного комп'ютера.

папки сервера

Налаштування расшаренних папок сервера і видів доступу користувачів. Плюс всяка корисна статистика по цих папок.

папки сервера
папки сервера

Тут же для відповідних папок можна включити так зване дублювання. Це дуже цікава можливість. Якщо дублювання включено, то WHS інформацію з відповідної папки автоматично дублює на іншому фізичному носії. Таким чином, якщо якийсь диск раптом помре, то, навіть якщо на нього писалися важливі дані, їх можна буде відновити після заміни диска. Такий спосіб зберігання, зрозуміло, значно підвищує надійність.

сховище сервера

Параметри сховища сервера і всяка статистика: скільки місця займають бекапи, система, скільки вільно і так далі.

сховище сервера
сховище сервера

Network Healthy

Стан мережі і сервера: установка антивіруса, помилки в бекапірованіі і так далі.

Стан мережі і сервера
Стан мережі і сервера

Віддалене управління

Це дуже цікава можливість. Якщо у вас є постійний IP, то за допомогою WHS можна організувати віддалений доступ до консолі управління сервером, до Розшарені папках і навіть до ресурсів комп'ютерів внутрішньої мережі. Доменне ім'я для доступу можна отримати безкоштовно за допомогою облікового запису Windows Live. Домен буде виду ваше_названіе.homeserver.com.

Налаштування віддаленого доступу
Налаштування віддаленого доступу

Якщо ви використовуєте роутер і він підтримує UPnP, то WHS автоматично налаштує кидок потрібних портів (по крайней мере, спробує це зробити). Якщо ж автоматом налаштувати роутер не вдасться, тоді в його настройках потрібно буде вручну прописати форвардного портів 80, 443 і 4125 на IP сервера з WHS. Після цього, якщо все налаштовано правильно, при введенні в браузері будь-якого комп'ютера, підключеного до Інтернету, зареєстрованого доменного імені на homeserver.com перед вами буде з'являтися стартова сторінка WHS. Там потрібно ввести логін і пароль, після чого ви отримаєте доступ до тих ресурсів, які відкриті зовні для даного користувача: комп'ютери мережі, розшарені папки і сервіси сервера і розшарені папки і сервіси комп'ютера. (Нагадую, що до ресурсів комп'ютерів локальної мережі можна буде віддалено підключатися тільки в тому випадку, якщо там встановлені версії операційних систем зі службою Remote Desktop.)

Стартова сторінка віддаленого доступу
Стартова сторінка віддаленого доступу

Папки сервера з віддаленого доступу
Папки сервера з віддаленого доступу

Якщо користувачеві це дозволено, то він може підключатися до консолі управління WHS з віддаленого доступу практично точно так же, як і з комп'ютера локальної мережі.

Консоль WHS з віддаленого доступу
Консоль WHS з віддаленого доступу

Ось, власне, і все, що за замовчуванням пропонується в клієнті Windows Home Server. "Як це все? - можете запитати ви. - А де параметри роботи сервера - температура процесора, материнської плати і жорстких дисків, де торрент-клієнт, де нормальне бекапірованіе, де управління режимом" засипання ", де? .." Запитувати, власне , можна до нескінченності, тому що кожен користувач від сервера вимагає своє.

Однак не поспішайте ставити хрест на можливості WHS. Її функціональність можна дуже серйозно розширити за рахунок доповнень (Add-Ins), які створюють найрізноманітніші розробники. Доповнення ці, за рідкісним винятком, безкоштовні, і їх можна скачати на сайті Windows Home Server Plus за адресою www.whsplus.com.

Головна сторінка Windows Home Server Plus
Головна сторінка Windows Home Server Plus

ДОПОВНЕННЯ там, на жаль, чи не сотні, но десятки. Не всі доповнення однаково корисні і надійні, але якщо як слід попорпатися, то можна знайти чимало цілком функціональних утиліт.

Встановлюються вони просто: викачане додаток з розширенням MSI потрібно помістити в папку \ ServerSoftwareAdd-Ins, після чого в розділі Settings консолі WHS заходите в "Додатки" і клацаєте по закладці "Доступні". Вибрані доповнення після цього виникають в закладці "Встановлені", а крім того, в верхньому меню консолі з'являються відповідні піктограми управління.

Нові піктограми управління
Нові піктограми управління

Що я там знайшов цікавого? Ну, в принципі, чимало. Нижче - про деякі з цих розширень.

Розширена адмінських консоль

Advanced Admin Console - консоль, що дає доступ практично до всіх ресурсів операційної системи сервера: панель управління, принтери, адмінських утиліти, "Мій комп'ютер", корзина і так далі аж до віддаленого робочого столу.

Розширена адмінських консоль
Розширена адмінських консоль

uTorrent

uTorrent - вкрай корисний плагін для дуже багатьох користувачів. Основна біда багатьох NAS - крива робота торрент-клієнтів. Однак, якщо у користувача немає окремого комп'ютера для торрентів і інших завдань, йому дуже важливо покласти це завдання на сервер, причому клієнт повинен працювати так само, як і на локальному комп'ютері. Для WHS це завдання вирішується. Правда, не дуже просто, але потрібно трохи пострибати з бубном, після чого все запрацює без проблем.

uTorrent-плагін в даному випадку - це, звичайно, не повнофункціональний клієнт, а інтерфейс для консолі, що використовує uTorrent WebGUI. Тобто спочатку вам потрібно буде через віддалений робочий стіл встановити на Windows Home Server звичайний клієнт uTorrent, потім налаштувати в ньому веб-інтерфейс, після чого даний плагін дозволить управляти цим клієнтом з консолі Windows Home Server.

плагін uTorrent
плагін uTorrent

Asoft AutoExit

Asoft AutoExit - невелика утиліта, за допомогою якої можна задати різні дії з сервером: перезавантажити, вимкнути, відправити в сплячий режим, разлогініться і так далі.

Меню Asoft AutoExit
Меню Asoft AutoExit

Download Manager

Download Manager - менеджер закачувань з HTTP і FTP. Також підтримує вільний і преміум-акаунти Rapidshare.

Download Manager
Download Manager

Duplication Info

Duplication Info - пошук дублікатів в расшаренних папках. Дуже корисно, коли зберігається багато музики і фотографій.

LightsOut

LightsOut - менеджер управління сервером: догляду в сплячий режим, включення за розкладом і так далі. Також малює діаграми статистики роботи сервера і бекап-системи.

діаграми LightsOut
діаграми LightsOut

PhotoSync

PhotoSync - автоматична синхронізація вмісту фотораздела на сервері з сервісом Flickr .

WebRadio

WebRadio - трансляція різних західних радіостанцій через Інтернет.

DVD Manager

DVD Manager - цікаве розширення, що дозволяє знімати образ з DVD. Причому серед форматів призначення - і AVI (мабуть, DivX або XViD), і H.264, і iPod. На жаль, я не зміг перевірити роботу цього розширення, так як у мого сервера не було DVD.

Меню менеджера
Меню менеджера

Ось, мабуть, і всі додатки, які мені були цікаві. Але я думаю, що, якщо як слід попорпатися на Whsplus.com, можна знайти ще чимало корисних утиліт. Тут головне - сам принцип. WHS дозволяє легко і просто встановлювати під неї найрізноманітніші доповнення, які пишуть будь-які розробники, так що в самих додатках нестачі, судячи з усього, не буде.

Робота Windows Home Server

Я приблизно місяць поганяв сервер з WHS в робочому режимі: бекапірованіе, використання расшаренних папок, додаткові сервіси, зовнішній доступ і так далі. Функціонує це все стійко, проблем в адмініструванні не викликає. Власне, туди і лазити, як правило, не треба: один раз все налаштував, далі сервер стоїть де-небудь під столом, тихенько шарудить дисками і робить все те, для чого призначений. Один-єдиний раз у мене зависла консоль управління так, що сервер довелося перезавантажувати (точніше, я просто не став довго чекати, коли воно розвісити саме), але це було тоді, коли я поставив якесь мутне доповнення роботи з роутером. Однак зрозуміло, що криве додаток може створювати якісь проблеми, так само як і небезпечні маніпуляції з віддаленим десктопом також можуть призводити до різних неприємностей (наприклад, з Disk Management на сервері потрібно звертатися дуже обережно, так як досить складна організація структури розділів). Але якщо використовувати перевірені Add-Ins і не давати волі пустотливим ручкам, все буде працювати як годинник.

Також порадувала продуктивність при перекачуванні файлів. NAS тут, звичайно, залишається далеко позаду. Я тестував кілька NAS на гигабитной мережі. Так ось, у NAS це відома проблема - дуже низька швидкість перекачування в порівнянні зі звичайними комп'ютерами (процесора не вистачає). Наприклад, на стомегабітной мережі NAS показують 2-4 мегабайта в секунду (при тому, що нормальна швидкість передачі файлів для такої мережі - близько 8-12 мегабайт в секунду), а на гигабитной мережі максимум, що можна було витягнути з NAS, - це десь то 12-15 мегабайт в секунду.

Так ось, сервер на WHS на гигабитной мережі показував до 60 мегабайт в секунду. Звичайно, не завжди і не у всіх випадках (швидкість копіювання залежить від дуже багатьох чинників), але 30-60 мегабайт на гігабайтних файлах я отримував достатньо часто. З NAS такої швидкості не отримати за визначенням.

Копіювання файлу розміром в 1,77 Гб
Копіювання файлу розміром в 1,77 Гб

Висновки

Загалом, Windows Home Server мені швидше сподобалася, що не сподобалася. З одного боку, звичайно, хотілося б більшої гнучкості в налаштуванні бекапів і більшої кількості базових сервісів, але з іншого - ця система спеціально робилася дуже простий (і, зауважу, гранично недорогий), а якщо комусь потрібно розширювати її функціональність - будь ласка, користуйтеся безкоштовними Add-Ins. Так що я нею задоволений і вже подумую над тим, щоб переходити з NAS на повноцінний сервер з WHS.

Як раніше вирішувалася подібна проблема?
Навіщо для домашньої мережі городити домени?
Як це все?
А де параметри роботи сервера - температура процесора, материнської плати і жорстких дисків, де торрент-клієнт, де нормальне бекапірованіе, де управління режимом" засипання ", де?
Як раніше вирішувалася подібна проблема?
Навіщо для домашньої мережі городити домени?
Як це все?
А де параметри роботи сервера - температура процесора, материнської плати і жорстких дисків, де торрент-клієнт, де нормальне бекапірованіе, де управління режимом" засипання ", де?
Як раніше вирішувалася подібна проблема?
Навіщо для домашньої мережі городити домени?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью