<
 • Главная
Статьи

Що таке куки | Інтернет - грамотність з Надією

 1. Як сайти дізнаються користувача за допомогою куки?
 2. Чи можуть куки завдати шкоди користувачеві?
 3. Кукі - це віруси?
 4. Що таке куки в браузері?
 5. Що таке чистити куки?
 6. Навіщо чистити куки?

Кукі (в перекладі з англійської «cookie» буквально «пиріжок», «печиво») - це, можна сказати, мітка, яку залишають сайти мережі Інтернет на комп'ютері користувача.

Коли користувач повторно відвідує який-небудь сайт, то цей ресурс за допомогою куки вже «дізнається» користувача (як свого), при цьому часто можна не вводити пароль.

Тому на питання «що таке куки» можна відповісти, що куки служать для впізнавання (аутентифікації) користувача при повторному відвідуванні веб-сайту і виведення «персоніфікованих» сторінок, які відповідають потребам користувача.

У куках зберігається текстова інформація, необхідна для функціонування того чи іншого веб-сайту, наприклад, ваші логін і пароль, в той час, коли Ви подорожуєте по сайту. Тоді при переході з однієї сторінки сайту на нову сторінку того ж сайту не потрібно повторно вводити пароль.

Або ж там можуть зберігатися ваш e-mail і нік, які були Вами введені в віконця форми при реєстрації на сайті. Коли Ви відкриєте форму, то ці поля заповнювати вже не буде потрібно.

Кукі активно використовують інтернет-магазини Кукі активно використовують інтернет-магазини. Це дозволяє користувачеві, який випадково або спеціально закрив вікно інтернет-магазину або браузера, після наступного входу на сторінку інтернет-магазину знову побачити свою корзину з раніше відібраними в неї товарами. Інтернет-магазинам це вигідно, а користувачеві - зручно, бо можна наново не шукати те, що було відібрано.

Мені подобається порівняння куки з номерком в гардеробі. Сам по собі номерок особливої ​​цінності не має, але зате він дозволяє без проблем отримати своє пальто.

Правда, якщо номерок потрапить до чужих рук, можна залишитися без пальто. Так само і куки, якщо потраплять «у руки» шахраям, можуть бути використані проти Вас.

Наприклад, куки можуть зберігати суму, яку потрібно сплатити за покупки, наприклад, в інтернет-магазині. Шахрай (або хакер) може в куках змінити цю суму на меншу, щоб різницю покласти собі «в кишеню».

Як сайти дізнаються користувача за допомогою куки?

Розберемо на простому прикладі, як відбувається аутентифікація (розпізнавання) користувача за допомогою куки. Припустимо, Ви перший раз реєструєтеся на сайті Майл ру.

 • При цьому Вам потрібно ввести ім'я користувача і пароль, після чого ці дані відправляються для обробки на сервер Майл ру (тобто, на потужні комп'ютери, де зберігається і обробляється вся інформація Майл ру).
 • Якщо свої дані Ви ввели вірно, тоді сервер Майл ру відправляє назад сторінку вдалого входу, але вже з прикріпленими куки, що містять ваш ідентифікатор. Іншими словами, за допомогою куки сайт Майл ру зробив свою мітку і запам'ятав Вас.
 • Коли Ви наступного разу зайдете на сайт, тоді браузер, за допомогою якого Ви зайшли на сайт, автоматично відправить куки з вашим ідентифікатором сервера Майл ру. Сервер перевіряє по своїй базі ідентифікатор (куки) такого користувача.
 • Якщо все збігається, тоді браузер «дізнається» користувача, тобто, автоматично на сайті підставляє пароль або принаймні, видає пароль у вигляді підказки. В принципі зручно - користувач, не вводячи логіна і пароля, «залітає» на потрібний сайт. Якщо користувач робив якісь настройки на сайті, то завдяки куки ці настройки будуть автоматично відновлені.

До речі, при використанні Майл ру куки повинні бути обов'язково включені.

Іноді у користувача при реєстрації запитують: «Запам'ятати» або «Зберегти» ті дані, які він ввів. Наприклад, при реєстрації пошти на Майл ру, як видно на скріншоті , Можна поставити галочку навпроти «Запам'ятати» або не ставити. Якщо поставити, то є шанс того, що на пошту Майл ру Ви будете заходити одразу, ваші дані будуть підставлятися автоматично.

Якщо поставити, то є шанс того, що на пошту Майл ру Ви будете заходити одразу, ваші дані будуть підставлятися автоматично

Чи можуть куки завдати шкоди користувачеві?

Незважаючи на те, що куки полегшують роботу з сайтами, вони викликають і певні побоювання. Наприклад, іноді користувач може отримати по електронній пошті файли, які він не запитував.

Або ж куки з різних причин починають працювати неправильно, не розпізнають користувача. Тоді користувач не зможе зайти на сайт. Якщо куки працюють некоректно, то іноді це може привести до зловмисних дій шахрая або хакера.

Кукі записуються один раз, при кожному новому відвідуванні веб-сайту браузер пересилає їх назад до сервера, на якому розташований сайт. Створювати куки можуть не тільки сервери (на яких розміщені сайти), а й окремі скрипти, відповідальні за виконання цієї функції.

Кукі - це віруси?

Кукі - це не програма, яка може виконати певні зловмисні дії. Кукі - це звичайний набір даних, записаних в файл, тому неправильно буде називати їх вірусами. Вони не здатні стерти інформацію з вашого комп'ютера і не можуть відправити куди-небудь такі особисті дані як, наприклад, фото або відео.

Кукі можуть бути тимчасовими і постійними. Наприклад, сервер (простіше кажучи, певний сайт) зберігає куки, які прив'язані до певної дати, після закінчення якої їх потрібно заново переписати. В першу чергу це необхідно для підвищення безпеки.

Що таке куки в браузері?

Кукі мають також і свої недоліки. Наприклад, вони прив'язані не до комп'ютера, а до браузеру, тому при зміні браузера необхідно проходити повторну ідентифікацію. До того ж, часто куки пересилаються відкрито, що дозволяє зловмисникам при зломі сесії, отримати їх шляхом сканування мережі.

Свої куки треба берегти і не давати їх будь-кому. Після реєстрації свого аккаунта на будь-якому веб-сайті можна відразу ж видаляти всі куки. Свої права Ви можете відновити за допомогою логіна і пароля, які відомі тільки Вам. Втім, куки користувач видаляють рідко.

Бувають ситуації, коли Ви перебуваєте нема за своїм комп'ютером, наприклад, на роботі або в інтернет-кафе, і після Вас за цей комп'ютер може сісти стороння людина і скористатися вашим аккаунтом (а Ви забули вийти зі свого аккаунта). Для цього сторонній людині треба просто відкрити, наприклад, вашу пошту і він відразу отримає доступ до пошти і всього того, що пов'язано з цією поштою. У пошті на Яндексі таким чином легко отримати доступ до Яндекс.Деньги, Яндекс.Діск і т.п.

У таких випадках краще чистити куки після кожного сеансу роботи на чужому комп'ютері.

Що таке чистити куки?

У багатьох браузерах є можливість почистити куки, а також встановити строк зберігання куки. Для цього потрібно в настройках браузера знайти відповідну вкладку і поставити в потрібних місцях галочки.

Наприклад, в Настройках браузера Google Chrome можна знайти вкладку «Особисті дані». У ній є кнопка «Очистити історію». Після кліка по цій кнопці відкриється вікно:

Мал. 2 Як чистити куки в Google Chrome

Тут цифрою 2 на рис. 2 зазначено вікно, яке відповідає за очищення куки. Цифрою 1 на рис. 2 виділено вікно, за допомогою якого можна задати термін, для якого будуть очищені куки.

Для браузера мозила можна подивитися аналогічні вкладки для того, щоб чистити куки, в статті « Як чистити кеш в Мозіль ». Там кеш і куки можна почистити одночасно.

Навіщо чистити куки?

Іноді це допомагає при некоректній роботі сайтів.

Багато партнерські програми працюють так, що після переходу по партнерському посиланню від товариша Х куки записуються в браузері користувача, тобто, в куки записується, що цей користувач прийшов по посиланню від товариша Х. Якщо користувач потім щось купить, то завдяки куки товариш Х отримає комісійні від свого партнера за те, що по його посиланню була здійснена продаж. Тому перш ніж переходити по партнерському посиланню, іноді пишуть, що спочатку почистіть кукі, а потім переходите на моє посиланням. Це необхідно для того, щоб запис в куки була чистою, без проблем.

PS За інтернет-грамотності можна ще прочитати:

Що значить браузер?

5 офіційних браузерів

Як зробити закладку в Мозіль і як сортувати закладки по папках?

Як зберігати паролі в Мозіль?


Як сайти дізнаються користувача за допомогою куки?
Чи можуть куки завдати шкоди користувачеві?
Кукі - це віруси?
Що таке куки в браузері?
Що таке чистити куки?
Навіщо чистити куки?
Як сайти дізнаються користувача за допомогою куки?
Чи можуть куки завдати шкоди користувачеві?
Кукі - це віруси?
Що таке куки в браузері?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью