<
 • Главная
Статьи

Чи добре жити в Польщі або чому я повернувся в Україну / Сміливий / Блоги / ЖЖ.інфо

 1. Переїзд в Варшаву
 2. європейські податки
 3. Закони для місцевих і приїжджих
 4. Чи потрібно це вам?
 5. Думати своєю головою

Програміст Олександр Церковний розповів про свій досвід роботи в Польщі, всі мінуси і плюси роботи закордоном. А також виділив кілька причин, не емігрувати за кордон.
Програміст Олександр Церковний розповів про свій досвід роботи в Польщі, всі мінуси і плюси роботи закордоном Oleksandr Tserkovnyi, Front-end Developer
Доброго дня! Я б хотів поділитися з вами цікавими висновками про мій переїзд до Польщі в кінці липня 2014 року. Зараз я повернувся назад в Україну і перебуваю у Львові - вирішив переїхати саме в це місто після Варшави.

Я родом з Донецька. Як і багато хто з моїх знайомих, ріс у бідній родині. Коли я почав дорослішати і вже щось запам'ятовувати, то одне з перших, що я чув: «Саша, тобі треба вирости і виїхати за кордон. Тут, в цій чортовій країні, робити нічого ».

У дитинстві я займався футболом, показував непогані результати і думав про кар'єру футболіста, але потім зрозумів, що це не те, чим би хотів займатися в житті. Тоді я захопився веб-дизайном, але в підсумку став frontend розробником - верстати і якось динамічно змінювати веб-сторінки виявилося набагато цікавіше, ніж щось створювати і малювати. Закінчивши в Донецьку КРОК і отримавши перший досвід роботи, я перебрався до Дніпропетровська і там вже отримував кар'єрний ріст.

Переїзд в Варшаву

Приблизно через 2 роки я зрозумів, що пора здійснювати мрію, тобто їхати в іншу країну. Я почав шукати роботу «десь там», але в підсумку так склалося, що вона мене сама знайшла (можливо, спрацював «Секрет» ). Компанія, де я тоді працював, оголосила, що через нестабільну ситуацію в країні і ймовірності повністю втратити весь бізнес буде переводити частину персоналу до Варшави. Ми з дружиною зраділи і подали заявку, що хотіли б поїхати.

Переїзд вдався, я був несамовито задоволений, що виконав свою мрію «виїхати з гребанние країни» в дивовижний край «соціальних гарантій і кращого рівня життя». Сам місто нам дуже сподобався. Як сказав один мій друг, я потрапив в Україну через 200 років в майбутньому. Ми багато подорожували, дивилися інші країни, міста.

Але через півроку я почав щось підозрювати ... Все почалося з того, що я просто порахував, скільки ми заробляємо. Виявилося, що «ви будете отримувати ту ж зарплату, але з перерахунком на місцеву стабільну валюту» - це значно менше, ніж в Україні з нашою чудовою прив'язкою до курсу НБУ. Місцева валюта може і стабільна, але долар виявився стабільніше - ми як би і підозрювали це заздалегідь, але нічого зробити не могли.

європейські податки

У Польщі, як і в інших країнах Європи, існує відмінне від нашого поняття «податки». У них ця сутність ефективно простежується і допомагає тримати храми, площі, дороги і все інше у відмінному стані. Кількість податків величезне, особливо для нерезидентів країни.

Місцеві самі стверджують, що їм дуже не подобається система, по якій вони платять податки - надто вже багато вони як підприємці віддають (19% + ZUS). Багато хто скаржиться на те, що оплачують лікарні соц. співробітникам і іншим малозабезпеченим (ZUS). Тобто податки - це не те, чим вони пишаються. Також вони намагаються всіма способами їх зменшити. Для цього використовують як законні способи, заяви про вимушених витратах (туди можна прописати квартиру як робоче місце, а машину як транспорт для роботи), так і напівзаконні методи (відкриваючи підприємство, наприклад, в Англії і за її законами сплачуючи лише 10% від прибутку , якщо заробили менше 70000 фунтів на рік).

Але це все для місцевих жителів, хто має польський паспорт або карту Stałego Pobytu. Приїжджі, як правило, отримують тимчасову карту Tymczasowego Pobytu і можуть працювати тільки на «Umowa o prace», що є за трудовим контрактом. В цьому випадку податки вважаються так :
- Якщо основа розрахунку податку становить 85 528 злотих або менш (тобто людина заробила до 85 528 злотих на рік), то податок становить 18% цієї основи мінус 556 злотих 2 гроша.
- Якщо основа розрахунку податку перевищує 85 528 злотих, то податок становить 14 839 злотих + 32% надлишку більше 85 528 злотих.

Виходить, що 18% - це не 18%, а близько 25%. У свою чергу, 32% - це не 32%, а близько 39%.

У всіх країнах Європи податки дуже великі, а зарплата програмістам завжди пишеться брудними. Наприклад, якщо ви бачите зарплату 70000 євро на рік для програміста в Німеччині, то не забудьте відняти приблизно 50% звідти . Ви бачите зарплату в Нідерландах 55000 євро - відмінно, ось вам табличка . Зверніть увагу, що там все дуже хитро зроблено. По приїзду ви як іммігрант отримуєте знижку на податки 30%, але це тільки на перші 8 років. А через 8 років чудової життя в цій країні, коли у вас вже є будинок в кредит, велосипеди для всієї родини, діти та дружина, ви різко починаєте заробляти менше.

Це при наших 4% ви при підвищенні отримаєте в наступному місяці на стільки більше грошей, на скільки вам сказали. А, наприклад, в Німеччині при початкових ставках до 2к євро в місяць є такий період, коли підвищення на 500 євро змусить вас увійти в інший ряд платників податків, і відповідно ви будете заробляти менше, ніж до підвищення.

А, наприклад, в Німеччині при початкових ставках до 2к євро в місяць є такий період, коли підвищення на 500 євро змусить вас увійти в інший ряд платників податків, і відповідно ви будете заробляти менше, ніж до підвищення

Закони для місцевих і приїжджих

Ви можете заперечити, що «Я адже буду бачити за що я плачу», «Там адже рівень життя краще», «Там адже соціальні гарантії» або «Там же поліція працює, а не краде як у нас». Насправді це все виглядає як цей мем .

Так, ви можете піти в лікарню і полікуватися безкоштовно за податки, що ви платите, але з вами будуть говорити місцевою мовою. Припустимо, це не проблема. Тоді зустрічайте чудові черзі в Європі на 3-5 місяців.

Так, ви можете викликати копів, якщо у вас вкрали великий під офісом в центрі (досвід з нашого офісу), але якщо не взяти з собою співробітницю, яка говорить по-польськи і по-англійськи одночасно, то вас можуть і з собою забрати, в клітинку посидіти, так як ви паспорт не берете в офіс. Наша історія закінчилася тим, що колезі сказали так: «Дивись, ми пару місяців ця справа будемо розглядати, а потім закриємо. Навряд чи ми знайдемо його ». Нічого не нагадує?

Так, ви можете відчувати себе захищеним у себе вдома, але це дивлячись який район і не свято чи. А то у них там все в звичайні дні закривається в 18, а в свята взагалі нічого не працює (ну це реально важко пояснити, що означає нічого, це ось як на дверях «Хліба немає. Зовсім ні!»).

Можливо, це все дрібниці. Що значить означає «соціальні гарантії і рівень життя тільки для місцевих», ви починаєте розуміти, коли у вас запити складніше. Припустимо, ви не зможете легально відкрити ФОП, як у нас. Ви також заплатите все, що накопичили за довгий час, якщо отримаєте який-небудь перелом або просто у вас почнуться проблеми з зубами.

Звичайно, є багато і хороших моментів. Наприклад, цілодобовий транспорт, можливість подорожувати на тимчасовому дозволі на проживання. Але я хочу донести думку, що 90% соціальних гарантій працює на людей, у яких є своя квартира в цій країні, і вони є її громадянами. Практично будь-яка тема, будь-який пункт - вас не торкнеться. Або, в кращому випадку, вам буде потрібно для цього витрачати час на якісь додаткові документи і руху.

Поняття «рівень життя» більше лягає не на вас, а на тих місцевих, які там виросли і живуть уже довгий час. Припустимо, купити квартиру можна в кредит і навіть додати його в витрати, щоб платити менше податків, але зробити це можна не у всіх країнах і при цьому необхідно буде дуже довго виплачувати кредит (близько 30 років). Якщо ви потрапили в ДТП і ви не місцевий, а там спірна ситуація, то ви будете винуватим, у вас можуть надовго відібрати права, а ще випишуть величезний штраф.

Варшава Варшава. Траса недалеко від аеропорту

Чи потрібно це вам?

Отже, більшість преференцій рівня життя працюють і стосуються тільки місцевих жителів. Тому вам треба подумати, чи варто ця країна вашої інвестиції в 5 років (найчастіше потрібно просто платити податки, але не скрізь так просто), щоб стати її громадянином. При цьому вам необхідно буде розлучитися з вашим українським громадянством, що спричинить за собою проблему повернення і приїзду сюди.

Уявімо, що ви, простий програміст миддл лівіла, з молодою дружиною вирішили переїхати в європейську країну. В першу чергу ви повинні для себе зрозуміти, що саме ви хочете там побачити, які саме соціальні гарантії і рівень життя ви хочете отримувати.

Якщо ви думаєте як наші батьки, що «Там просто краще жити, там адже все на хорошому рівні», то ви можете розчаруватися, що, припустимо, ви не до отримуєте своїх 10% зарплати тільки тому, що забезпечуєте біженців з Сирії. Або ці ж 10% не отримуєте тільки тому, що там чудові школи та університети, або магістралі між містами.

Ви задайте собі питання:
- Чи потрібна мені школа?
- Чи потрібен мені університет?
- Чи потрібні мені дороги (чи часто я їжджу на машині кудись далеко)?
- Чи хочу я заробляти значно менше (можливо в цифрах зарплати вийде та ж, але витрати значно вище)?
- Чи потрібні мені чудово їздять автобуси і їх гарний стан?
- Чи хочу я платити пенсійний фонд місцевим?
- Чи хочу я справно працюють держ. лужби (адже знявши квартиру в хорошому районі, ви і не почуєте про проблеми)?
- Чи хочу я інші сервіси (але не забудьте, що там ймовірність англійської мови падає значно)?

Не забувайте приплюсовує всюди чужу мову і культуру, адже ви не вчилися в їх школах, ви не читали їх книг, не дивилися їх національних фільмів.

Отже, швидше за все, велика частина соціальних гарантій не про вас і вашу родину. Якщо ви мідл розробник і у вас молода дружина, то навіщо вам школа чи університет? Також навіщо вам платити всякі фонди, які забезпечують приїжджих і пенсіонерів в цій країні? Звичайно, якщо ви їдете туди назавжди, то це може мати інший сенс для вас, але я схиляюся до того, що ми повинні самі думати про свою старість, а не покладатися на державу. Якщо у вас є машина і вам важливі дорога, то навіщо вам хороший автобус і все його сервіси?

Тут справа в тому, що ви не будете використовувати і половину цих сервісів, а платити за них будете як все. Ще 3-5 років, і ви захочете почати свій бізнес, але відсутність місцевого паспорта вас дуже сильно зупинить. Звичайно, паспорт можна отримати в багатьох випадках просто після п'яти років перебуваючи в цій країні, але з урахуванням поточної ситуації з мігрантами і сам термін 5 років ставить жирний питання в цьому.

Думати своєю головою

Повертаючись до того, що переїзд мені був навіяний батьками, я почав шукати відповіді на запитання - ким ми були виховані? Людьми народженими в СРСР. А там було як? Всі люди повинні бути рівні, ковбаса всім і по 5 копійок, а проїзд 2-3 копійки. Трудягам санаторій на території СРСР і стабільність у величезній країні, але чомусь багато хто хотів виїхати з цієї стабільної країни і так виховували нас.

Тобто у вас повинні бути своя голова. Перш ніж ви вирішите їхати кудись, ви повинні розуміти, що там буде важче і багато в чому не краще ніж там, де ви зараз. Батькам було погано, тому що їх країни розвалювалися, і вони вже не знали, ким вони є. У них часто змінювалася валюта, про накопичення «на книжці» можна забути. У них завжди держава щось крав, завжди були погані лікарні і школи (хоча в їх 20-30 років це було на хорошому рівні). Після таких складнощів ідея, що краще там, де нас немає, стає набагато ближче.

Коли йдеться про переїзд, задайте собі питання, що б ви хотіли отримати від переїзду, які у вас пріоритети. Якщо ви хочете заробляти, то наші 4% для вас просто казка. Якщо ви хочете піти в відмінний університет, ніхто не заважає вам вчитися там, де ви захочете, і з тими викладачам, і яких ви хочете слухати, адже ви можете собі це дозволити. Хочете віддати дитину в гарну школу - що вам заважає віддати його в приватну школу і взяти додаткові заняття додому від хороших професіоналів? Хочете хороші дороги в вашому місті - давайте змусимо це зробити наших депутатів.

Слухайте батьків в питаннях життєвих, але конструктивні рішення по локальним проблемам, засновані на їхньому досвіді, варто все таки обмірковувати своєю головою, адже реалії тієї країни, де вони жили, значно змінилися за роки.

Як я переїхав до Польщі і повернувся назад в Україну

Нічого не нагадує?
Чи потрібен мені університет?
Чи потрібні мені дороги (чи часто я їжджу на машині кудись далеко)?
Чи хочу я заробляти значно менше (можливо в цифрах зарплати вийде та ж, але витрати значно вище)?
Чи потрібні мені чудово їздять автобуси і їх гарний стан?
Чи хочу я платити пенсійний фонд місцевим?
?лужби (адже знявши квартиру в хорошому районі, ви і не почуєте про проблеми)?
Чи хочу я інші сервіси (але не забудьте, що там ймовірність англійської мови падає значно)?
Якщо ви мідл розробник і у вас молода дружина, то навіщо вам школа чи університет?
Також навіщо вам платити всякі фонди, які забезпечують приїжджих і пенсіонерів в цій країні?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью