<
 • Главная
Статьи

Як відремонтувати жорсткий диск самостійно

 1. Варіант 1: Пошкоджені сектора
 2. Варіант 2: Windows не бачить вінчестер
 3. Варіант 3: Жорсткий диск не відображається в BIOS
 4. Варіант 4: Жорсткий диск стукає при роботі
 5. Варіант 5: Дивні звуки
 6. Варіант 6: Жорсткий диск працює повільно

HDD-накопичувачі або жорсткі диски відрізняються низьким рівнем стабільності, тому вони не застраховані від поломки

HDD-накопичувачі або жорсткі диски відрізняються низьким рівнем стабільності, тому вони не застраховані від поломки. Зазвичай поломка жорсткого диска відбувається з механічних пошкоджень (невідповідність робочим температур, тряска і т.д.). Але деякі проблеми з накопичувачем користувач в змозі вирішити самостійно, не звертаючись при цьому до фахівця.

Самостійно ви зможете виправити тільки ті проблеми, які мають програмний характер, або дрібних фізичних неполадок, наприклад, випадкове від'єднання сполучного шлейфу з материнською платою.

Якщо проблема носить більш серйозний характер, то самостійно усунути її не вийде. Ціна на послуги сервісних центрів буде залежати безпосередньо від цінової політики сервісу та складності поломки. Буває розумніше придбати новий накопичувач, ніж намагатися почити старий (виняток може становити той диск, на якому зберігається дуже важлива інформація). Варто розуміти, що сервісний центр не гарантує вам повного збереження ваших даних.

За умови, якщо у вас є гарантія на вінчестер або сам комп'ютер, то ви можете спробувати запросити гарантійне обслуговування, або замінити зламаний диску. Відмовити вам можуть тільки в тому випадку, якщо зможуть довести, що диск вийшов з ладу з вашої вини.
Іноді буває так, що ви не можете проводити певні операції з даними на диску, але можете скопіювати їх на інший носій. Не полінуйтеся скористатися цією можливістю, це може допомогти зберегти ваші дані.

Варіант 1: Пошкоджені сектора

Варіант 1: Пошкоджені сектора

З пошкодженими секторами диски можуть працювати, але при цьому ви почнете помічати деякі дивні речі в роботі, наприклад:

 • Під час виконання навіть самих примітивних завдань в системі все дуже сильно «гальмує»;
 • Файли і папки самі по собі видаляються. Також вам часто доведеться стикатися з помилками з приводу того, що той чи інший файл, що знаходиться на проблемному диску пошкоджений;
 • Система перестає на деякий час бачити жорсткий диск.

У такому випадку найбільш нешкідливим варіантом є програмні збої, які можуть бути викликані вірусами або несумісним ПО. Для усунення таких збоїв буде досить запустити спеціальну утиліту за допомогою «Командного рядка», що проведе сканування комп'ютера і по можливості усуне виявлені помилки. Інструкція по запуску утиліти виглядає наступним чином:

 1. Запустіть Консоль будь-яким зручним для вас способом. Наприклад, ви можете скористатися спеціальним меню, що викликається комбінацією клавіш Win + X. У ньому потрібно буде знайти пункт «Командний рядок (адміністратор)».
 2. У ньому потрібно буде знайти пункт «Командний рядок (адміністратор)»

 3. Введіть: sfc \ scannow

  І натисніть Enter для застосування команди.

 4. Введіть: sfc \ scannow  І натисніть Enter для застосування команди

 5. Дочекайтеся закінчення процедури сканування. За її закінченню ви побачите звіт.

За умови, якщо проблема криється у фізичному пошкодженні секторів диска, то його доведеться або здавати в ремонт, або міняти (рекомендується друге). Дані можна перенести на інший вінчестер або SSD-диск.

Читайте також:
Як перенести Windows 10 з HDD на SSD
Як встановити SSD

Варіант 2: Windows не бачить вінчестер

Операційна система може не бачити диск з наступних причин:

 • У диска немає літери. Наприклад, A, B, C і т.д. В цьому випадку вам доведеться форматувати жорсткий диск. Якщо на носії були записані будь-які дані, то їх можна буде відновити за допомогою спеціального ПО;
 • У диска формат RAW. В цьому випадку його теж доведеться форматувати, але робити це доведеться за спеціальною інструкцією, що нижче;
 • Якщо вінчестер тільки придбаний, то швидше за все він не був вірно инициализирован операційною системою. Інструкція по ініціалізації буде нижче.

Отже, розглянемо, як перетворити формат RAW в NFTS або FAT32:

 1. Спочатку вам доведеться приготувати флешку з образом встановленої операційної системи. Як зробити завантажувальну флешку дивіться за цим посиланням.
 2. Так як диск не відображається в операційній системі, то його доведеться форматувати через BIOS. Перезавантажте комп'ютер і увійти в BIOS. Як правило, за вхід відповідають клавіші F2 або Delete, але можуть використовуватися і інші клавіші від F2 до F12. На одним натисканням клавіші до того моменту, як з'явиться логотип Windows.
 3. Подальші дії залежать від версії BIOS. У більшості випадків вам потрібно буде знайти вкладку «Boot», що розташована в верхньому меню, або в центральній частині екрана.
 4. Тут за допомогою клавіш зі стрілками і Enter виберіть «1st Boot Priority».
 5. Тут за допомогою клавіш зі стрілками і Enter виберіть «1st Boot Priority»

 6. Відкриється меню, де потрібно вибрати свою флешку.
 7. Натисніть на F10 або виберіть пункт «Save & Exit».
 8. Комп'ютер перезавантажиться і відкриється вікно інсталятора Windows. Виберіть мову і розкладку клавіатури.
 9. Тепер натисніть на «Відновлення системи», що можна знайти в нижній лівій частині вікна.
 10. Тепер натисніть на «Відновлення системи», що можна знайти в нижній лівій частині вікна

 11. Відкриється вікно відновлення, де потрібно провалитися в «Командний рядок».
 12. Відкриється вікно відновлення, де потрібно провалитися в «Командний рядок»

 13. Введіть цю команду: wmic logicaldisk get deviceid, volumename, size, description

  І натисніть Enter для застосування.

 14. Введіть цю команду: wmic logicaldisk get deviceid, volumename, size, description  І натисніть Enter для застосування

 15. У Консолі буде відображена вся інформація про диски - розміри, файлова система і т.д. Знайти потрібний диск буде нескладно, оскільки в назві буде фігурувати «RAW».
 16. Тепер пропишіть команду: format / FS: NTFS X: / q

  Де «X» там потрібно вказати букву диска з файловою системою RAW. Для застосування натисніть Enter. В такому випадку файлова система диска буде змінена на NFTS. Якщо потрібно поміняти на FAT, то використовуйте цю команду: format / FS: FAT32 X: / q

Якщо операційна система у вас нормально завантажується, то створювати окрему завантажувальний флешку необов'язково, так як «Командний рядок» можна відкрити з інтерфейсу ОС, а перші 9 пунктів інструкції можна буде пропустити.

Тепер залишилося розібратися, що робити, якщо Windows не може самостійно ініціювати жорсткий диск:

 1. Відкрийте утиліту "Керування дисками". Зробити це можна, викликавши рядок «Виконати» (комбінація клавіш Win + R) і вписавши в неї наступну команду: diskmgmt.msc

  Щоб команда застосувати натисніть на «OK», або на клавішу Enter.

 2. msc  Щоб команда застосувати натисніть на «OK», або на клавішу Enter

 3. У вікні утиліти знайдіть диск, який не був инициализирован. Його можна знайти за тією ознакою, що весь вільний простір на ньому зазначено чорним кольором.
 4. Натисніть по іконці диска (НЕ простору, а саме диска) і виберіть пункт з меню, що випадає «Ініціалізувати диск».
 5. Натисніть по іконці диска (НЕ простору, а саме диска) і виберіть пункт з меню, що випадає «Ініціалізувати диск»

 6. Відкриється вікно, де потрібно вибрати диск для ініціалізації. Там практично завжди доступний тільки один диск.
 7. Нижче вам буде потрібно поставити галочку на один з пунктів: MBR або GPT. Ставити MBR рекомендується в тому випадку, якщо обсяг накопичувача менше 2 ТБ. Після вибору накопичувача натисніть на «Ок».
 8. Після вибору накопичувача натисніть на «Ок»

 9. Диск буде инициализирован системою, проте його простір буде відображено як нерозподілений, отже, в «Провіднику» показуватися не буде. Щоб це виправити, клікніть правою кнопкою миші на блоці з нерозподіленого простором і з контекстного меню виберіть пункт «Створити простий том».
 10. Щоб це виправити, клікніть правою кнопкою миші на блоці з нерозподіленого простором і з контекстного меню виберіть пункт «Створити простий том»

 11. Відкриється вікно «Майстра створення простих томів». У ньому буде представлена ​​ознайомлювальна інформація. Натисніть «Далі».
 12. Натисніть «Далі»

 13. У наступному вікні можна залишити все як є, так як за замовчуванням майстер зазначає все доступне простір. Якщо ж вам не потрібно використовувати весь обсяг, то задайте потрібне число навпроти «Розмір простого томи (МБ)». Всі значення задаються в мегабайтах. 1 гігабайт - 1024 мегабайта. Для застосування тисніть «Далі».
 14. Для застосування тисніть «Далі»

 15. Вкажіть букву, яка буде присвоєна диску і клікайте «Далі».
 16. У вікні форматування диска потрібно буде вибрати файлову систему. Рекомендується ставити NFTS, або FAT. Остання актуальна тільки для невеликих за обсягом дисків. Поставте галочку навпроти «Швидке форматування» і тисніть «Далі».
 17. Поставте галочку навпроти «Швидке форматування» і тисніть «Далі»

 18. Як завершального етапу вам буде показаний звіт про виконану роботу. Клікайте по «Готово».

Варіант 3: Жорсткий диск не відображається в BIOS

Ця проблема має місце бути в більш серйозних випадках, так як BIOS за замовчуванням відображає всі підключені пристрої, навіть якщо їх не видно в інтерфейсі операційної системи.

Причин тому, що жорсткий непомітний навіть в BIOS може бути тільки дві:

 • Механічна поломка диска. Вірною ознакою проблеми такого роду є те, що пристрій видає якісь звуки, тобто намагається запуститися, але у нього це не виходить. В такому випадку самостійно ви не зможете впоратися з проблемою. Жорсткий диск доведеться або міняти повністю, або звертатися до фахівця, щоб він полагодив його. Шанси врятувати інформацію дуже малі;
 • Диск був неправильно встановлений. Якщо ви тільки підключили жорсткий диск, то перевірте наскільки правильно ви його встановили. Можливо, ви нещільно встромили кабель або переплутали якісь роз'єми на материнській платі. Даний варіант є найбезпечнішим, так як вам потрібно просто перепідключити диск;
 • Пошкоджено шлейфи, за допомогою яких відбувається підключення диска до системної плати і блоку живлення. Проведіть візуальний огляд шлейфа і контактів. Якщо на них є які-небудь ушкодження, то замініть кабель. Новий шлейф можна купити в спеціалізованому магазині комплектуючих;
 • Несправність материнської плати. Можливо вийшов з ладу будь-якої роз'єм. Спробуйте перепідключити жорсткий диск в інший роз'єм.
 • Спробуйте перепідключити жорсткий диск в інший роз'єм

Варіант 4: Жорсткий диск стукає при роботі

Якщо жорсткий диск при роботі видає сильні постукуючі звуки, то це означає, що з ладу вийшов його контролер. В такому випадку HDD може пропрацювати недовго більш-менш стабільно. Однак незабаром він перестане розпізнаватися системою, а потім і BIOS.
У домашніх умовах замінити контролер неможливо, тому доведеться звертатися в сервісний центр. Однак, варто зважити всі «за» і «проти», так як ремонт контролера може коштувати стільки ж (якщо не більше), скільки жорсткий диск. Якщо у вас залишилася діюча гарантія, то можна вимагати ремонту, але швидше за все вам запропонують замінити цей диск на новий.

Ремонт доцільно проводити тільки в тому випадку, якщо на диску знаходяться дуже важливі дані, так як після нього ризик повторної поломки сильно зросте.

Варіант 5: Дивні звуки

Крім стукоту накопичувач може видавати інші нехарактерні для нього звуки, що теж говорить про неполадки. Однак в такому випадку набагато складніше визначити їх джерело, так як проблему можна діагностувати тільки за звуками. Наприклад, диск може скрипіти, дзижчати, тріщати і т.д. До того ж для носіїв від різних виробників один і той же звук може означати різні проблеми.

HDD, що видає ці звуки може деякий час працювати стабільно, але якщо ви їх помітили, то рекомендується негайно зробити резервне копіювання всієї інформації, що зберігається на ньому. Сам диск віднесіть до фахівця, щоб він розібрав його і провів діагностику.

Виходячи з результатів діагностики, ви зможете дізнатися остаточну вартість ремонту. Якщо ви здаєте диск по гарантії, то діагностика повинна бути безкоштовною, але ось ремонт вам можуть не зробити, а замість нього запропонувати замінити HDD на аналогічний за властивостями.

Варіант 6: Жорсткий диск працює повільно

Згодом швидкість обробки даних жорстким диском може сповільниться, але це не означає, що він виходить з ладу. Швидше за все проблеми криються в апаратної частини і їх легко вирішити.

Найпоширеніші причини, які згодом призводять до уповільнення роботи ПК полягають в наступному:

 • Програмний сміття, тобто дані віддалених програм, тимчасові файли системи і т.д .;
 • HDD-диски, на відміну від SSD, з часом схильні до фрагментації. Якщо її відсоток буде занадто високим, то швидкість роботи пристрою істотно знизиться. Єдиним рішенням в цьому випадку є проведення процедури дефрагментації. Цією процедурою не варто зловживати, оскільки часта дефрагментація шкодить роботі носія;
 • Автозавантаження забита різними додатками. У цьому випадку особливо довго буде завантажуватися операційна система;
 • Операційна систем погано налаштована на роботу з HDD;
 • На диску є «биті» сектора і інші програмні помилки;
 • Підключення за застарілими роз'ємів, наприклад, через IDE.

Рішення кожної з цих проблем - це тема окремої статті, рішення деяких з них ви можете знайти на нашому сайті:
Як дефрагментувати жорсткий диск
управління автозавантаженням

Через свою специфіку жорсткий диск є крихким пристроєм, який можна пошкодити навіть якщо просто несильно трясти його деякий час. Тому щоб уникнути поломок і інших несправностей намагайтеся звертатися з жорстким диском максимально акуратно. Заявлений термін служби багатьох HDD 5-6 років, але він може закінчиться раніше, тому не забувайте регулярно робити резервні копії важливої ​​інформації, або зберігайте її на іншому диску.Новости
  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью