<
 • Главная
Статьи

Огляд безкоштовних програм для відновлення даних

 1. ⇡ # Як програми відновлюють файли
 2. ⇡ # Якими програмами варто скористатися
 3. ⇡ # Висновок

В наші дні втрата важливих файлів - подія, м'яко кажучи, неприємна. Але якщо схаменутися вчасно, їх ще, можливо, вдасться врятувати. Існує безліч програм для логічного відновлення даних, і серед них є чимало вартих уваги безкоштовних продуктів. Про них і піде мова в даній статті.

Основні причини втрати даних такі:

 • фізична несправність диска або флешки (найчастіше дефектні нечитабельним ділянки, в просторіччі «бед-блоки»),
 • випадкове видалення потрібних файлів самим користувачем,
 • пошкодження файлової системи (через збої електроживлення і апаратури, впливу вірусу або некоректної роботи звичайного ПО).

У флешок і карт пам'яті до того ж нерідко «злітає» внутрішня таблиця трансляції, в результаті чого всі дані разом стають недоступними (флешка визначається з нульовим обсягом або просто зависає при зверненні).

У першому і останньому випадках, швидше за все, доведеться вилучити з комп'ютера проблемний накопичувач і передати його фахівцям з відновлення даних, які мають необхідний набір техніки, знань і досвіду. Портал недавно висвітлював їх діяльність, див. статтю .

В інших же випадках (а їх - більшість) файли можна відновити прямо на робочому місці за допомогою спеціальних програм. Це і швидше, і дешевше, і про конфіденційність можна не турбуватися.

# Як програми відновлюють файли

В ОС Windows дані про всі файли, наявних на диску, зберігаються в особливій таблиці (в файлової системі NTFS вона називається MFT, Master File Table). Її дещо спрощено можна уявити як бібліотечний каталог, в якому зазначено, де розташована книга з таким-то назвою. Коли файл видаляється, він фізично з диска не стирається (з міркувань економії і продуктивності). Спочатку відбувається модифікація його «картки»: на ній ставиться відмітка про те, що файл вилучений і раніше займана ним область диска вільна. Надалі цей простір використовується для запису нових файлів.

Якщо записи поверх старого файлу ще не відбулося, то відновити його нескладно. Програма переглядає записи про всі файли з позначкою про видалення і пропонує користувачеві відновити їх. Гірше, якщо поверх файлу вже записана нова інформація, - тоді відновити його, швидше за все, не вдасться. Якщо ж переписана тільки частина файлу, то можна відновити ще вцілілий «шматок» (наприклад, частина зображення або документа).

Інакше діють програми в разі пошкодження файлової системи (або повного її знищення при форматуванні диска), а також якщо необхідний файл не знайшовся першим способом. Тоді їм доводиться буквально «промацувати» диск в пошуках можливих ознак файлів.

Що ж це за ознаки? У різних популярних форматів файлів (doc, jpg, avi і тому подібних) існують характерні для них заголовки - сигнатури. Саме їх і шукають програми відновлення, скануючи поспіль весь вміст диска. Кожна програма підтримує свій набір сигнатур, які вона «знає», вміє шукати і відновлювати. Широта і отработанность цього набору - один з показників якості ПЗ.

При відновленні файлів подібним способом інформація про місце їх розташування (в яких папках вони перебували), а також і про ім'я файлу іноді втрачається, так що впізнати файл можна тільки по його вмісту. В цьому плані дуже корисна функція попереднього перегляду файлу прямо в програмі, ще до його збереження. Чим більше форматів, для яких підтримується «preview», тим краще.

Треба відзначити, що алгоритми пошуку віддалених файлів у кожного програмного продукту свої. Якісь евристики добре працюють в одних випадках, якісь - в інших. Сказати заздалегідь, який саме випадок перед вами, досить складно. Найчастіше, особливо при важких ушкодженнях, максимальний обсяг даних відновлює зовсім не та програма, яка показує кращий результат в більшості «звичайних» випадків.

Звідси випливає практична порада: якщо одна якась ( «улюблена») утиліта не змогла врятувати всі потрібні вам файли, спробуйте кілька інших - можливо, вони виявляться вдалими. Об'єднання результатів, отриманих різними методами, дасть в результаті найкращий ефект.

Важливе застереження: якщо файли вже видалені і їх необхідно відновити, а потрібної програми під рукою немає, то завантажувати та встановлювати її слід не на той розділ, з якого потрібно відновлювати дані, щоб ненароком не записати нові файли поверх вилучених і тим самим не погіршити становище . Зрозуміло, і зберігати відновлені файли треба на інший диск. Набір перевірених «ремонтних» утиліт має сенс тримати в бойовій готовності на зовнішньому накопичувачі (жорсткому диску або флешці), благо їх обсяг за нинішніми мірками смішною.

# Якими програмами варто скористатися

Нижче ми розглянемо основні програми, які застосовуються при «любительському» відновленні даних. Всі вони є абсолютно вільними (класу freeware - не вимагають покупки ліцензії і не містять функціональних або тимчасових обмежень) і підтримують найбільш поширені файлові системи ОС Windows: FAT16 / 32 і NTFS. Ряд програм має додаткову функціональність, корисну в тих чи інших випадках.

Recuva 1.40.525

Дана програма знайшла значну популярність, так як була однією з перших безкоштовних утиліт для відновлення файлів. Recuva є дітищем британської фірми Piriform, відомої також іншій своїй «ремонтної» утилітою - CCleaner. Крім жорстких дисків, програма вміє працювати з флеш-накопичувачами і плеєрами iPod, а також надійно видаляти файли.

За сьогоднішніми мірками Recuva кілька примітивна і поступається в можливостях більш пізнім розробкам. Але якщо вам треба всього лише «витягнути» щойно віддалений файл - можете спробувати. По крайней мере, багато часу на це не піде і голову ламати не доведеться.

Recuva має два режими пошуку файлів: швидкий поверхневий і повільний глибокий, в якому виконується посекторний аналіз диска. Інтерфейс програми простий і зрозумілий. Спочатку запуститься майстер, який запропонує вибрати тип відновлюваних файлів і місце, в якому вони перебували (можна провести і повний пошук всіх видалених файлів). Майстер можна відключити і діяти з основного вікна програми - для багатьох користувачів так зручніше.

Всі знайдені файли будуть показані у вигляді списку, але в контекстному меню можна вибрати і перегляд у вигляді дерева каталогів, що зручно, якщо файлів багато.

Recuva показує знайдені файли, їх параметри і шанси на відновлення (останній визначається «світлофорним» кольором гуртка поруч з ім'ям)

Після натискання кнопки «Відновити» програма запитає, куди зберегти відмічені галочкою файли. Для страховки їх рекомендується записати на інший диск, але найчастіше файли успішно відновлюються і на своє колишнє місце.

Є також у Recuva і «ручний» режим роботи.

«Ручний» режим роботи Recuva

Після натискання кнопки «Аналіз» програма почне пошук або всіх коли-небудь віддалених файлів, або тих, які відповідають заданим масці і шляхи. Для того щоб вибрати метод аналізу (глибокий або поверхневий), потрібно зайти в налаштування і вибрати вкладку «Дії».

Якщо файли були видалені, а пошкоджені через збій диска або дії шкідливого ПО, то для їх «лагодження» в настройках, на вкладці «Дії» потрібно вибрати «Пошук невидалених файлів».

Крім відновлення файлів, Recuva вміє і надійно їх прати. Це стане в нагоді, наприклад, якщо на диску зберігається важлива інформація і ви б не хотіли, щоб вона потрапила до зловмисників (або, скажімо, в податкову). Для цього програма кілька разів проводить запис в тому місці диска, де знаходився файл, так що відновити його вже не вдасться жодними засобами. Щоб вибрати файли для подібного видалення, потрібно в ручному режимі провести аналіз, виділити файли і в контекстному меню вибрати «Надійне видалення». Алгоритм видалення можна вказати в налаштуваннях, на вкладці «Загальні» (за замовчуванням стоїть самий простий і швидкий з них).

Recuva підтримує також і портативний режим роботи. Для цього слід скопіювати папку з програмою на зовнішній носій, після чого створити всередині цієї папки файл з ім'ям «portable.dat».

Де взяти: http://www.piriform.com/recuva/download

PC Inspector File Recovery 4.0

Дана утиліта була створена німецьким відгалуженням британської компанії CONVAR. Її автори знають про відновлення даних не з чуток, оскільки це один з основних напрямків роботи фірми. Якість відновлення файлів у PC Inspector трохи вище, ніж у Recuva. Програма візьметься і за втрачені дискові розділи, що не орієнтуються операційною системою (що трапляється, наприклад, після апаратних збоїв).

До недоліків PC Inspector можна віднести не дуже очевидний інтерфейс. Певні труднощі виникають і з відновленням сильно фрагментованих (розкиданих по простору диска) файлів, а також дисків зі зруйнованою файлової системою.

При старті програми з'являється вікно, в якому можна вказати, що саме сталося з вашими файлами. Справа перераховані можливі варіанти і подальший сценарій дій. Вибрати потрібно один з трьох ярликів зліва.

Стартове вікно PC Inspector

Після цього слід вказати, з якого саме диска ви хочете відновити дані. Якщо його в списку немає, натисніть кнопку «Знайти логічні диски». Вибравши диск, клацніть по зеленій галочці.

Вікно вибору диска

Після завершення процесу сканування ви побачите вікно з знайденими файлами. Якщо вони були випадково видалені, то їх потрібно шукати в папці «Дистанційні». Якщо причиною їх втрати були неполадки з диском або його форматування, то знайдені файли будуть знаходитися в папці «Втрачені». Також можна скористатися опцією пошуку файлів (ярлик з лупою в лівій частині вікна).

Після того як потрібні файли або папки виділені, їх слід записати на жорсткий диск (пункт «Зберегти» в контекстному меню). Нагадаємо, це вкрай бажано робити на інший розділ.

Вікно з знайденими файлами. Можна побачити їх характеристики і прогноз відновлення

Для відновлення файлів з карт пам'яті фотоапаратів і телефонів CONVAR розробила спеціальну (і теж безкоштовну) утиліту PC Inspector Smart Recovery 4.5.

Вона заточена під різні формати зображень (JPG, TIF, BMP, GIF, пропрієтарні RAW-файли основних вендорів), а також аудіо- та відеозаписів (WAV, AMR, AVI, MP4, MOV, 3GP). Інтерфейс утиліти дуже простий і не викличе труднощів.

Де взяти: http://www.pcinspector.de/default.htm?po=1&language=1

R.saver 1.0

Це дуже примітний freeware-продукт. R.saver часто справляється з найбільш важкими випадками втрати даних, які іншим безкоштовним утилітам виявляються не по зубам (серйозні пошкодження файлової системи, диск не уявляється ОС і т.п.). У багатьох випадках програма показує результати на рівні кращих комерційних продуктів, так що радимо тримати її під рукою.

R.saver з'явилася в 2011 році як спрощена версія професійної софта UFS Explorer, в результаті співпраці московської компанії з відновлення даних R.LAB і української компанії з Донецька SysDev Laboratories - розробника UFS Explorer. Допускається тільки некомерційне використання на території колишнього СРСР.

Інтерфейс програми простий, зручний і не містить нічого зайвого. До того ж всі підказки і докладний посібник спочатку написані російською мовою. R.saver вміє знаходити втрачені розділи диска, що не орієнтуються операційною системою, і автоматично визначати їх рідну файлову систему. Так що якщо у вас «злетів» диск і ОС перестала його бачити, не варто запускати форматування - програма знайде розділ і так, а шансів на відновлення даних буде більше.

При роботі R.saver шукає як сліди (заголовки і хвостовики) різних форматів файлів, так і всю доступну інформацію в залишках файлової системи. Фактично ми маємо гібрид описаних на початку статті методів, що і визначає більш високу ефективність програми - її здатності до знаходження і відновленню файлів.

Крім відновлення даних зі звичних для Windows файлових систем FAT і NTFS (в тому числі і збережених у вигляді образу диска), R.saver дозволяє читати файли з безлічі файлових систем з інших сімейств ОС (Mac OS, Linux, Unix, BSD, Novell, CD / DVD). Ось їх повний список, взятий з документації: HFS, HFS + / HFSX, Ext2, Ext3, Ext4, ReiserFS, JFS, XFS, UFS, UFS2, NWFS, ISO9660, UDF. Вражає, чи не так?

При запуску програми ви побачите вікно з усіма виявленими дисковими розділами. Якщо потрібний вам розділ втрачений і не висвічується (орієнтуватися можна по мітці, зазначеної у вікні властивостей справа, і розміром), то виберіть фізичний диск, на якому він був, і натисніть кнопку «Знайти розділ».

Стартове вікно R.saver

Вибравши потрібний розділ, натисніть кнопку «Сканувати» (з'явиться в правому верхньому куті). Після завершення процесу сканування ви побачите реконструйовану файлову систему (як би вона виглядала, якби втрати даних не відбувалося). Дистанційні і імовірно пошкоджені файли також вказуються окремо у відповідних розділах.

Вікно R.saver з виявленими файлами

Скориставшись контекстним меню, можна скопіювати потрібний файл або папку на інший диск. Двічі клікнувши по файлу, можна переглянути його зміст (сам файл при цьому копіюється у тимчасовий каталог). Є і функція пошуку файлів (вікно «Швидкий пошук» в правому верхньому куті).

Інсталяції як такої R.saver не вимагає - досить завантажити і розпакувати невеликий архів, після чого запустити виконуваний файл. Це також виділяє програму на тлі конкурентів.

Де взяти: http://rlab.ru/tools/rsaver.html

Pandora Recovery 2.1.1

Це ще одна непогано себе зарекомендувала програма для відновлення даних (особливо коли мова йде про втрачені зображеннях). Вона знаходить випадково видалені файли і також може відновлювати дані після форматування. Складніші справи з зруйнованими файловими системами - тут користі від програми буде небагато. При установці Pandora Recovery не забудьте зняти галочки з пропонованих в якості бонусу додаткових (і зайвих) утиліт.

При запуску насамперед відкриється вельми докладний і легкий для розуміння майстер, який задасть питання про те, що саме сталося з вашими файлами і запропонує відповідний режим роботи програми.

Якщо ваші файли були випадково видалені, то ви побачите вікно, в якому можна задати бажані атрибути файлу (ім'я по масці, дата, розмір і т.п.) і приступити до пошуку.

Вікно пошуку віддалених файлів

У разі більш серйозних проблем, коли потрібно сканування диска, ви побачите вікно з інформацією про знайдені файлах, їх характеристиках і шанси на відновлення.

Режим сканування в Pandora Recovery

Імена файлів в такому режимі відновлюються погано, але для найбільш популярних графічних і офісних форматів є можливість попереднього перегляду вмісту, що дозволяє коректно називати файли вручну.

Де взяти: http://www.pandorarecovery.com/download/

MjM Free Photo Recovery 1.0 RC

Ця невелика утиліта призначена виключно для відновлення JPG-файлів з карт пам'яті; з жорсткими дисками вона не працює.

Подібний спеціалізований софт за останні роки став масово з'являтися в допомогу фотографам. Як відомо, знімки з карток досить часто пропадають в результаті некоректного вийняти картку, збоїв харчування (невчасно «сів» акумулятор камери), випадкового видалення або форматування. Під час зйомки однотипні файли, як правило, записуються послідовно без фрагментації, так що простий пошук сигнатур при скануванні накопичувача дозволяє визначити межі кадрів.

Вже згадана програма досить стара (останнє оновлення вийшло в 2008 році), але в деяких випадках справляється із завданням краще за своїх більш сучасних побратимів. Інтерфейс дуже простий і містить всього дві настройки: максимальний розмір файлів (Maximum File Size, його потрібно вибрати досить великим) і перемикач-чекбокс режиму поглибленого сканування (Deep Scan). Для запуску процесу сканування потрібно натиснути кнопку «Search».

Стартове вікно MjM Photo Recovery. Ось він, справжній аскетизм

Після завершення процесу пошуку ви побачите набір фотографій у вигляді іконок. Оригінальні імена файлів і їх відносне розташування (вкладеність папок) не відновлюються, але для фотоапаратів це великого значення не має.

Попередній знайдених файлів в MjM Photo Recovery

Вибравши цікавлять файли, їх можна зберегти на жорсткий диск.

Де взяти: http://www.mjm.co.uk/Freephoto_recovery.htm

AnyFound Photo Recovery 5.0

Ця утиліта також спеціалізується на відновленні графічних файлів. Вона розуміє багато популярних форматів зберігання зображень (в тому числі і вихідні файли Photoshop), а також flash-анімації. Програма вміє працювати як з жорсткими дисками, так і з зовнішніми накопичувачами, причому в її можливості входять і відновлення пошкоджених файлових систем, що не орієнтуються операційною системою. Результат виходить досить швидко і з гарною якістю.

AnyFound Photo Recovery не підтримує російську мову, допомога відсутня (розробники в 2009 році припинили розвиток проекту, тому його сайт закритий), але при цьому інтерфейс влаштований досить просто і особливих складнощів з ним виникнути не повинно. Спочатку слід вибрати відповідний режим: відновлення випадково видалених файлів (Deleted File Recovery), робота з пошкодженої файлової системою (PC Partition Recovery), або відновлення попередніх сесій роботи (PC Resume Recovery).

Стартове вікно AnyFound Photo Recovery

Режим «PC Partition Recovery» варто запускати в тому випадку, коли дисковий розділ не бачиться операційною системою, або після того, як не спрацював режим «Deleted File Recovery». Вибравши будь-який з режимів, ви побачите список фізичних або логічних дисків (вони розрізняються по іконці - логічні диски позначені прапорцем Windows). У списку потрібно виділити той диск, з якого були втрачені дані. Після цього в лівому нижньому кутку натисніть кнопку «Recovery».

Почнеться процес сканування, по завершенні якого ви побачите вікно з усіма віддаленими файлами (для режиму «Deleted File Recovery») або список всіх виявлених розділів із зазначенням їх розмірів (для режиму «PC Partition Recovery»). В останньому випадку виберіть розділ і натисніть кнопку «Show Files». В результаті з'явиться вікно з усіма знайденими файлами.

Вікно програми зі знайденими файлами

Відзначивши в тому чи іншому вікні цікавлять вас файли (електронний блок робить перегляд зображень), натисніть кнопку «Save File» в правому верхньому кутку, щоб скопіювати їх на інший диск.

Де взяти: http://www.brothersoft.com/anyfound-photo-recovery-free-edition-296787.html

# Висновок

Ми розглянули кілька безкоштовних і простих у застосуванні утиліт для логічного відновлення даних. Всі вони здобули заслужену популярність, дозволивши тисячам користувачів-непрофесіоналів з мінімальними витратами часу і сил повернути свої втрачені файли. Звичайно, це тільки перший крок в тернистою області Data Recovery. За подальше просування вже доведеться платити - і грошима, і часом на освоєння.

Якщо ж диск фізично несправний - має множинні дефекти поверхні, періодично «відвалюється» або зовсім не визначається, стукає, скрипить або зовсім мовчить - в справу вступає важка артилерія у вигляді апаратно-програмного комплексу, спеціально призначеного для вичитування даних з таких «напівтрупами». АПК працює з проблемними накопичувачами в Недокументовані технологічному режимі, який забезпечує доступ до даних в найскладніших ситуаціях.

Зайве говорити, що подібне обладнання водиться лише в спеціалізованих організаціях, які професійно займаються відновленням даних. Дилетанту давати в руки комплекс безглуздо і навіть небезпечно - потужний інструмент з великою ймовірністю просто знищить диск. Та й ціна його зовсім не відповідає разовому застосування ...

Тому все, що можна порадити власнику несправного накопичувача, - це звернутися в одну з таких організацій, де його дані віднімають максимально повно і швидко. А ми побажаємо йому взагалі не потрапляти в подібні ситуації, користуючись великою парадигмою під назвою РЕЗЕРВНА КОПІЯ. Грамотно організований бекап робітників і архівних файлів страхує майже від усіх проблем з ними.

Если Ви помітілі помилки - віділіть необхідній текст и натісніть CTRL + ENTER.

Що ж це за ознаки?
Htm?
Вражає, чи не так?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью