<
 • Главная
Статьи

32 біта все

Тема міграції на 64 розряду, колишня обжигающе гарячої десять, і навіть п'ять років тому, на цей момент сильно охолола. У міру того, як наростає призначена для користувача маса і маса рішень, питання доцільності все рідше ставиться під сумнів. Тим дивовижніше спостерігати, як цілком природне (після стількох-то років прогресу!) Рішення розробників великого софтверного проекту відмовитися від випуску 32-бітової версії, провокує запеклу дискусію. Я кажу, зокрема, про що ведеться зараз в співтоваристві Ubuntu Linux обговоренні плану відмови від «32 біт». Але хто і чому протестує проти 64-розрядності в 2016-му році ?!

Щоб уявити, наскільки далеко ми зайшли по шляху до шістдесяти чотирьох бітів, варто підвести короткі підсумки останнього десятиліття. Картина вийде приблизно такий:

- мікропроцесори стали 64-бітними практично скрізь: на персоналках це x86_64 (вона ж AMD64, 64-розрядний продовження архітектури x86), на мобільних і вбудованих пристроях це 64-бітові ARM (v8-A і пізніше) і MIPS 64. Усунення функціональної різниці між архітектурою підживлює мрію про конвергенції .

- всі популярні операційні системи (MS Windows, OS X, Linux, Android, iOS) як мінімум підтримують 64 розряду і рекомендують їх як бажані. Linux, де публіка не звикла до командного тону, довго трималася осторонь від загальної звалища, а й тут за останній рік крига скресла: хтось уже відмовився від 32-бітової версії (як openSUSE), хтось планує цей крок в найближчому майбутньому (Ubuntu).

- розробники додатків стали скаржитися на безглуздість випуску 32-бітових версій і навіть відмовлятися від них. Як це зробила, наприклад, Google - обрізати 32-бітну гілку Linux-версії браузера Chrome (показовий, в сенсі популярності, приклад). Тепер на всіх трьох основних десктопних платформах Chrome майже ексклюзивно 64-бітний: лише для MS Windows ще збережена 32-бітна версія, але і їй рекомендовано надати перевагу 64-розрядну.

Тема міграції на 64 розряду, колишня обжигающе гарячої десять, і навіть п'ять років тому, на цей момент сильно охолола

Архітектура AMD64, яка сьогодні стала де-факто синонім 64 біт на комп'ютерах, народилася як «швидкий і дешевий» відповідь Intel: AMD просто екстраполювала 32-бітну систему команд x86 на 64 розряду. Випущений в 2003-му Athlon 64 - перший 64-розрядний мікропроцесор, орієнтований на простого користувача - став хітом.

Коротше кажучи, сьогодні якщо простого користувача не пересаджують на 64 біта примусово, то йому принаймні настійно рекомендують зробити це. І все-таки «консерватори» не перекладаються. Набір технічних аргументів і контраргументів майже не змінився з середини нульових. 64 біта це добре, тому що: програмами доступний більший обсяг пам'яті, вони маніпулюють числами вдвічі більшої довжини, а крім того кількість регістрів мікропроцесора теж збільшилася, грубо, вдвічі. Ось чому навіть додатки, які не оперують складної математикою і не мають справ з великими обсягами даних, все-таки можуть виграти від переходу на 64 розряду.

Регулярно проводяться тести це, в загальному, підтверджують : На більшості додатків приріст продуктивності є, хоч і не радикальний, приблизно від 10% до однієї третини. Головний же недолік 64 біт: система і прикладної софт відбирають помітно більше оперативної пам'яті (від третини і більше). В цьому винні масиви даних - які ж збільшилися в обсязі вдвічі.

Ось чому навіть в 2016-му році, навіть з чисто технічної точки зору, не беручи до уваги інші міркування, мігрувати на 64 розряду «без оглядки» не варто. Так, на повнорозмірних сучасних комп'ютерах можна і потрібно ставити 64-бітну ОС і софт. Але на ноутбуках з невеликим об'ємом пам'яті (до 2 Гбайт орієнтовно) розумно залишитися в таборі 32 біт! Звідси і протести проти планів перетворення, наприклад, популярних Linux-дистрибутивів в виключно 64-бітові продукти: користувачів, яким 32 біта необхідні, мало, але вони все ще є!

Типова картина: на більшості додатків виграш від 64 біт є, але незначний. Різко різниця проявляється лише на деяких класах завдань (обробка великих обсягів даних, шифрування і т.п.).

Однак крім чисто технічних міркувань є й істотні якісні. І вони теж свої з того чи іншого боку. Чим мотивують поспіх розробники дистрибутивів і прикладного софта? Тим, що на складання, налагодження, перевірку 32-розрядних версій витрачаються час, сили і апаратні ресурси. Тобто це зовсім не безкоштовно. При цьому користувачів, яким реально необхідні 32 біта (тобто таких, чия залізо не підтримує 64-бітний режим), дуже небагато. Сьогодні купити комп'ютер з 32-бітовим мікропроцесором взагалі практично неможливо. І передбачається, що переважна більшість серед тих, хто все ще користується 32-розрядних софтом, роблять це більше за звичкою, ніж за потребою.

Ці користувачі знаходяться в полоні омани, вважаючи, що 64 біта не так надійні як 32. Колись це дійсно було так: драйвери барахлити, не було Flash і т.п. Однак сьогодні ситуація зворотна і вже 32-бітний софт став менш надійним: той же 32-бітний Chrome, наприклад, офіційно «падає» вдвічі частіше 64-бітової версії. Тому потрібно підштовхнути користувачів, допомогти їм переступити психологічний бар'єр.

Тому потрібно підштовхнути користувачів, допомогти їм переступити психологічний бар'єр

64-бітна ОС: така ж, як 32-бітна, тільки 64-бітна.

У свою чергу ті, хто захищає 32 біта, пропонують поглянути на проблему ось під яким кутом. Міграція на 64 розряду триває вже десять років і сьогодні більшість або хоча б кожен другий користувач працюють з 64-розрядних софтом. Але вчинила це прорив в зручності, продуктивності, та хоч в чому-небудь? Ні! І виходить, що програмістам просто лінь займатися «виходить з моди» архітектурою, хоч об'єктивних причин відмовлятися від неї до сих пір не з'явилося. Дивлячись на результати, нам треба відмовитися не від 32 біт, а від 64 - раз вони нічого суттєво не змінили!

На жаль, в аргументації «консерваторів» є вада. І справа не в тому навіть, що 32-бітна архітектура більш не розвивається, тоді як 64-бітна свій потенціал ще не вибрала. І не в тому, що виконуючи 32-бітний софт на 64-бітному процесорі, ми використовуємо його потенціал не повністю. Справа насамперед у тому, що, стверджуючи, що 64 біта нічого не змінили, «консерватори» лукавлять. Зміни є, але вони глибинні. Подивіться, які пристрасті киплять навколо енергоекономічності браузерів: такого не було ніколи раніше! А 64 біта допомагають витрачати менше енергії. Згадайте, що журнальованою файлові системи, що стали сьогодні нормою і навіть необхідним мінімумом, теж виграють від 64-розрядності. Згадайте про тотальне шифрування з використанням стійкого крипто, про обробку медіайфайлов високого дозволу, про що входять в моду шолом віртуальної реальності ...

З огляду на все це, 64 біта можна уявити як опору, вчасно підведену під індустрію інформаційних технологій - опору, без якої розвиватися було б як мінімум складніше. І виходить, що хоч сперечатися можна без кінця (і будуть! Навіть у 8 біт до сих пір є свої переваги, є попит), розумніше в суперечці більш не брати участь. 32 біта - все.

PS У статті використані ілюстрації Mibby23 , Fritzchens Fritz .

Але хто і чому протестує проти 64-розрядності в 2016-му році ?
Чим мотивують поспіх розробники дистрибутивів і прикладного софта?
Але вчинила це прорив в зручності, продуктивності, та хоч в чому-небудь?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью