<
 • Главная
Статьи

Як передбачити курс долара в Україні і не втратити заощадження: поради експертів

 1. АВТОР:
 2. Орфографічна помилка в тексті:

5 березня 2017, 09:00, Переглядів: 5 березня 2017, 09:00, Переглядів:  Валюту краще купувати на початку зими і літа, а продавати - навесні і восени

Валюту краще купувати на початку зими і літа, а продавати - навесні і восени. Фото: Pixabay.

Буває, тільки потрібно купити долари, як курс чомусь поліз вгору. А як тільки купив - він уїдливо знижується. І з точністю до навпаки, коли долар продаєш. Такі, навіть незначні рухи курсу дуже неприємні.

Про те, що треба знати і на що звертати увагу, щоб вчасно купувати або продавати валюту, "сьогодні! Розповіли директор MPP Consulting Павло Мельник, президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко та старший аналітик ГК FOREX CLUB Андрій Шевчишин.

НЕ БІЖИ за натовпом!

Коли справа стосується грошей, працює просте правило: "натовп завжди програє". Інакше звідки б узявся той горезвісний мізерний відсоток супербагатіїв, що володіє більшою власністю, ніж всі інші? Особливо наочно це правило проявляється в такій сфері, як торгівля валютою. Наприклад, чи звертали ви увагу, як працює валютна паніка? Ось курс потихеньку рушив в тривожному напрямі. Більшість населення, на відміну від професійних торговців, на це ніяк не реагує. Але рух стає все помітнішою, занепокоєння наростає, і люди йдуть до обмінника. А потім зростання прискорюється - і натовп в паніці вже біжить скуповуватися дорогоцінної валютою! Чим більше людей купує - тим швидше росте курс. А чим він швидше зростає - тим більше людей приходить до висновку, що "гривня полетіла в прірву, потрібно рятувати накопичене, поки не пізно".

ПРИКЛАД. В кінці січня 2015 року офіційний курс долара в Україні не перевищував 16 грн. На початку лютого почався його зростання, який різко посилився з 6 лютого (23,13 грн). Максимум офіційного курсу було досягнуто 26 лютого - 30,01 грн за долар, після чого почався різке падіння. І вже до 11 березня курс відкотився до 21,55 грн, після чого до осені коливався приблизно на тому ж рівні. І навіть після зростання в кінці року зміг піднятися лише до 27,19 грн. Тобто всі, хто купив долар після різкого прискорення його зростання, не з метою швидкої спекуляції, так чи інакше програли. Перечекавши паніку, вони купили б його дешевше. Не кажучи вже про основній масі українців, які брали долар за курсом, близьким до максимального. З іншого боку - втратили і ті, кому в принципі потрібні були долари, але хто не спромігся їх взяти за відносно низького зимового курсу.
Валютні ринки - місце, де ніхто гарантій дати не може. Але якщо ви прагнете не заробити на спекуляціях, а зберегти кровне, дотримання цих простими рецептами допоможе знизити ваші ризики.

Але якщо ви прагнете не заробити на спекуляціях, а зберегти кровне, дотримання цих простими рецептами допоможе знизити ваші ризики

Кругообіг ДОЛАРА: СВЯТА, УРОЖАЙ І КУПІВЛЯ ГАЗУ

Гроші - теж товар, і динаміка цін на нього залежить від співвідношення попиту і пропозиції. І тут простежується певна періодичність. Розглянемо основні сезонні закономірності на валютному ринку.

ПОЧАТОК. Новий рік у нас починається з неквапливого виходу з святкового розслаблення. "Люди вийшли з гулянок, зарплата на той час закінчилася, починають міняти долари, - описує типову післясвятковий картину Олександр Охріменко. - Пропозиція валюти зростає, а попиту рости нізвідки: бізнес в цей час завмирає, імпортерам валюта не потрібна". Взагалі, як каже Андрій Шевчишин: "Зимовий період зазвичай нейтральний: зростає попит на енергоресурси, але знижується на інший імпорт. Сплески формує тільки льодова компанія в портах, яка блокує експорт". Але масштаб цих сплесків зазвичай не той, щоб на них звернув увагу хтось, крім професійних трейдерів. Тому, як каже Охріменко, на початку року зазвичай спостерігається зміцнення гривні - саме час для покупки валюти.

ВЕСНА. До початку весни ситуація змінюється. "До березня бізнес починає оживати, імпортери купують долари", - говорить Олександр Охрименко. Це зазвичай веде до зростання курсу. З іншого боку, як вказує Андрій Шевчишин, не все так однозначно, навесні курс може коливатися: "Тут активізація і продавців, і покупців - курс залежить від того, чий вплив буде вагоміше".

ЛІТО. З травня перемагають літні настрої. "Літо - час низької ділової активності, відпусток, активного продажу врожаю, період низьких цін і слабкий попит на долар при підвищеному пропозиції. Винятком може виступити травень-червень - в період Рамадану в ісламських країнах, коли падає попит на металопродукцію", - розповідає Андрій Шевчишин. А так літо - будівельний сезон, коли зростає попит на експортований нами метал. Так що, якщо потрібна валюта, другий вдалий період для її закупівлі - в червні-липні.

ОСІНЬ. "Ближче до осені імпортери починають активно купувати долар. До опалювального сезону закуповують газ . З цієї причини з осені спостерігаємо девальвацію гривні, яка досягає максимуму до листопада ", - говорить Охріменко. А в самому кінці року гривня знову зміцнюється: народ масово здає долари, щоб підготуватися до свят.

МАЛЕНЬКІ ЦИКЛИ, ПОДАТКИ, ЗРУШЕННЯ І ЗАТРИМКИ ЗА ЧАСОМ

На великі сезонні періоди накладаються цикли коротше, і у них свої закономірності. Наприклад, для нашої економіки велике значення має таке джерело валюти, як "заробітчани". "У нас головний фактор не стільки експорт-імпорт, скільки гроші гастарбайтерів", - говорить Олександр Охрименко. А тут теж є своя періодичність: багато хто з працюючих за кордоном українців підтягуються додому до різдвяних і новорічних свят і привозять валюту. Це ще один важливий фактор, який підсилює вже описаний сезонний тренд, - ревальвація (зростання курсу) гривні на початку року. Але є ще одна обставина: люди зазвичай отримують плату за відпрацьований в минулому місяці в перші дні наступного і тут же відправляють якусь частину родичам. Таким чином, на початку кожного місяця в країну додатково заходить значна сума валюти. Зголоднілих за місяць рідня гастарбайтерів кидається її міняти на гривні, чому є тенденція до короткочасного посилення національної валюти на початку кожного місяця.

Валюти стає більше в періоди, коли компанії платять податки.

ПОДАТКИ. За словами Андрія Шевчишина, можна виділити період податкових виплат, напередодні яких експортери заводять валюту. Якщо з податку на прибуток та інших квартальним податків, то це переважно 50 календарних днів після завершення кварталу. Для найбільшого експортера - сільськогосподарського сектора - податок на прибуток платиться протягом 70 календарних днів після 30 червня. Зазвичай великі учасники платять в останні 5-20 днів до завершення встановленого терміну. Тобто додаєте місяць від початку кожного кварталу - і чекайте зміцнення нацвалюти наступні 20 днів.

ЗАТРИМКИ. Цю зручну картину надходження або витрачання валютних коштів в значній мірі змащує те, що експортери не поспішають продавати виручену валюту на внутрішньому ринку. закон надає експортерам тимчасове "вікно" в 90 днів після завершення угоди на те, щоб ввезти в Україну і продати більшу частину заробленого валюти. Наскільки експортери будуть використовувати таку можливість, залежить від поточної динаміки курсу національної валюти. У періоди, коли гривня відверто летить вниз, експортери, природно, будуть чекати до останнього. Якщо ж гривня стабільна, великого сенсу в затримці немає. Але багато хто все одно зволікають - так надійніше.

"Як виходить з урожаєм, - пояснює Олександр Охріменко. - Зібрали його в минулому році. Вантажать за кордон як раз зараз - в лютому. А валюта за нього прийде через три місяці".

Якщо відкладемо від кінця лютого три місяці - побачимо якраз кінець травня. Тобто це додатковий поштовх до сезонного зміцненню гривні. Якби ця валюта надходила з мінімальною затримкою, то і весняного ослаблення гривні могло б не бути, або б воно було менш помітним.

Втім, добре, коли валюта взагалі приходить, хоч і з затримкою. "Ось у нас зростає експорт. Мала б бути ревальвація гривні, а у нас - девальвація, - говорить Охріменко. - Тому що більше валюти сховали в офшорах. Тут і починається проблема з прогнозами - спробуй вгадати, хто і коли сховає більше або менше ".

Підживлення. На початку місяця в країну приходять гроші гастарбайтерів. Фото: AFP

ЗОВНІШНІЙ СВІТ, ВЛАДА І форс-мажору

Різко на курс впливають заяви влади. "Як тільки глава НБУ каже, що курс буде стабільний - відразу чекаємо девальвацію", - говорить Олександр Охрименко. Втім, зараз люди вже звикли і на заяви влади реагують м'якше. Втратила свою силу і інша чарівна тема - про черговий транш МВФ. А раніше, особливо в 2014-му, це був найбільш яскравий сигнал. Сказали, що транш у нас в кишені - починається ревальвація гривні. Сказали, що справа відкладається - девальвація.

Ще один фактор - інформація, що Україні пора платити за зовнішніми боргами. Це впливає і об'єктивно - державі потрібні долари, але підстьобують курс і відповідні настрої населення. "На початку цього року не було звичайною ревальвації гривні - навпаки, вона дешевшала, - наводить приклад Олександр Охріменко. - Чи вплинуло те, що в січні ми платили відсотки за зовнішніми боргами".

Впливає на курс і будь-яка інформація про загострення ситуації на сході України. І чим тривожніше інформація, тим вище попит на долар. Навіть підвищення комунальних тарифів може вплинути на курс: люди ще не пристосувалися до таких обсягів витрат, тому багатьом доводиться продавати частину валютних заначок, щоб розплатитися.

СПЕКУЛЯЦІЯ. Подивимося, як вийшов той панічний зліт курсу долара в 2015 році, про який ми згадували. Там "вдало" зійшлися відразу кілька факторів. По-перше, долар вже деякий час зростав щодо всіх інших основних валют світу. До початку 2015 року серйозні ділові видання Заходу обговорювали можливі наслідки такого сильного зміцнення долара для світової економіки. Падіння інших валют щодо долара тривало і в на початку 2015-го, курс євро досяг мінімуму саме до 1 березня. Але українці зациклені на доларі, і звертають мало уваги на інші валюти. "Долар росте" для багатьох з нас синонім "гривня падає". На це настрій лягла інформація про різке загострення в зоні АТО (Дебальцеве). І тут в гру включилися спекулянти.

"Реальних підстав для такого зльоту курсу долара не було, - стверджує Павло Мельник. - Це був чисто спекулятивний ажіотаж. Хтось дуже добре заробив".

На думку Олександра Охріменка, цьому сприяли помилки НБУ: перед цим практикувалося досить ліберальне рефінансування банків: фінустанови мали надлишок грошей, які при поточному стані економіки нікуди було дівати, а реальних обмежень в роботі з валютою не було. Природно, побачивши перспективу зростання курсу долара, банки охоче кинули на його скупку вільні кошти.

Природно, побачивши перспективу зростання курсу долара, банки охоче кинули на його скупку вільні кошти

Занепокоєння. Будь-яка тривожна інформація веде до зростання долара. Фото: М. Соколов / ТАСС

підгадується ЧАС

Таким чином, якщо нам для чогось потрібна валюта, ми, використовуючи наведені вище підказки, можемо вгадати час для покупки доларів. Якщо ми заздалегідь знаємо, що нам доведеться міняти велику суму валюти для якоїсь покупки, ми точно так же можемо постаратися здійснити обмін в періоди очікуваного щодо високого курсу. Важливо стежити за новинами - щоб не пропустити те, що може вплинути на звичайну динаміку курсу. І, звичайно, не піддаємося паніці і ажіотажним настроям.

ПАРИТЕТ. Існує інструмент, який показує, яким приблизно повинен бути курс долара з чисто економічних міркувань - без впливу викликаних новинами настроїв натовпу. Це так званий інфляційний паритет. Його значення регулярно публікує компанія MPP Consulting.

Цей метод побудований на зіставленні того, з якою швидкістю знецінюються дві цікаві для нас валюти. Якщо в одній країні інфляція помітно більше, ніж в інший, то ця різниця повинна бути компенсована рухом курсів. Тобто
більш "інфляційна" валюта повинна подешевшати відносно стійкій.

Як каже Павло Мельник, якщо курс, розрахований за інфляційним пріоритету, відрізняється від реального не більше ніж на 10%, це вважається нормальним, і різких змін курсу не передбачається.

Якщо ця різниця більше 10%, є спотворення у формуванні курсу - чи то за рахунок адміністративного регулювання ринку, то чи за рахунок панічних настроїв. І в нормальних умовах, коли цей вплив буде знято, реальний курс постарається наблизитися до паритетного. Якщо різниця між реальним і паритетним курсом - понад 50%, наявний великий дисбаланс, за яким послідує різке падіння або зліт курсу. Така ситуація була в кінці 2008 року (паритетний курс - 8,43 грн, реальний - 5,12 грн) і наприкінці 2013 року (паритетний - 12,44 грн, офіційний - 8,1 грн).
На кінець 2016 року паритетний курс долара становить 26,17 грн. Тобто реальний комерційний курс повинен бути в діапазоні 23,5-28,8 грн.

Наприклад, візьмемо все той же зліт 2015 року. На кінець 2014 року паритетним був курс був 15,91 грн, різниця з реальним - 19%. У квітні - після того як паніка спала - паритетний курс був 20,15 грн, на 19% нижче реального. А в липні, коли все зовсім "вляглося", був досягнутий повний паритет - різниця між курсами склала майже 0%.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

гроші

, долар , валюта , курс , зріст , гривня , інформація , попит , різниця , увага , експортери , валюти

Ви зараз переглядаєте новина "Як передбачити курс долара в Україні і не втратити заощадження: поради експертів". інші фінансові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Ряполов Костянтин

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Інакше звідки б узявся той горезвісний мізерний відсоток супербагатіїв, що володіє більшою власністю, ніж всі інші?
Наприклад, чи звертали ви увагу, як працює валютна паніка?


Новости
  Без плагина
  На сайте WordPress имеется файл, именуемый как .htaccess. Многие пользователи не предают ему особого внимания и не используют все его возможности. На самом деле файл .htaccess – это дополнительные конфигурации

  Плагин подписки wordpress
  Очень трудно найти один плагин подписки wordpress , который объединил бы в себе все виды подписок, которые так необходимы сайту. Именно поэтому я решил сделать подборку лучших плагинов, которые смогут

  Слайд-шоу с помощью плагина для WordPress UnPointZero Slider
  Плагин для cms WordPress UnPointZero Slider – новостной слайдер. Он отражает в форме слайд-шоу изображения со ссылками на ваши статьи и краткие выдержки оттуда. Его можно установить и на новостной сайт,

  Плагины для Wordpress
  С помощью этого плагина вы легко сможете интегрировать Google диск на ваш WordPress сайт или блог . Gravity Forms — лучший плагин для создания форм на WordPress, от самых простых (например, форма

  Подписки плагином JetPack: размещение и редакция формы подписки
  Вступление Здравствуйте! В этой статье я покажу, как использовать плагин JetPack для создания пользовательской формы подписки и как эту формы подписки плагином JetPack добавлять в статьи сайта, а при

  Чистка сайта WordPress плагином WP-optimize
  От автора Со временем использования система WordPress накапливает не нужные файлы, комментарии и неиспользуемые данные в базе данных. Эти файлы и данные создаются в процессе работы и нужны для этого,

  Возможности Jetpack плагина
  Вступление Возможности Jetpack плагина это более 30 функциональных модуля плагина, делающего его универсальным плагином WordPress, заменяющего аналогичные сторонние плагины. Jetpack один заменяет десятки

  Резервное копирование WordPress сайта без плагинов
  Вступление Резервное копирование WordPress это второе, что нужно научиться делать после установки WordPress. Можно сколько угодно говорить о безопасности сайта и его защите, но лучшего варианта защиты

  Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ
  > > Плагины на приват для Майнкрафт ПЕ Порой всем нам хочется попробовать себя в роли администратора сервера и испытать эту ответственность, но, к сожалению, вы не всегда все знаете о создании

  Плагин WordPress Database Backup. Архивация базы данных блога на WordPress
  Привет друзья! Сегодня на очереди еще один простой, НО, необходимый и полезный плагин — плагин WordPress Database Backup , который с легкостью и самостоятельно произведет процесс, который научно называется:

 • Виртуальный хостинг

  Виртуальный хостинг. Возможности сервера распределяются в равной мере между всеми... 
  Читать полностью

 • Редизайн сайта

  Редизайн сайта – это полное либо частичное обновление дизайна существующего сайта.... 
  Читать полностью

 • Консалтинг, услуги контент-менеджера

  Сопровождение любых интернет ресурсов;- Знание HTML и CSS- Поиск и обновление контента;-... 
  Читать полностью

 • Трафик из соцсетей

  Сравнительно дешевый способ по сравнению с поисковым и контекстным видами раскрутки... 
  Читать полностью

 • Поисковая оптимизация

  Поисковая оптимизация (англ. search engine optimization, SEO) — поднятие позиций сайта в результатах... 
  Читать полностью