<
 • Главная
Статьи

Відновлення видалених файлів Linux

 1. трохи теорії
 2. 2. TestDisk
 3. 3. PhotoRec
 4. висновки

Іноді трапляється, що ми випадково видаляємо ще потрібні нам файли. Особливо це небезпечно в терміналі Linux, оскільки тут файли видаляються не в корзину, а стираються з диска відразу і назавжди.

Зрозуміло, що потрібно акуратно поводитися з командами видалення файлів, але що робити якщо вже все видалено, а файли були важливі і їх потрібно терміново відновити? У деяких випадках це можливо. У нашій сьогоднішній статті ми розглянемо відновлення видалених файлів linux.

Зміст статті:

трохи теорії

Кожен файл займає певний простір на жорсткому диску, але файлова система для надання доступу до файлу дає нам посилання на його початок, за якими будь-яка програма може отримати вже вміст всього файлу. Було б неефективно, якби видалення файлу призводило до повного перезапису його області на диску.

Замість цього, файлова система просто видаляє посилання на цю область зі своєї бази, а потім позначає простір, де знаходився файл, нерозмінним. Але насправді там ще залишилися всі ваші файли. З цього робимо висновок, що якщо після видалення файлову систему дуже швидко переключити в режим тільки для читання, то всі видалені файли можуть бути відновлені.

Якщо ж ви працювали з цієї файлової системою і дані на диску були перезаписані іншими, то ви вже нічого самі не врятуєте. Можливо, ви чули, що спецслужби можуть відновлювати кілька разів перезаписані дані за залишковим магнітному сліду на диску. Це дійсно так. Але для вирішення такого завдання потрібно спеціальне обладнання, тут недостатньо кількох програм, потрібен спеціальний лазер, який може вважати магнітний слід по краях доріжки і інша апаратура. Так що про цей метод для себе можете забути.

Ну а ми зупинимося на програмному відновленні, коли дані були формально видалені, але фізично ще знаходяться на диску в цілісності й схоронності. Далі розглянемо кілька утиліт, які допоможуть відновити вилучені файли linux.

Safecopy - це досить простий інструмент для відновлення даних, який просто копіює дані з одного місця в інше. Утиліта, як така, не відновлює окремі файли. Вона просто дозволяє скопіювати дані з пошкодженого пристрою на нормальне.

Різниця між цією програмою та іншими програмами копіювання в тому, що Safecopy не закінчується при виявленні будь-яких помилок, будь то погана операція читання або пошкоджений сектор. У неї є безліч додаткових опцій для настройки, а також можливість створення образу файлової системи з пошкодженого носія. Дані відновлюються ретельно і швидко, наскільки це можливо.

Утиліту можна встановити з офіційних репозиторіїв вашого дистрибутива. Користувачі Ubuntu можуть скористатися такою командою:

sudo apt install safecopy

Тут ви не відновите видалені файли, але ви можете скопіювати пошкоджені дані. Наприклад, для відео кілька пошкоджень не грають великої ролі. Для запуску відновлення файлів в linux з розділу / dev / sda1 виконайте:

sudo safecopy / dev / sda1 / home / files /

Всі файли, які вдасться скопіювати будуть в / home / files /.

2. TestDisk

TestDisk - це дуже потужний інструмент для відновлення даних. Він не намагається скопіювати дані з пошкодженого пристрою, а дозволяє виправити помилки і проблеми на рівні розділів, які можуть заважати роботі з вашими даними.

Утиліта може відновлювати втрачені розділи, виправляти таблицю розділів GPT і MBR, робити резервні копії дисків, відновлювати завантажувальні записи, а головне відновлювати видалені файли з файлових систем NTFS, FAT, exFAT і файлових систем сімейства Ext. Також ви можете копіювати файли навіть з віддалених розділів для тих же файлових систем.

Спосіб роботи утиліти дуже сильно відрізняється в залежності від потрібної дії. Тут вас чекає псевдографічний майстер, який проведе вас через всі кроки. Встановити testdisk можна так само саме з офіційних репозиторіїв. В Ubuntu використовуйте для цього команду:

sudo apt install testdisk

Оскільки тема нашої статті - відновлення файлів linux, розглянемо як це робиться за допомогою цієї утиліти. Запустіть програму:

sudo testdisk

На першому кроці майстра виберіть Create New Log:

Далі виберіть диск, з яким будемо працювати: Далі виберіть диск, з яким будемо працювати:

Далі виберіть диск, з яким будемо працювати:

Виберіть таблицю розділів на диску:

Для роботи з файловою системою виберіть пункт Advanced: Для роботи з файловою системою виберіть пункт Advanced:

Далі виберіть розділ, потім команду list: Далі виберіть розділ, потім команду list:

Тут ви побачите всі файли, які є на цьому розділі Тут ви побачите всі файли, які є на цьому розділі. Дистанційні, але підлягають відновленню файли будуть помічені червоним.

Працювати з цією програмою зручніше, ніж з Photorec, тому що тут ви можете вибрати тільки один потрібний файл, а не відновлювати відразу купу сміття Працювати з цією програмою зручніше, ніж з Photorec, тому що тут ви можете вибрати тільки один потрібний файл, а не відновлювати відразу купу сміття. Щоб скопіювати файл просто виберіть його, натисніть c і виберіть папку для збереження. Правда, ви ж розумієте, що для відновлення потрібно, щоб файли були перезаписані, десь трохи перезапише і все.

3. PhotoRec

Наша остання програма орієнтована в першу чергу на пошук і відновлення видалених відео, фото, документів і архівів. Можна сказати, що це програма відновлення видалених файлів linux. Перевага PhotoRec полягає в тому, що вона повністю ігнорує файлову систему і дивиться на сирі дані, а це значить, що вона все одно буде працювати, навіть якщо файлова система пошкоджена або переформатована, але тільки в швидкому режимі, там де стираються лише заголовки.

Щоб уникнути будь-яких проблем, тут використовується доступ тільки для читання, цього цілком достатньо для відновлення даних. Але як я говорив раніше, вам потрібно зупинити всі операції запису, як тільки ви зрозуміли, що потрібно відновити файл. В іншому випадку потрібні дані можуть бути перезаписані чимось новим і ви вже не зможете їх відновити.

В утиліти є кілька налаштувань. Ви можете вказати розширення файлів, які потрібно знайти, розмір, дату зміни і так далі. Встановити програму можна так само як і TestDisk - з офіційних репозиторіїв.

Наприклад, в Ubuntu виконайте:

sudo apt install photorec

Що стосується використання, то тут схожий на testdisk інтерактивний інтерфейс. Запустіть утиліту командою:

photorec

Виберіть диск, з яким потрібно працювати:

Виберіть розділ: Виберіть розділ:

Виберіть файлову систему: Виберіть файлову систему:

Виберіть спосіб сканування (розділеного простору / весь розділ) Потім виберіть папку для збереження результату: Виберіть спосіб сканування (розділеного простору / весь розділ) Потім виберіть папку для збереження результату:

Дочекайтеся завершення процесу: Дочекайтеся завершення процесу:

Програма відновить багато файлів, і швидше за все більше ніж вам потрібно Програма відновить багато файлів, і швидше за все більше ніж вам потрібно. Причому головна її проблема в тому, що імена файлів не зберігаються і вам доведеться ще пошукати, щоб знайти чи є там то що потрібно.

висновки

Ці три інструменти охоплюють широкий спектр завдань по відновленню файлів linux. Тут ви зможете виконати не тільки відновлення видалених файлів linux ext4, але і виправити жорсткий диск або скопіювати файли з пошкоджених носіїв.

А які ваші улюблені утиліти для відновлення даних? Якими ви користуєтеся? Напишіть в коментарях!

На десерт відео від Discovery про те, як працює жорсткий диск:

джерело: www.makeuseof.com

Зрозуміло, що потрібно акуратно поводитися з командами видалення файлів, але що робити якщо вже все видалено, а файли були важливі і їх потрібно терміново відновити?
А які ваші улюблені утиліти для відновлення даних?
Якими ви користуєтеся?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью