<
 • Главная
Статьи

Файл підкачки в Windows 10: для чого він і чи потрібно його відключати

 1. зміст
 2. Що таке файл pagefile.sys і як він працює
 3. Що за файл swapfile.sys
 4. Оптимальний розмір файлу підкачки
 5. Як збільшити або зменшити файл підкачки
 6. Чи можна відключати файл підкачки в Windows 10
 7. Як відключити або видалити файл підкачки pagefile.sys
 8. Корисні поради, які точно допоможуть
 9. Як відключити або видалити swapfile.sys
 10. Як перемістити файл підкачки на інший диск
 11. Підведемо підсумки

В операційних системах Windows для роботи використовується так званий файл підкачки pagefile.sys (прихований і системний, зазвичай знаходиться на диску C), що представляє свого роду «розширення» оперативної пам'яті комп'ютера (інакше - віртуальна пам'ять) і забезпечує роботу програм навіть в тому випадку, коли фізичної пам'яті RAM недостатньо.

зміст

 1. Що таке файл pagefile.sys і як він працює
 2. Що за файл swapfile.sys
 3. Оптимальний розмір файлу підкачки
 4. Як збільшити або зменшити файл підкачки
 5. Чи можна відключати файл підкачки в Windows 10
 6. Як відключити або видалити файл підкачки pagefile.sys
 7. Корисні поради, які точно допоможуть
 8. Як відключити або видалити swapfile.sys
 9. Як перемістити файл підкачки на інший диск

Напевно кожному відомо, що в комп'ютерах використовується як незалежна пам'ять (жорсткий диск, SSD, флешка і так далі), так і оперативна пам'ять (також відома як "RAM" або "ОЗУ»). Чим більше пам'яті, тим краще. Цей вислів актуальний для всіх типів пам'яті.

Невід'ємною частиною оперативної пам'яті вашого комп'ютера є так званий «файл підкачки». Він розташований на системному диску комп'ютера і за замовчуванням прихований. Коли вільна RAM закінчується, система переносить частину інформації в оперативній пам'яті на жорсткий диск, щоб уникнути вильотів додатки і зберегти стабільну роботу. Windows сама вміє працювати з файлом підкачки і не вимагає втручання з боку користувача.
Невід'ємною частиною оперативної пам'яті вашого комп'ютера є так званий «файл підкачки» З файлом підкачки пов'язано багато міфів. Деякі користувачі звинувачують його в повільній роботі їх комп'ютерів. Частка правди в цьому все-таки є. Коли додаток переписується в файл підкачки, його продуктивність дійсно падає, оскільки швидкість читання жорсткого диска або SSD в рази менше, ніж швидкість читання оперативної пам'яті. Але щоб зрозуміти, чи дійсно потрібен вам файл підкачки, треба розуміти принцип роботи цієї системи. Якщо говорити коротко, то включений файл підкачки - це завжди краще, ніж його відсутність. Ця стаття розповість вам, чому так.

Що таке файл pagefile.sys і як він працює

Давайте більш детально розберемося в усьому. Отже, файл підкачки також відомий як "pagefile.sys", він же "swapfile". Знайти його можна на диску C: \ і тільки за умови, що ви наказали системі відображати не тільки приховані файли і папки, а й системні. Щоб побачити в Провіднику файл підкачки і глибокого сну, увімкніть відображення прихованих файлів і папок в Windows 10.

Ваш комп'ютер зберігає різну інформацію в оперативній пам'яті (RAM - random access memory) Ваш комп'ютер зберігає різну інформацію в оперативній пам'яті (RAM - random access memory). Вона набагато швидше жорсткого диска. Наприклад, під час запуску програми файли зчитуються з накопичувача і, образно кажучи, «переписуються» в оперативну пам'ять. Інформація в додатках теж зберігається в оперативній пам'яті. Відкрита сторінка, завантажене потокове відео й інша тимчасова інформація - все це лежить в оперативній пам'яті.

Коли кількість оперативної пам'яті заповнюється, система сама вирішує, яку інформацію перенести в файл підкачки (pagefile.sys). Це якась «віртуальна пам'ять», завжди готова прийти на виручку оперативної пам'яті, в якій закінчилося місце. Файл підкачки - це дуже хороша система, що запобігає вильоти додатки. Замість того, щоб закрити або перезавантажити додаток, для якого немає вільної пам'яті, Windows скидає його в файл підкачки і при необхідності повертає назад. Оскільки швидкість роботи накопичувача нижче швидкості роботи RAM, тут користувач і натикається на падіння швидкості і продуктивності. Якщо ви помітили, що після розгортання додаток злегка подлагівает і немов прокидається, а індикатори використання диска активізувалися, значить система відновила додаток з файлу підкачки.

Windows сама вирішує, які програми відправляти на відкуп файлу підкачки або віртуальної пам'яті. Наприклад, додаток, яке довго перебуває в згорнутому стані може бути позначено системою як менш актуальне і при нестачі RAM воно відправиться в віртуальну пам'ять на жорсткому диску.

Оскільки в сучасних комп'ютерах встановлюється досить багато оперативної пам'яті, персональний комп'ютер середньостатистичного користувача часто не використовує файл підкачки. Якщо ж ви помітили, що у вашому сценарії роботи часто використовується файл підкачки, значить пора встановити трохи додаткової «рами» або закрити частину додатків. І так, не варто відключати файл підкачки.

Що за файл swapfile.sys

Якщо файл pagefile.sys існує ще з більш старих версій Windows, то swapfile.sys - куди більш молодий об'єкт. Він з'явився в Windows 8 і по своїй суті є ще одним файлом підкачки, орієнтованим на інші завдання. Pagefile.sys використовується для звичайних додатків, а swepfile.sys для універсальних програм, які ви можете знайти в магазині Microsoft Store. На відміну від pagefile.sys, swapfile.sys займає набагато менше місця на диску. Найчастіше його обсяг не перевищує пари десятків мегабайт, тоді як традиційний файл підкачки може досягати десятків гігабайт.

Система записує в файл swapfile.sys інформацію з UWP-додатків і вивантажує з пам'яті, коли у користувача немає необхідності в цих додатках. Вважайте це своєрідним режимом глибокого сну для додатків. Коли ви відновлюєте додаток з режиму сну, а обсяг оперативної пам'яті сильно обмежений, система скидає інший додаток в swapfile (swap - поміняти, англ.), Щоб звільнити пам'ять під потрібне для вас в даний момент додаток.

Swapfile і Pagefile завжди працюють в парі. Відключення традиційного файлу підкачки відключить аналогічний для UWP-додатків. Без swepfile.sys багато додатків з магазину просто не запустяться, а інші почнуть вилітати вже через кілька хвилин після старту. Якщо ви хочете відключити тільки swapfile без pagefile, ця інструкція розповість вам, як це зробити. Відповідний розділ ви знайдете трохи нижче.

Оптимальний розмір файлу підкачки

Система сама вирішує, який обсяг файлу підкачки їй потрібен для адекватної роботи. Найчастіше стандартного розміру більш ніж достатньо. Якщо ви хочете вручну встановити розмір файлу підкачки, візьміть на озброєння такий принцип. Відкрийте всі потрібні вам програми і подивіться на зайнятий обсяг RAM, а потім подвійте обсяг використаної пам'яті. Наприклад, у вас зайнято 5 ГБ з 8 ГБ. Подвоюємо 5 ГБ і отримуємо 10 ГБ, з яких треба відняти 8 ГБ. В результаті виходить, що оптимальний розмір файлу підкачки буде дорівнює приблизно 2 ГБ. Подивитися на обсяг вільної та використаної оперативної пам'яті можна в диспетчері завдань на вкладці Продуктивність:

Якщо у вас вийшов негативний розмір, значить вам не треба змінювати стандартний свап зовсім Якщо у вас вийшов негативний розмір, значить вам не треба змінювати стандартний свап зовсім. Просто залиште його як є - малоймовірно, що він вам зовсім знадобиться (але не відключайте). Якщо ж залишилося кілька гігабайт, значить файл підкачки можна збільшити до отриманого обсягу. При цьому враховуйте, що Microsoft не рекомендує збільшувати файл підкачки більше ніж в три рази від встановленого обсягу RAM.

Як збільшити або зменшити файл підкачки

Якщо все ж ви вважаєте, що свап не такий, як потрібен саме вам, то в будь-який час можете його збільшити або зменшити. Трохи часу і простих кроків - проблема вирішена. Ось покрокова інструкція.

 1. Відкрийте меню Пуск і почніть вводити Налаштування уявлення і продуктивності системи. Коли пошук видасть вам відповідний результат, відкрийте цей елемент панелі керування.
 2. Перейдіть на вкладку Додатково та в розділі Віртуальна пам'ять клацніть Змінити.
 3. Зніміть позначку біля пункту Автоматично вибирати обсяг файлу підкачки.
 4. Виділіть системний диск зі списку, а потім натисніть Вказати розмір.
 5. Тепер вам треба змінити два параметри, що відповідають за початковий обсяг, який буде зарезервований завжди (це кількість пам'яті завжди буде займати файл pagefile.sys і звільнити простір можна буде або повним відключенням файлу підкачки, або його зменшенням), і максимально можливий обсяг. Якщо початкового розміру файлу підкачки виявилося недостатньо для ваших завдань, система автоматично його розширить.
 6. У рядку Вихідний розмір (МБ) вкажіть свап, який ви хочете встановити, а в рядок Максимальний розмір (МБ) введіть максимальний обсяг, який ви дозволите системі відняти. Можна зробити так, щоб вихідний і максимальний розмір були однаковими. Значення повинні бути вказані в мегабайтах (1 ГБ = 1 024 МБ).
 7. Після введення нових параметрів натисніть Признач, а потім Ок.
  Врахуйте, що Microsoft не рекомендує зменшувати файл підкачки нижче 400 МБ, тому оперуйте цифрами в межах від 400 МБ до потрійного розміру встановленої оперативної пам'яті (наприклад, якщо у вас 16 ГБ оперативної пам'яті, не встановлюйте файл підкачки вище 48 ГБ).

Чи можна відключати файл підкачки в Windows 10

Про це питанні вже дуже давно все сперечаються на сайтах і спеціальних форумах. Висловлю свою суб'єктивну думку, що можна відключити файл підкачки в Windows 10, але не потрібно. Багато хто може «підказати» вам, що відключення файлу підкачки може прискорити ваш комп'ютер (з таким же самим успіхом можна порадити пофарбувати системний блок або ноутбук в червоний колір). Система не записує додаток на повільний диск і, отже, не лага при його відновленні.

Хоча технічно це твердження коректно, від відключення файлу підкачки буде більше шкоди, ніж користі. Перш за все варто відзначити, що вимкнений файл підкачки абсолютно ніяким чином не впливає на продуктивність системи, якщо в ній є достатня кількість вільної пам'яті. Іншими словами, система не буде звертатися до віртуальної пам'яті, якщо в її розпорядженні ще є вільна оперативна пам'ять. Файл підкачки потрібен тільки при інтенсивному споживанні RAM. І якщо в цей момент віртуальна пам'ять відключена, система буде відчувати себе досить погано.

По-перше, додатки почнуть вилітати. Це добре відомо Android-користувачам. Коли закінчується оперативна пам'ять, додаток просто перезавантажується. На Windows ви побачите помилку про брак пам'яті, а також падіння відкритих додатків. По-друге, деякі програми взагалі не зможуть запуститися. Наприклад, програми, що вимагають великого обсягу RAM.

Так, відключивши файл підкачки ви звільните парочку зайвих гігабайт, але коли впретеся в ліміт оперативної пам'яті, ви напевно пошкодуєте про своє рішення. Краще потерпіти кілька секунд лагов додатки, яке відновлюється, ніж миритися з вильотами і втратою інформації. Якщо ви хочете відключити файл підкачки тільки в цілях економії місця на системному диску, краще скористайтеся іншими методами, що дозволяють вихопити зайву парочку гігабайт.

Як відключити або видалити файл підкачки pagefile.sys

Хоча я раджу вам не втручатися в роботу віртуальної пам'яті, але якщо дуже вже хочеться її відключити (якщо зовсім вже труби горять і треба терміново звільнити місце на диску, наприклад), наш обов'язок полягає в тому, щоб показати, як це зробити. Але пам'ятайте, що все це ви робите на свій страх і ризик.

 1. Відкрийте Провідник, натисніть правою кнопкою миші по Цей Комп'ютер і виберіть Властивості.
 2. Натисніть в лівому меню Додаткові параметри системи.
 3. Відкриється нове вікно, на якому вам треба відкрити вкладку Додатково. Знайдіть розділ Швидкодія і натисніть Параметри.
 4. Знову відкриється нове вікно. На ньому відкрийте вкладку Додатково. В області Віртуальна пам'ять натисніть Змінити.
 5. Ви побачите, що Windows за замовчуванням налаштована на автоматичний підбір обсягу файлу підкачки. Трохи нижче будуть розташовані мінімальні і рекомендовані значення. Рекомендований обсяг віртуальної пам'яті розраховується виходячи з обсягу встановленої RAM і накопичувача, на якому зберігається файл підкачки.
 6. Щоб відключити файл підкачки, зніміть позначку біля Автоматично вибирати обсяг файлу підкачки. Після цього вам будуть доступні параметри ручного налаштування. Позначте в положення Без файлу підкачки і натисніть Признач. Система попередить вас, що відключення файлу підкачки або установка його обсягу нижче 400 МБ може привести до небажаних результатів. Якщо впевнені, то погодьтеся, а потім натисніть Ок.

Корисні поради, які точно допоможуть

Підказка 1: якщо ви виключаєте файл підкачки через необхідність звільнити трохи місця, спробуйте не відключати повністю віртуальну пам'ять, а зменшити її в розумних межах. Наприклад, на скріншоті вище ви можете побачити, що файл підкачки дорівнює 3 ГБ. Зменшення в два рази допоможе звільнити зайвий гігабайт і при цьому залишити файл підкачки в більш-менш робочому стані (не рекомендується обсяг нижче 400 МБ).

Підказка 2: якщо у вашому комп'ютері використовується кілька дисків, можна перемістити файл підкачки на той, що використовується менше. За рахунок цього вийде трохи поліпшити продуктивність при відновленні програми з файлу підкачки. Про переміщення файлу підкачки на інший диск розповідається трохи нижче. Ви тільки врахуйте, що мова йде про переміщення файлу підкачки на інший фізичний диск, а не інший розділ. Іншими словами, якщо у вас встановлений один жорсткий диск з декількома розділами, переміщення файлу підкачки між ними ніяким чином не вплине на продуктивність (може навіть погіршити її).

Підказка 3: SSD і файл підкачки - справа вельми делікатна. Використання файлу підкачки на SSD теоретично може привести до зниження життєвого циклу носія. Якщо у вас встановлений жорсткий диск паралельно з твердотілим накопичувачем, краще перемістити файл підкачки з SSD на HDD. Думки різних користувачів розходяться в цьому питанні, але суть полягає в тому, що чим менше циклів перезапису інформації на SSD, тим довше він прослужить. І так, перенесення файлу підкачки з швидкого SSD на більш повільний HDD може негативно позначитися на продуктивності і без того не найшвидшою віртуальної пам'яті.

Як відключити або видалити swapfile.sys

Як було сказано вище в описі файлу swapfile.sys, файл підкачки для UWP-додатків відключається разом з традиційним файлом підкачки, про що ви тільки що прочитали. Якщо з якихось причин ви хочете відключити тільки свап-файл, зробити це можна через редактор реєстру.

Попередження: відключати swapfile можна тільки в тому випадку, якщо ви - впевнений в своїх силах користувач, який точно знає, навіщо треба відключати свап-файл. Якщо ви не знаєте, для чого відключати окремий файл підкачки, краще не ризикуйте здоров'ям свого комп'ютера. І не забувайте, що твіки реєстру завжди несуть в собі потенційну загрозу пошкодити операційну систему.

 1. Зробіть точку відновлення системи, щоб залишити собі дорогу назад в разі непередбачених наслідків експериментів з файлом підкачки.
 2. Натисніть Win + R і введіть regedit. Цією командою ви відкриєте вбудований в систему редактор реєстру.
 3. Скопіюйте в адресний рядок редактора реєстру наступну адресу: Комп'ютер \ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management. У правій частині вікна редактора реєстру натисніть праву кнопку миші, виберіть Створити - Значення DWORD (32-біт).
 4. Назвіть його SwapfileControl і перезавантажте комп'ютер.
  Після цього swapfile буде відключений. Якщо ви побажаєте активувати його назад, просто перейдіть за вищевказаною шляху, видаліть ключ SwapfileControl і перезавантажте комп'ютер.

Як перемістити файл підкачки на інший диск

 1. Відкрийте меню Пуск і почніть вводити Налаштування уявлення і продуктивності системи. Коли пошук видасть вам відповідний результат, відкрийте цей елемент панелі керування.
 2. Перейдіть на вкладку Додатково та в розділі Віртуальна пам'ять клацніть Змінити.
 3. Зніміть позначку біля пункту Автоматично вибирати обсяг файлу підкачки.
 4. Виділіть системний диск зі списку, а потім натисніть Без файлу підкачки. Натисніть Задати та підтвердіть свій вибір.
 5. Виберіть диск, на якому ви хочете зберігати файл підкачки. Не забувайте, що зберігати його треба на окремому фізичному диску, а не окремому розділі. Перенесення на інший розділ того ж диска ні до чого доброго не приведе.
 6. Вкажіть потрібний розмір файлу підкачки в полях Вказати розмір, а потім натисніть Признач. Як варіант (радимо скористатися саме їм), натисніть Розмір за вибором системи і натисніть Признач. У цьому випадку Windows сама вирішить, який розмір файлу підкачки їй потрібен. Натисніть Ок і перезавантажте комп'ютер, щоб система застосувала ваші настройки.

Підведемо підсумки

Файл підкачки - важлива частина Windows, необхідна для її стабільної роботи. Навіть якщо ви не забиваєте оперативну пам'ять на 100%, деколи бувають випадки, коли комп'ютер інтенсивно навантажує доступну пам'ять. В такому випадку віртуальна пам'ять позбавить вас від головного болю. І не забувайте, що незадіяний файл підкачки ніяким чином не впливає на продуктивність вашого ПК, якщо не брати до уваги зайнятої пари гігабайт на системному розділі.Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью